---

Od niedawna Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu posiada swoją stronę także na facebooku. Zapraszamy do komentowania i interakcji. Poniżej zamieszczamy link do strony.

https://m.facebook.com/Muzeum-im-Jana-Kasprowicza-120990515968631/?ref=bookmarks

---

Spacer z Mironem

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na kolejny spacer w przeszłość. Tym razem wskazówki wehikułu czasu nastawimy na 1975 r. Naszym przewodnikiem będzie "Zawał", wydana w 1977 roku książka Mirona Białoszewskiego.

Dokładnie 45 lat temu w Inowrocławiu, na kuracji, przebywał ten jeden z największych polskich poetów drugiej połowy XX wieku.
Pobyt Mirona Białoszewskiego w naszym mieście zaowocował liczącym 201 stron dziennikiem, którego niemal połowa dotyczy czasu rozpiętego
w Inowrocławiu pomiędzy 3 a 30 stycznia 1975 r. Spacerując ulicami Inowrocławia odczytamy fragmenty książki. Może odkryjemy jak napisał Miron :
Inowrocław niewiadomy - zupełnie nieznany.

Zapraszamy do Muzeum im. Jana Kasprowicza
w najbliższą sobotę 25 stycznia, w spacer wyruszamy
o godzinie 11.00.

hosting

---

Krzysztof Zanussi w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim, które odbędzie się w najbliższą sobotę 25 stycznia o godzinie 18.00.
Wstęp wolny.

 

hosting

---

Warsztaty edukacyjne Ferie w Muzeum

Przedstawiamy program warsztatów edukacyjnych Ferie w Muzeum dla dzieci w wieku 6-12 lat

Tydzień I. 28-31 stycznia

Filmowe ferie w muzeum

- Tajemnice kina

- Walt Disney przedstawia

- Przygoda w stumilowym lesie

- Mój bohater z dzieciństwa

Tydzień II. 4-7 lutego

Muzealny zwierzyniec

- Mali tropiciele zwierząt

- Z kamerą wśród zwierząt

- Na afrykańskiej sawannie

- Australijskie zwierzęta

Zapisy pod nr tel 52 3575873 lub osobiście w siedzibie muzeum przy ul. Solankowej 33. Zapraszamy !!!

---

Warsztaty zimowe w Muzeum

Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na warsztaty edukacyjno-plastyczne.

Zajęcia odbędą się w terminach : 28-31 stycznia i 4-7 lutego w godzinach 10-13. Motywem przewodnim pierwszego tygodnia ferii będzie film, a drugiego zwierzęta. Program warsztatów już wkrótce.

Koszt zajęć : 10 zł. dzień warsztatów. Zapisy pod nr tel. 52 3575873 lub osobiście w siedzibie muzeum przy ul. Solankowej 33.

hosting

---

Wystawa Sztuki Polskiej z kolekcji Antoniego Michalaka przeszła do historii i trzeba powiedzieć, że zapisze się w niej na stałe. Wystawę w Muzeum im. Jana Kasprowicza obejrzało od 1 września do 31 grudnia 2019 r. około 2200 osób. Ostatni dzień wystawy zbiegł się z zakończeniem roku 2019 i był okazją do podsumowań:

Jestem przekonana, że dzięki takim kolekcjom jak ta udostępniona przez Pana Antoniego Michalaka nasze muzeum będzie wizytówką nie tylko miasta ale i całego powiatu. Musimy pamiętać o naszej historii, a sztuka była jej nieodłącznym elementem przez wieki – starosta Wiesława Pawłowska.

Dyrektor Muzeum p. Marcin Wożniak podziękował za wsparcie wszystkim którzy uczestniczyli w powstawaniu wystawy szczególnie Staroście Inowrocławskiemu p. Wiesławie Pawłowskiej oraz kolekcjonerowi dzieł p. Antoniemu Michalakowi.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

26 grudnia Muzeum im. Jana Kasprowicza będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 10.00-16.00.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia świątecznego czasu zwiedzając stałe i czasowe ekspozycje muzealne.

hosting

---

Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich sympatyków i osób współpracujących z Muzeum składa Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wraz z pracownikami.

hosting

---

OSTATNIE DNI WYSTAWY

W dniu 17 grudnia odbyło się spotkanie Starosty Inowrocławskiego pani Wiesławy Pawłowskiej z kolekcjonerem panem Antonim Michalakiem.

Okazją było spotkanie zespołu doradczego starosty, który obradował w Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Antoni Michalak jest właścicielem wszystkich obrazów, które znalazły się na wystawie czasowej "Sztuka polska". Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Niezwykłe dzieła sztuki można oglądać w muzeum do końca roku.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Elegantka z Latkowa

W dniu 14 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie Marcina Woźniaka - Dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z sympatykami dawnej historii naszego regionu. Podczas ponad godzinnej prelekcji p. Marcin Woźniak opowiadał o Gotach i ich kontaktach z Imperium Rzymskim, także o pochówkach i znaleziskach w grobach. Była także mowa o wykopaliskach w Latkowie. W roku 2014 w trakcie prac badawczych ekipa łódzkich archeologów odkryła cmentarzysko z pierwszych wieków naszej ery. Spoczywała tam tzw "księżniczka" czyli kobieta  określona mianem "Elegantki z Latkowa" wyposażona w piękny naszyjnik.

hostinghostinghostinghosting

---

ELEGANTKA Z LATKOWA

Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza na spotkanie z Elegantką z Latkowa. W roku 2014 w trakcie wykopalisk arecheologicznych w Latkowie, badań związanych z budową obwodnicy Inowrocławia, ekipa łódzkich archeologów odkryła nieznane cmentarzysko z początków naszej ery.

Był to pierwszy ślad pobytu w rejonie Inowrocławia Gotów, tajemniczego germańskiego plemienia przemierzającego Europę w poszukiwaniu ojczyzny. Spośród 27 pochówków jeden został określony został przez odkrywców mianem grobu elegantki z Latkowa.

Dlaczego ? Odpowiedzią będą odkryte zabytki archeologiczne, które zostaną zaprezentowane

w sobotę 14 grudnia o godzinie 11:00 w siedzibie Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Prezentacja towarzyszy wystawie " Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa naszyjników szklanych od Egiptu po Skandynawię" czynnej w muzeum do końca grudnia i zoorganizowanej we współpracy z Archery Club Munin.

hosting

---

159. ROCZNICA URODZIN PATRONA MUZEUM

W dniu dzisiejszym o godzinie 12.00 pod pomnikiem Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej, delegacje reprezentujące władze miasta i powiatu oraz instytucje noszące imię poety oddały cześć wielkiemu artyście. Muzeum im. Jana Kasprowicza reprezentował dyrektor Marcin Woźniak, wraz z pracownikami, którzy oddali hołd piewcy Kujaw poprzez złożenie bukietu kwiatów u stóp swojego patrona.

 

hostinghostinghostinghostinghosting

---

DRZEWKO Z OKAZJI POLSKIEGO NOBLA

W dniu 10 grudnia o godzinie 8.00 obok gmachu Muzeum posadziliśmy piękny srebrny świerk.
Kilka godzin później złoty medal Nagrody Nobla odebrała pisarka Olga Tokarczuk.
Z tej okazji w Krakowie zasadzono cały las - Prawiek,
a w Inowrocławiu obok Muzeum wyrosło nowe drzewko.

hosting

---

W dniu 7 grudnia 2019 roku w godzinach 10.00 - 14.00 odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Ponad 20 wystawców oferowało stroiki, kartki, pierniki, hafty ludowe, rzeźby i inne rzeczy. Atmosferę umilał zespół ludowy "Nasze Kujawy" z Rojewa. Wystawców i kupujących nie przestraszył deszcz. Humory dopisywały. Równolegle w sali audiowizulanej były prowadzone warsztaty Bożonarodzeniowe dla najmłodszych. Dzieci miały możliwość wykonania własnych bombek, łańcuchów czy przystrojenia choinki. Kiermasz odwiedził także wysłannik z Licji czyli św. Mikołaj ;-)

hostinghostinghostinghostinghostinghostinghosting

---

BARBÓRKA W MUZEUM

W dniach 3-4 grudnia Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowało " Barbórke dla dzieci ".

Gościem specjalnym w muzeum był pan Stanisław Kasperski, były pracownik kopalni a także kierownik warzelni soli w Inowrocławiu.

Z okazji Święta Górnika dzieci wysłuchały opowieści o codziennej pracy górników, zapoznały się

z elementami munduru górniczego a także obejrzały zdjęcia przepięknej kopalni soli.

Uczestnicy zwiedzili również wystawę stałą Kopalnia soli Solno po której oprowadzali pracownicy muzeum :

Katarzyna Kasiborska, Przemysław Dorsz oraz Sebastian Jarecki.

hostinghostinghosting

 

 

---

SPACER W PRZESZŁOŚĆ

hostinghosting

Ostatni tegoroczny spacer w przeszłość za nami. Szlakiem inowrocławskich nieistniejących cmentarzy ruszyła grupa ponad dwudziestu miłośników przeszłości. Trasa wiodła obok miejsca odkrycia bezimiennego grobu przy ul. Hoyera, przez cmentarz wokół kościoła pw. św. Mikołaja, na murach którego uważny obserwator dostrzeże tzw. znaki pamięci.

Dalej obok epidemicznego / cholerycznego cmentarza

z 1831 roku w dawnej dzielnicy żydowskiej po plac Klasztorny, gdzie z antropologicznych analiz dowiedzieć się można o biologicznych aspektach życia dawnych inowrocławian.

Z nowym rokiem wyruszymy na nowe szlaki, bowiem jak śpiewał nieustraszony Hobbit Bilbo Baggins :

" A droga wiedzie w przód i w przód,

Choć się zaczęła tuż za progiem -

I w dal przede mną mknie na wschód,

A ja wciąż za nią - tak jak mogę ...

Znużone stopy depczą szlak -

Aż w szerszą się rozpłynie drogę,

Gdzie strumień licznych dróg już wpadł ...

A potem dokąd ? - rzec nie mogę

---

SPACER W PRZESZŁOŚĆ
ODSŁONA KOLEJNA

30 listopada o godzinie 11:00 sprzed inowrocławskiego muzeum wyruszy kolejny spacer w przeszłość. W listopadowej aurze udamy
się śladem nieistniejących inowrocławskich cmentarzy.

Spróbujemy odczytać ledwo już czytelne sgraffita na murach inowrocławskiej fary. Zatrzymany się w miejscu cholerycznego cmentarza z 1831 roku.
A na placu Klasztornym będzie można posłuchać
o wynikach analiz antropologicznych kości pochowanych w obrębie klasztornych krużganków inowrocławian oraz niezwykłym naszyjniku znalezionym w jednym z grobów.

Ruszamy w sobotę 30 listopada o godzinie 11:00, przewidywana trasa : długość około 2 km, czas około 800 lat w przeszłość.

hostinghosting

---

Kiermasz Bożonarodzeniowy

7 grudnia 2019, 10:00 - 14:00

Rękodzieła ludowe, świąteczne wypieki, warsztaty dla dzieci, kolendy w wykonaniu zespołu "Nasze Kujawy" z Rojewa

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Solankowa 33

ZAPRASZAMY!!

Kiermasz Bożonarodzeniowy - kliknij na poniższy obrazek.

hosting

---

GRATULACJE

W dniu dzisiejszym pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza wręczyli bukiet kwiatów na ręce nowego Dyrektora Muzeum, pana Marcina Woźniaka.

Złożyli również gratulacje oraz życzenia dalszej owocnej pracy na rzecz instytucji.

Pełna zapału grupa muzealników na czele, z panem Dyrektorem od razu wzięła się do solidnej pracy.

hostinghosting

---

MARCIN WOŹNIAK DYREKTOREM MUZEUM

Od 1 grudnia Marcin Woźniak będzie dyrektorem Muzeum im. Jana Kasprowicza. Zarząd Powiatu Inowrocławskiego podjął uchwałę w sprawie powołania go na tę funkcję.

Nowy dyrektor pełnił obowiązki dyrektora jednostki przez ostatni rok i w tym czasie dał się poznać jako sprawny i pełen energii oraz fachowej wiedzy organizator.

W tym miesiącu Marcin Woźniak wygrał konkurs ogłoszony przez władze powiatu. Na stanowisko został powołany do 30 listopada 2023 roku.

Dziś (27.11.2019) nominację wręczyła mu starosta Wiesława Pawłowska w towarzystwie wicestarosty Tadeusza Majewskiego, członków Zarządu Powiatu Włodzimierza Figasa, Jacka Nijaka i Jacka Zalesiaka, skarbnik Beaty Zimon-Plaskoty i sekretarz Aleksandry Szubargi. Nowy szef placówki kulturalnej urodził się w 1971 roku,  ma 48 lat ,zaś w Muzeum pracuje od 1995 roku.

hostinghosting

---

PROMOCJA MUZEUM W UZDROWISKU KUJAWIAK

25 XI 2019 r., odbyła się kolejna prelekcja skierowana dla kuracjuszy dotycząca tematyki Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu a także walorów turystycznych Powiatu Inowrocławskiego. Takimi wykładami staramy się zachęcać osoby będące w sanatoriach do poznawania naszego regionu. Spotkania takie gromadzą liczne grono słuchaczy.

Pierwszą część wykładu prowadził Sebastian Jarecki, adiunkt Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, natomiast drugą Dawid Wiktorowski, szef biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kujawy w Inowrocławiu. Dziękujemy wszystkim słuchaczom za przybycie i aktywne uczestnictwo.

hostinghosting

---

ROCZNICA ŚMIERCI METEORA MŁODEJ POLSKI

23 listopada mija 92. rocznica śmierci Stanisława Feliksa Przybyszewskiego. Znakomity artysta, pisarz, poeta, dramaturg urodził się 7 maja 1868 roku na Kujawach w miejscowości Łojewo w pobliżu Inowrocławia. Zmarł 23 listopada 1927 roku w Jarontach w wieku 59 lat. Pochowany został na cmentarzu w miejscowości Góra.

W inowrocławskim Muzeum im. Jana Kasprowicza Meteor Młodej Polski, autor manifestu " Confiteor" ma swoje godne miejsce. Gabinet " Młodopolska legenda Stanisława Przybyszewskiego " przedstawia życie i twórczość artysty. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji i upamiętnienia pamięci o tym znakomitym artyście.

hosting

---

SPOTKANIE Z KOLEKCJONEREM

 

Dziś, w sobotnie południe w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyło się spotkanie z kolekcjonerem panem Antonim Michalakiem, właścicielem kolekcji dzieł sztuki polskiej eksponowanej w inowrocławskim muzeum od 1 września br. Spotkanie zgromadziło liczną publiczność. Kolekcjoner w ciągu ponad dwóch godzin oprowadził zwiedzających po autorskiej wystawie, opowiadając o kulisach swojej pasji, dodając wiele osobistych anegdot ze spotkań z wybitnymi artystami.

Następnie w drugiej części kolekcjoner w sali multimedialnej odpowiadał na nurtujące pytania zgromadzonej publiczności i składał autografy do licznie wykupionych katalogów z wystawy czasowej. Przypominamy, że niezwykłe dzieła sztuki z kolekcji Antoniego Michalaka można podziwiać w muzeum do 31 grudnia 2019 roku.

hostinghostinghostinghosting

---

WYRÓŻNIENIE DLA MUZEUM !!!

W dniu wczorajszym podczas gali wieńczącej tegoroczne 27. Europejskie Dni Dziedzictwa uhonorowane zostało Muzeum im. Jana Kasprowicza. Spotkania, warsztaty, inscenizacje, spacery, konkursy, wycieczki i zabawy - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbyły się w ramach tegorocznego święta otwartych zabytków. Przez dwa weekendy września we wszystkich województwach, można było wziąć udział w około 1000. wydarzeń kulturalno -edukacyjnych.

W 27. edycję EDD zaangażowanych było prawie 400 miejscowości !. Zorganizowany przez Muzeum we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, w dniu 7 września b.r. spacer zatytułowany " Wiatr od Gdyni, czyli o.modernistycznej architekturze ul. Solankowej w Inowrocławiu " zaliczony został do grona najciekawszych wydarzeń i uhonorowany wyróżnieniem.

Z województwa Kujawsko-Pomorskiego laureatami zostały również : Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

w Grudziądzu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu, Wąbrzeski Dom Kultury oraz Dom Kultury w Górsku.

hostinghostinghostinghosting

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, zaprasza na Barbórkę w dniach 3-4 grudnia 2019 r. Szczegółowe informacje na poniższym plakacie (kliknij na obrazek celem powiększenia )

hosting

---

SPOTKANIE Z KOLEKCJONEREM

W sobotę, 23 listopada o godz. 12.00 w inowrocławskim Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędzie się spotkanie z kolekcjonerem Antonim Michalakiem, który autorsko oprowadzi po wystawie oraz opowie o swojej pasji.

To on jest właścicielem wszystkich obrazów, które znalazły się na wystawie " Sztuka polska " w muzeum, a którą obejrzało już blisko 1,5 tysiąca osób.

To rekord w inowrocławskiej placówce.

Spotkanie z Antonim Michalakiem skierowane jest do wszystkich miłośników sztuki, kolekcjonerów oraz osób marzących o stworzeniu własnej kolekcji.

Wstęp bezpłatny.

hosting

---

OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Dziś w ogrodzie Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyła się uroczysta wigilia 101.rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inowrocławski szczep ZHR "Szare Wilczęta" oraz zgromadzona publiczność przy ognisku śpiewali patriotyczne pieśni m.in. : "Przybyli Ułani pod okienko", "Wojenko wojenko"," Piechota" czy "Pierwsza Kadrowa".

Przedstawiona została również gawęda o pierwszym dniu wolności. Wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

hostinghostinghostinghostinghosting

----

WARSZTATY PATRIOTYCZNE DLA DZIECI

W dniu dzisiejszym Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowało warsztaty patriotyczne dla dzieci, związane z obchodami zbliżającego się Święta Niepodległości.

Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat polskich symboli narodowych oraz własnoręcznie wykonali kotyliony. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu i zagadek na temat naszej ojczyzny. W drugiej części zwiedzili wystawy stałe i czasowe, zwracając uwagę na elementy patriotyczne w oglądanych ekspozycjach. Zwieńczeniem zajęć było wspólne uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Warsztaty były bezpłatne. Zajęcia prowadzili pracownicy Muzeum : Agnieszka Dzikiewicz i Przemysław Dorsz.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

hosting

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i

Inowrocławski Szczep ZHR "Szare Wilczęta"

zapraszają do udziału w uroczystym ognisku, w wigilię 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości, w niedzielę 10 listopada 2019 r. o godz. 18:00.

Miejsce - ogród wewnętrzny muzeum - ul. Solankowa 33 w Inowrocławiu.

W programie: odśpiewanie Hymnu Narodowego, wysłuchanie gawędy o pierwszym dniu wolności, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Prosimy o zabranie latarek.

W imieniu organizatorów:

Marcin Woźniak

p.o. dyrektora

hm. Tomasz Sibora

drużynowy i szczepowy

---

hosting

WARSZTATY PATRIOTYCZNE DLA DZIECI

KTO TY JESTEŚ ?

- POLAK MAŁY

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Muzeum im. Jana Kasprowicza organizuje warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Celem zajęć jest przygotowanie uczestników do obchodów Święta Niepodległości. W programie przewidziana jest prezentacja multimedialna na temat polskich symboli narodowych, quizy i ciekawostki oraz prace plastyczne. Zwieńczeniem zajęć będzie wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Warsztaty są bezpłatne. Odbędą się 9 listopada br.

w godzinach 10-12. Zgłoszenia pod nr.tel : 52 3575873 lub osobiście w siedzibie muzeum przy ul. Solankowej 33. Liczba miejsc ograniczona. ZAPRASZAMY !!!

----

Archeologia w Mysiej Wieży

Ekspedycja archeologiczna inowrocławskiego muzeum zakończyła tegoroczne prace badawcze w Mysiej Wieży w Kruszwicy. Badacze dotarli do poziomu datowanego na 1657 r. czyli pogorzeliska będące wynikiem podpalenia zamku przez Szwedów.

Wśród popiołów i spalenizny natrafiono na liczne fragmenty dachówek przykrywających pierwotnie wieżę.

Pośród odnalezionych kości zidentyfikowano szczątki ludzkie - ślad tragedii z czasów szwedzkiego potopu.

Wyjątkowym zabytkiem odnalezionym w czasie badań jest fragment kościanego fletu/gwizdka. Z wnętrza wieży usunięto ponad 15 ton gruzu i spalenizny. Niestety nie osiągnięto pierwotnego poziomu użytkowego zamkowego lochu - o czym informuje Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza.

hostinghostinghostinghosting

----

SPACER W PRZESZŁOŚĆ

Kolejny spacer w przeszłość za nami. Tylko 190 kroków wokół inowrocławskiej Notre-Dame. Wspólnie odnaleźliśmy wszystkie maski i ryty skryte na murach świątyni. Stanęliśmy przed największą zagadką naszego miasta. Chociaż jej nie rozwiązaliśmy to wspólnie spędzony czas minął błyskawicznie.

W listopadzie ruszamy w przeszłość ponownie.

Spacer prowadził Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

 

 

hostinghostinghostinghostinghosting

----

W dniu 26 października br. w jednej z sal Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyły się  warsztaty dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy zajęć, zwiedzili wystawę "OD ZIARNKA PIASKU DO PACIORKA. WYSTAWA SZKLANYCH NASZYJNIKÓW OD EGIPTU PO SKANDYNAWIĘ", następnie wykonanali z modeliny wiele paciorków i korali. Była też możliwość popuszczenia wodzy fantazji i dzieci oraz ich opiekunowie stworzyli wiele swoich ulubionych zwierzątek. Zajęcia prowadziła Elżbieta Jarzęcka z Bractwa Wojowników Kruki.

Wstęp na warsztaty był bezpłatny.

hostinghostinghostinghostinghostinghostinghostinghostinghosting

----

W dniu 25 X 2019 roku o godzinie 17.00 odbył się w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wernisaż wystawy „Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa szklanych naszyjników od Egiptu po Skandynawię" to nazwa ekspozycji, którą będzie można zwiedzać od 25 października do 27 XII br., w inowrocławskim muzeum.

Na otwarcie przybyło wielu gości, którzy po części oficjalnej mogli podziwiać różnobarwne naszyjniki, spinki i elementy ozdobne.

hostinghostinghostinghosting

Celem ekspozycji jest przybliżenie niezwykłej historii wytwarzania szkła, ukazanie piękna ozdób szklanych oraz uzmysłowienie zwiedzającym geniuszu naszych przodków. Świat Starożytny wynalazł właściwie wszelkie do dzisiaj znane technologie wytwarzania szkła.

---

Spacer w przeszłość

Na najbliższą sobotę, 26 października zaplanowano w Inowrocławiu kolejny spacer w przeszłość.

Tym razem będzie on wyjątkowo krótki, bo liczący zaledwie 192 kroki wokół kościoła pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. - Wspólnymi siłami spróbujemy odnaleźć tajemnicze ryty i płaskorzeźby na murach inowrocławskiej Notre Dame – informują organizatorzy.

Chętnych zapraszamy przed Muzeum im. Jana Kasprowicza o godzinie 10.45, a przed świątynię około 11.00.

hosting

---

 

- WERNISAŻ I WARSZTATY W MUZEUM

25 października 2019 o godzinie 17.00 w siedzibie muzeum odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej niezwykłą historię wytwarzania szkła, ukazanie piękna ozdób szklanych oraz uzmysłowienie zwiedzającym geniuszu naszych przodków.

Dzień później 26 października w godzinach 12.00-14.00 Muzeum zaprasza na warsztaty dla dzieci
i dorosłych. Podczas których, można będzie samoodzielnie odtworzyć w modelinie historyczne wzory paciorków prezentowanych na wystawie.

Wstęp na wernisaż oraz na warsztaty jest bezpłatny. Zapisy na sobotnie zajecia dla dzieci i dorosłych pod nr tel. 52 3575873 lub osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33.

hosting

-------------

W październiku br. na zaproszenie p. Antoniego Michalaka i pracowników Muzeum im. Jana Kasprowicza dwukrotnie wystawę "Moi Współcześni -  Nasi Współcześni" odwiedziła p. Małgorzata Nijak Kucharska wraz z uczniami jednej z klas III LO w Inowrocławiu. Grupę młodych miłośników sztuki oprowadzał właściciel tejże kolekcji p. Antoni Michalak, szczegółowo opowiadając o poszczególnych pracach.

hosting

----

" Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa szklanych naszyjników od Egiptu po Skandynawię "

Nową ekspozycję czasową będzie można zwiedzać od 25 października w inowrocławskim muzeum.

Do odwiedzenia wystawy zapraszają :

Stowarzyszenie Archery Club Munin oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Celem ekspozycji jest przybliżenie niezwykłej historii wytwarzania szkła, ukazanie piękna ozdób szklanych oraz uzmysłowienie zwiedzającym geniuszu naszych przodków.

" Szkło, tak dziś powszechne, nie zauważalne, niedoceniane, otacza nas wszędzie. Otwierając okno, biorąc do ręki szklankę, nie zastanawiamy się czym jest szkło, skąd się wzięło, jak długą ma historię czy jak wielką rolę odgrywa w dziejach ludzkiej cywilizacji. Mało kto zdaje sobie sprawę jaki luksus stanowiły wyroby szklane. Szkło podziwiano i kochano.

Seneka pisał, że jeżeli ktoś nie zdobi swoich pokoi szkłem, to albo biedak, albo dyletant. Wystawa realizowana jest w ramach cyklu Linie Czasu ".

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 października o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 grudnia.

Natomiast 26 października od godziny 12.00 do 14.00 zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci i dorosłych. Podczas nich będzie można samodzielnie odtworzyć w modelinie historyczne wzory paciorków prezentowanych na wystawie. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

hosting

------------------

SZTUKA POLSKA DLA DZIECI

Miło czas spędziły dzieci w niedzielne przedpołudnie ( 13.10.2019 ), które wybrały się do Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Uczestnicy warsztatów edukacyjno - plastycznych zwiedzili wystawę czasową dzieł sztuki ze zbiorów kolekcjonera p. Antoniego Michalaka. Dowiedzieli się o rodzajach i nurtach w polskim malarstwie na przestrzeni ostatnich kilku wieków. Następnie wykonali własne prace zainspirowani obejrzaną wystawą .

W drugiej części dzieci poznały sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów Polski i wykonali własne dzieła sztuki inspirowane twórczością artysty.

hostinghostinghosting

----

Od niedawna Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu posiada swoją stronę także na facebooku. Zapraszamy do komentowania i interakcji. Poniżej zamieszczamy link do strony.

https://m.facebook.com/Muzeum-im-Jana-Kasprowicza-120990515968631/?ref=bookmarks

------------------

Kultura dla seniorów

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza w najbliższą sobotę i niedzielę wszystkich seniorów.

W ramach akcji „60+kultura” zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszamy wszystkie osoby powyżej 60. roku życia do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych muzeum.

Specjalnie dla seniorów wystawa czasowa „Sztuka polska ze zbiorów Antoniego Michalaka” objęta została promocyjnym biletem w cenie 2 zł. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnego oprowadzenia po wystawach!

hosting

------------

W dniu 21 września 2019 roku na zaproszenie Pana Antoniego Michalaka i pracowników Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, przybyły na Solankową 33 osoby pasjonujące się sztuką nowoczesną. Po wystawie "Moi Współcześni - Nasi Współcześni" oprowadzał sam jej właściciel czyli pan Antoni Michalak, opowiadając zgromadzonym o poszczególnych dziełach, przedstawiając zamysł twórcy danego obrazu czy okoliczności kontaktów i nabycia danych prac.

hostinghostinghosting

---

W 80 rocznicę cywilnej obrony Inowrocławia przed wojskami Wehrmachtu zorganizowano cykl wydarzeń. Gospodarzem kilku z nich było Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

W mijającą sobotę ( 21 IX 2019 r.) o godzinie 11.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym przy ul. Kilińskiego rozpoczął się wernisaż wystawy połączony z promocją albumu fotografii Tomasza Sibory poświęcony działaniom II Wojny Światowej w Inowrocławiu.

O godzinie 12.00 uczestnicy gry fabularno/terenowej wyruszyli w rożne części Inowrocławia ( w tym do Muzeum), aby rozwikłać zadania odnośnie tematyki wojennej. Z kolei godzinę później w pobliżu skrzyżowania ulicy Królowej Jadwigi z Solankową Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej wraz z przyjaciółmi odtworzyła , jak przed laty wyglądało życie Inowrocławia. O godzinie 14 rekonstruktorzy wcielili się w rolę obrońców miasta, którzy zmierzyli się z wojskami Wehrmachtu.

W godzinach 12.00 do 16.00 w Muzeum im. Jana Kasprowicza podziwiać można było wystawę kartonowych i plastikowych modeli sprzętu wojskowego wykorzystywanego podczas II wojny światowej a także repliki broni szturmowej oraz hełmów i innych rzeczy używanych podczas walk. Na koniec każdy mógł wypić ciepłą herbatę lub kawę i spożyć grochówkę wojskową.

hostinghostinghostinghostinghosting

----------

"Wystawa Sztuki Polskiej" prezentowana od 31 sierpnia 2019 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu będzie obejmowała ponad 100 prac. Można będzie podziwiać działa Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Kossaka, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Okunia, Włodzimierza Pawlaka oraz młodych artystów m.in. Tomasza Tatarczyka, Leona Tarasewicza, Wojciecha Fangora, a także rzeźbiarek Aliny Sapocznikow i Katarzyny Kobro.

hosting

---

hosting

Prezentowana w inowrocławskim muzeum wystawa poświęcona Stanisławowi Przybyszewskiemu prezentuje klika interesujących dzieł sztuki. Wśród nich uwagę zwraca pastel Teodora Axentowicza (1859-1938) zatytułowany „Faun i dziewczyna”. Dzięki inicjatywie Pana Antoniego Michalaka z Inowrocławia obraz zyskał nowe oblicze, a właściwie odsłonił cały swój urok.

Przeprowadzona z pietyzmem konserwacja ramy obrazu i wymiana szyby sprawiła, że dopiero teraz dzieło emanuje pełnym pięknem. Obraz, który można było oglądać w muzeum od ponad 30 lat, ogląda się i odbiera zupełnie na nowo. Mówi się, że nie szata zdobi człowieka ale wypada dodać, że piękny obraz potrzebuje pięknej ramy. Zapraszamy do muzeum, zobaczcie nasz nowy/stary obraz a może usłyszycie słowa czytane przez fauna.

Muzeum im. Jana Kasprowicza składa podziękowania Panu Antoniemu Michalakowi za pomysł i realizację odnowienia ramy obrazu T. Axentowicza.


 

---

W dniu 1 sierpnia 2019 o godzinie 12.00 w 93 rocznicę śmierci Jana Kasprowicza, pod pomnikiem wieszcza złożono kwiaty. Muzeum reprezentowała delegacja w składzie Marcin Woźniak, p.o. Dyrektora Muzeum, Katarzyna Kasiborska , adiunkt w dziale historii i Agnieszka Dzikiewicz, asystent w dziale sztuki. Nie była to jedyna delegacja która złożyła hołd poecie. Pod pomnik dotarły również delegacje ze Starostwa Powiatowego i Szkoły Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu -Szymborzu i inni.

hostinghostinghostinghosting

Zdjęcia Krzysztof Drakulski

---

W dniu 23 lipca 2019 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odwiedziła ekipa  Telewizji Polskiej oddział w Bydgoszczy. Dziennikarze nakręcili krótki film informujący o działalności muzeum oraz o tym co można w nim zobaczyć i zwiedzić. Materiał filmowy będzie dotyczył wykorzystania funduszy Unijnych, bowiem Muzeum przy Solankowej 33, przedstawiło jedne z najciekawszych i najbardziej angażujących mieszkańców regionu inicjatywy. O muzeum opowiadali przed kamerą p. Marcin Woźniak, p.o. dyrektora muzeum, p. Katarzyna Kasiborska, adiunkt w dziale historii i p. Agnieszka Dzikiewicz,