http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu rozpoczął się cykl spotkań, podczas których Kurier Inowrocławski/ki24.info i Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, odkrywać będą

tajemnice eksponatów inowrocławskiego muzeum. W cyklu "Zabytek miesiąca" jako pierwszy roli głównej wystąpił fortepian, na którym grywał Meteor Młodej Polski - Stanisław Przybyszewski.

Licznie zgromadzonych gości z uzdrowiska powitała p. Janina Sikorska; Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, która opowiedziała przybyłym historię związaną z fortepianem Kerntopf. Następnie p. Marcin Woźniak odtworzył kilka fragmentów filmu "Dagny" z 1976 roku w reżyserii Haakona Sandoya. Główne role w tym filmie powierzono Danielowi Olbrychskiemu (Stanisław Przybyszewski)

i Lisie Fjeldstad (Dagny Juel). Po części filmowej goście udali się do tzw. Sali Przybyszewskiego, gdzie wysłuchali wykładu Janiny Sikorskiej odnośnie wspomnianego fortepianu jak i historii "Młodopolskiego Meteora". Na zakończenie p. Janina Sikorska i p. Halina Hleb - Koszańska zagrały kilka utworów muzycznych na fortepianie Kerntopf m. in. Święty Boże, Święty Mocny.

----------------------------------------------

Zabytek miesiąca – spotkanie pierwsze

Niezwykłe dzieje zwykłego fortepianu

Muzeum im. Jana Kasprowicza od kilku lat mieści się w pięknym pałacu przy ul. Solankowej w Inowrocławiu. Przygotowując ekspozycje w „nowym” budynku muzeum opowiadałam, współpracownikom dzieje niektórych eksponatów. Dzieje zabytków, ludzi z nimi związanych, okoliczności ich powstania lub nabycia często kryjące nieznaną, sensacyjną historię. Niezwykłe losy wydawałoby się zwykłych przedmiotów pragniemy przedstawić szerszej publiczności. W ramach comiesięcznych spotkań zatytułowanych „Zabytek miesiąca” opowiemy Państwu te historie.

Aby zachęcić mieszkańców Inowrocławia i Kujaw do przyjścia do muzeum zaczynamy od eksponatu największego – fortepianu, instrumentu na którym grywał Stanisław Przybyszewski w Toruniu w roku 1905. Przybyszewski pianista, nie pisarz? Dlaczego w Toruniu? Jak fortepian trafił do inowrocławskiego muzeum? Odkryjemy dla Państwa te tajemnice w trakcie spotkania. Firma która wyprodukowała instrument, warszawski Kerntopf, już nie istnieje. Jej niezwykłą i bardzo interesująca historię opowiemy w muzeum. Osoby potrafiące grać na fortepianie będą miały okazję zagrać. Ja też spróbuję. A zatem do zobaczenia w Muzeum w piątek 20 listopada o godzinie 17.00. Zapraszam.

Janina Sikorska

P1310305-(Kopiowanie).JPG P1310313-(Kopiowanie).JPG

------------------------------------

DSCF0638.JPG DSCF0642.JPG DSCF0646.JPG DSCF0654.JPG DSCF0656.JPG DSCF0657.JPG

W dniu 20.10.2015 roku o godzinie 13.00 w Szkole Podstawowej im. A.A Michelsona w Strzelnie otwarto wystawę poświęconą pamięci Czesława Sikorskiego, wykonana według scenariusza p. Marcina Woźniaka wcześniejszej wystawy z okazji rocznicy 20 lecia śmierci dr Czesława Sikorskiego. Wystawa została zorganizowana także z okazji Jubileuszu 15 lat działalności Izby Kujawskiej działającej w tejże szkole.

Pomysłodawcą wspomnianej wystawy był p. Jacek Sech,historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, miłośnik ziemi strzelneńskiej. Na imprezę przybyła z Inowrocławia do Strzelna delegacja złożona z samorządowców, muzealników i archiwisty w składzie: p. Włodzimierz Figas- Wicestarosta Inowrocławski, p. Ireneusz Beśka- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Inowrocławiu, p. Janina Sikorska- Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza; p. Marcin Woźniak- kustosz w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu; p. Sebastian Jarecki -adiunkt w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz p. Lidia Wakuluk- kierownik Archiwum w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu.

Gości zgromadzonych w auli szkoły przywitała p. Mieczysława Staśkowiak, dyrektor Szkoły im. A.A Michelsona w Strzelnie. Po występach uczennic szkoły odtwarzających pieśni kujawskie i Feliksy Broniewskiej -strzelneńskiej działaczki kulturalnej, przemawiał p. Włodzimierz Figas, Wicestarosta Inowrocławski i p. Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, która wspomniała swojego męża -Czesława Sikorskiego. Potem przyszedł czas na prelekcję p. Marcina Woźniaka, który opowiedział o działalności archeologicznej Czesława Sikorskiego oraz życiu w średniowiecznym zamku w Wenecji. Po tych rozważaniach przyszedł czas na zwiedzanie wystawy i dyskusję o dalszej działalności Izby Kujawskiej w Strzelnie być może przyszłemu muzeum.

DSCF0591.JPG DSCF0597.JPG DSCF0598.JPG DSCF0599.JPG DSCF0614.JPG DSCF0622.JPG

"Ikony ocalone" to wystawa w ramach obchodów 25 lecia utworzenia III Liceum im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu zorganizowana wspólnie z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Autorką ikon jest absolwentka tejże szkoły Anna Maria Janowiak – Markiewicz. Z racji dużego zainteresowania imprezą zorganizowano dwa uroczyste wernisaże 23 IX o godzinie 12.00 dla uczniów i tego samego dnia o godzinie 17.00 dla nauczycieli, trójek klasowych , przyjaciół artystki i gości zaproszonych na 25 lecie Jubileuszu Szkoły. Anna Maria Janowiak- Markiewicz urodziła się w Inowrocławiu, gdzie w 1998 roku ukończyła klasę z autorskim programem artystycznym mgr Małgorzaty Nijak-Kucharskiej, a w 2003 r. malarstwo na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym w Kaliszu (Filia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu). Tam zainteresowała się tworzeniem (tzw. pisaniem ) ikon. Ta pasja trwa do dziś i jest przedmiotem do wielu przemyśleń duchowych i artystycznych artystki.

-------------------------------------------------

Muzeum im. Jana Kasprowicza i Liceum im. Królowej Jadwigi zapraszają na wystawę w ramach Uroczystości 25-lecia "Królówki"

IKONY OCALONE

autorstwa

Anny Marii Janowiak- Markiewicz

23.09.2015r.

godz 17.00

ul. Solankowa 33

Inowrocław

Muzeum im. Jana Kasprowicza

------------------------------------------

Wystawa prac malarskich Ryszarda Barczaka

W dniu 18 września 2015 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbył się wernisaż Ryszarda Barczaka "Kujawskie inspiracje". Artysta urodził się w Wybranowie. Malarstwem zainteresował się w latach 70 -tych XX wieku, wtedy to właśnie podjął naukę w szkole malarskiej prowadzonej przez artystę malarza Mariana Kokoszyńskiego. Jak wspominała na otwarciu wystawy Janina Sikorska, Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu– poszukiwał jednak nadal i podjął naukę u innego mistrza Zbigniewa Sałaja.

Na otwarcie wystawy przybyło wielu gości w tym p. Ryszard Jagodziński, Przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego. Artysta obdarował także wszystkich gości pięknym albumem jego prac, który dla każdego uczestnika podpisał i okrasił dedykacją.

Na uwagę zasługuje fakt, iż jedna z prac Ryszarda Barczaka trafiła do salonów nieżyjącego już króla Arabii Saudyjskiej Abdullacha Bin Abdulaziza Al-Sauda, hojnego darczyńcy janikowskich bliźniaczek.

DSCF0520-(Kopiowanie).JPG DSCF0527-(Kopiowanie).JPG DSCF0544-(Kopiowanie).JPG DSCF0549-(Kopiowanie).JPG DSCF0552-(Kopiowanie).JPG DSCF0560-(Kopiowanie).JPG

--------------------------------------------

Czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, a kontynuowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę już za nami.

W roku 2015 czytano "Lalkę" Bolesława Prusa. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu włącza się w tę akcję już od roku 2013. Na dziedzińcu muzealnym dzieło B. Prusa czytali p. Janina Sikorska; dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza, p. Andrzej Antczak teatralny instruktor kategorii I, p. Sebastian Jarecki adiunkt muzealny i Przemysław Dorsz przewodnik muzealny. Ich czytaniu przysłuchiwali się mieszkańcy Inowrocławia i kuracjusze z uzdrowiska.

"Lalkę" czytano w 1600 miejscach w Polsce w 1000 z nich m. inn. w naszym Muzeum zainteresowanym słuchaczom przykładano pamiątkową pieczątkę przesłaną z kancelarii Prezydenta III RP.

 

923-(Kopiowanie).JPG 932-(Kopiowanie).JPG 935-(Kopiowanie).JPG 944-(Kopiowanie).JPG 947-(Kopiowanie).JPG 950-(Kopiowanie).JPG

-----------------------

Zbliża się termin czwartej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze, oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa. Muzeum im. Jana Kasprowicza po raz 3 włącza się w tę akcję i na dziedzińcu muzeum będzie czytana "Lalka". Wszystkich chętnych do czytania i zdobycia unikatowego odbicia pieczęci przekazanej przez Kancelarię Prezydenta III RP do naszego muzeum – zapraszamy!

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

ul. Solankowa 33

05.09.2015 r.

godz. od 11.00 do 13.00

-----------------------------------

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu uprzejmie informuje, iż w miesiącach lipiec, sierpień do 30 września 2015 czynna będzie w Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu ekspozycja Sztuki Ludowej Kujaw w dniach wtorek, środa, czwartek od godziny 10.00 do 14.00. Grupy wycieczkowe prosimy o zgłaszanie się w Muzeum ulica Solankowa 33 pod numerem telefonu 52 357 58 73

Opłata za wstęp 1 zł /osoba

-----------------------

Dyrektor Muzeum

im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Janina Sikorska

zaprasza na otwarcie wystawy


KUJAWSKIE INSPIRACJE.

Malarstwo Ryszarda Barczaka.

-----

Informujemy ,że wystawa "Losy Kujawian podczas II wojny światowej z racji dużego zainteresowania zwiedzających zostaje przedłużona do 30 IX 2015 roku. Zapraszamy do zwiedzania!

----------------------------------

Wernisaż odbędzie się 18 września 2015 roku o godz. 17.00

w siedzibie Muzeum, przy Solankowej 33.

Honorowy patronat przyjął

Tadeusz Majewski

Starosta Inowrocławski

-----------------------------------------

Dzień VIII - 31 lipca (piątek)

-Cesarstwo Bizantyjskie (wyścigi okrętów)

-89 Rocznica śmierci Jana Kasprowicza

-Rozdanie dyplomów/ wystawa dziecięca

DSCF0459-(Kopiowanie).JPG DSCF0460-(Kopiowanie).JPG DSCF0465-(Kopiowanie).JPG DSCF0468-(Kopiowanie).JPG DSCF0470-(Kopiowanie).JPG DSCF0478-(Kopiowanie).JPG


Dzień VII - 30 lipca (czwartek)

Skarb w kopalni soli

prowadząca: p. Katarzyna Kasiborska

P7307504-(Kopiowanie).JPG P7307505-(Kopiowanie).JPG P7307510-(Kopiowanie).JPG P7307515-(Kopiowanie).JPG P7307518-(Kopiowanie).JPG

DSCF0442-(Kopiowanie).JPG DSCF0443-(Kopiowanie).JPG DSCF0445-(Kopiowanie).JPG DSCF0446-(Kopiowanie).JPG DSCF0449-(Kopiowanie).JPG

--------------------------------------------

Dzień VI - 29 lipca (środa)

Wielkie pranie

prowadzący : p. Marcin Woźniak

DSCF0409-(Kopiowanie).JPG DSCF0414-(Kopiowanie).JPG DSCF0420-(Kopiowanie).JPG DSCF0422-(Kopiowanie).JPG DSCF0427-(Kopiowanie).JPG DSCF0440-(Kopiowanie).JPG

P7297358-(Kopiowanie).JPG P7297392-(Kopiowanie).JPG P7297404-(Kopiowanie).JPG P7297412-(Kopiowanie).JPG P7297446-(Kopiowanie).JPG P7297496-(Kopiowanie).JPG

------------------------------------------

Dzień V (28 lipca) wtorek

-"Wśród drzew" spotkanie z p. Lucyną Siekierką- Wesołowską (architektem krajobrazu )

-Podróż do Gruzji

DSCF0358-(Kopiowanie).JPG DSCF0367-(Kopiowanie).JPG DSCF0372-(Kopiowanie).JPG DSCF0368-(Kopiowanie).JPG DSCF0388-(Kopiowanie).JPG DSCF0400-(Kopiowanie).JPG

DSCF0373-(Kopiowanie).JPG

Prowadzący: p. Lucyna Siekierka-Wesołowska i p. Sebastian Jarecki

----------------------------------------

Dzień IV - 24 lipca (piątek)

-Tytus, Romek i Atomek – wyprawa na wyspy nonsensu

- Kolory cz. 2

Prowadzący p. Sebastian Jarecki i p. Justyna Lajstet

DSCF0316-(Kopiowanie).JPG DSCF0322-(Kopiowanie).JPG DSCF0330-(Kopiowanie).JPG DSCF0341-(Kopiowanie).JPG DSCF0347-(Kopiowanie).JPG DSCF0354-(Kopiowanie).JPG

Dzień III - 23 lipca (czwartek)

Księgi i książki. Pokaz najstarszych ksiąg. Książka naszym przyjacielem!

Prowadząca p. Danuta Chadrysiak

DSCF0296-(Kopiowanie).JPG DSCF0298-(Kopiowanie).JPG DSCF0299-(Kopiowanie).JPG DSCF0303-(Kopiowanie).JPG DSCF0304-(Kopiowanie).JPG DSCF0305-(Kopiowanie).JPG

-------------------------------

Dzień II - 22 lipca (środa)

Podróże małe i duże. Kolej-samochód-samolot-statek. Środki transportu dawniej i dziś

prowadzący p. Przemysław Dorsz

DSCF0273-(Kopiowanie).JPG DSCF0275-(Kopiowanie).JPG DSCF0279-(Kopiowanie).JPG DSCF0281-(Kopiowanie).JPG DSCF0283-(Kopiowanie).JPG DSCF0285-(Kopiowanie).JPG

------------------------------------------------

Dzień I - 21 lipca (wtorek)

Baw się z nami kolorami

prowadząca p. Justyna Lajstet

DSCF0253-(Kopiowanie).JPG DSCF0255-(Kopiowanie).JPG DSCF0257-(Kopiowanie).JPG DSCF0259-(Kopiowanie).JPG DSCF0265-(Kopiowanie).JPG DSCF0269-(Kopiowanie).JPG

--------------------------------------

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu uprzejmie informuje, iż w miesiącach lipiec, sierpień do połowy września b.r. czynna będzie w Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu ekspozycja Sztuki Ludowej Kujaw w dniach wtorek, środa, czwartek od godziny 10.00 do 14.00. Grupy wycieczkowe prosimy o zgłaszanie się w Muzeum ulica Solankowa 33 pod numerem telefonu 52 357 58 73

Opłata za wstęp wynosi 1 zł/osoba

-------------------------

Program warsztatów edukacyjnych

Wakacje 2015 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Dzień I - 21 lipca (wtorek)

Baw się z nami kolorami

 

Dzień II - 22 lipca (środa)

Podróże małe i duże. Kolej-samochód-samolot-statek. Środki transportu dawniej i dziś

 

Dzień III - 23 lipca (czwartek)

Księgi i książki. Pokaz najstarszych ksiąg. Książka naszym przyjacielem!

 


Dzień V - 28 lipca (wtorek)

Podróż do Gruzji

 

Dzień VI - 29 lipca (środa)

Skarb w kopalni soli

 

Dzień VII - 30 lipca (czwartek)

Wielkie pranie

 

Dzień VIII - 31 lipca (piątek)

1 cz. Archeolodzy szukają skarbów (gra terenowa), 2 cz. Wystawa prac warsztatowych – pokaz dla zaproszonych rodziców, dziadków, członków rodziny

Czas trwania warsztatów w dniu 10.00 -13.00

Koszt 3 zł /dzień

 

Na kłopoty inowrocławskie Muzeum im. Jana Kasprowicza !

 

Pośród uzgodnień związanych z budową domu, budynku usługowego lub gospodarczego zapis : Prace ziemne przy inwestycji w strefie ochrony konserwatorskiej należy prowadzić pod stałym nadzorem archeologicznym na koszt inwestora powoduje u inwestorów i budowniczych wysypkę, drżenie rąk, bezsenność a nawet paniczny lęk. Pojawia się myśl Archeolodzy na pewno coś znajdą i budowę zamkną. Nic bardziej mylnego. Czy słyszeli Państwo by z powodu odkryć archeologicznych w Inowrocławiu i okolicy ktoś wstrzymał budowę ? Nawet inowrocławska obwodnica powstaje pomimo przebiegu przez wiele bardzo cennych i unikalnych w skali europejskiej stanowisk archeologicznych.

 

Prosimy o spokój, kłopoty tego rodzaju rozwiąże dla Państwa inowrocławskie Muzeum im. Jana Kasprowicza. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w archeologicznej obsłudze inwestycji budowlanych. Zawsze staramy się współpracować z inwestorami i budowniczymi, przecież tylko dzięki nim możemy zobaczyćco kryje ziemia. Prace archeologiczne najczęściej prowadzimy równolegle z pracami budowlanymi, bez ich zatrzymywania !

 

Zapraszamy zatem do inowrocławskiego muzeum :

ul. Solankowa 33

nr tel : 52 357 58 73

email solankowa33@wp.pl )

Może ktoś spośród Państwa dzięki naszym badaniom dowie się, że będzie mieszkał lub pracował w naprawdę dobrym miejscu, w miejscu gdzie żyli nasi przodkowie przed 200, 500 a może nawet 6000 lat. ( Marcin Woźniak )

 

 

 

Rozdanie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej współczesnej twórczości ludowej i nieprofesjonalnej

KUJAWSKIE DZIEDZICTWO

 

DSCF0146-(Kopiowanie).JPG DSCF0139-(Kopiowanie).JPG DSCF0152-(Kopiowanie).JPG DSCF0162-(Kopiowanie).JPG DSCF0201-(Kopiowanie).JPG DSCF0204-(Kopiowanie).JPG

 

20 czerwca 2015 w siedzibie Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród w konkursie kujawskiej sztuki ludowej i nieprofesjonalnej ''Kujawskie Dziedzictwo 2015'' połączone z wystawą prac artystów biorących udział w tegorocznym konkursie. Patronat nad imprezą przyjął Starosta Inowrocławski p. Tadeusz Majewski. Rozstrzygnięcie konkursu uświetnił występ zespołu ''Kłopocianki" pod kierownictwem p. Jolanty Kubiak.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 30 twórców, którzy przedstawili 124 prace w 7 kategoriach :


1. Haft - 12 osób - 39 prac

2. Koronka - 6 osób - 22 prace

3. Rzeźba - 5 osób - 20 prac

4. Kowalstwo - 3 osoby - 15 prac

5. Obrazy - 2 osoby - 9 prac

6. Malowanie zdobień - 2 osoby - 13 prac

7. Zdobienie wnętrz - 2 osoby - 6 prac


Sponsorami imprezy oraz fundatorami nagród byli :

Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Tadeusz Majewski - Starosta Inowrocławski

Tadeusz Kacprzak - Wójt Gminy Inowrocław

Helena Kłosowska - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu

Henryka Derezińska

Piotr i Maciej Jóźwiakowie


Nagrody zwycięzcom wręczali w imieniu Starosty Inowrocławskiego Wicestarostowie :

p. Mirosława Kucol oraz p. Włodzimierz Figas.

 

Jury w składzie :

Henryka Derezińska - przewodnicząca

Janina Sikorska - członek

Katarzyna Kasiborska - sekretarz

przyznało nastepujące nagrody i wyróżnienia :

 

W kategorii haft :

I nagroda - Elżbieta Pastuch ze Sławska Wielkiego - statuetkę ufundował Starosta Inowrocławski

 

II nagroda - Agnieszka Wolsza z Inowrocławia - nagrodę ufundował Wójt Gminy Inowrocław

- Jadwiga Bogdanowicz z Inowrocławia - nagrodę ufundował Wójt Gminy Inowrocław

 

III nagroda - Krystyna Zagrabska z Włocławka - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

 

wyróżnienia - Zofia Bielecka ze Szczytna - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

- Elżbieta Staszak z Pakości - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

- Krystyna Czarnota z Rojewa - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

 

W kategorii koronka :

I nagroda - Anna Wach z Kruszy Zamkowej - statuetkę ufundował Starosta Inowrocławski

 

II nagroda - Jadwiga Reska z Radziejowa - nagrodę ufundował Wójt Gminy Inowrocław

- Klara Czerwińska z Inowrocławia - nagrodę ufundował Wójt Gminy Inowrocław

 

III nagroda - Ewa Smykowska z Radziejowa - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

- Urszula Piasecka z Rojewa - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

 

wyróżnienie - Grażyna Świątek z Włocławka - nagrodę ufundował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W kategorii kowalstwo :

I nagroda - Wojciech Szmyt z Jerzyc - statuetkę ufundował Starosta Inowrocławski

 

wyróżnienia - Tomasz Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

- Andrzej Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego - nagrodę ufundował Starosta Inowrocławski

 

W kategorii rzeźba :

I nagroda - Piotr Rajca z Gniewkowa - statuetkę ufundował Starosta Inowrocławski

 

II nagroda - Krzysztof Zawacki z Wichrowic - nagrodę ufundował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

- Jacek Wierski ze Żnina - nagrodę ufundował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W kategorii obrazy :

I nagroda - Adam Wierzbicki z Inowrocławia - statuetkę ufundował Starosta Inowrocławski

 

II nagroda - Jan Durkiewicz z Wołuszewa - nagrodę ufundował Wójt Gminy Inowrocław

 

W kategorii malowanie zdobień :

I nagroda - Krystyna Zagrabska z Włocławka - statuetkę ufundował Starosta Inowrocławski

 

wyróżnienie - Wanda Mikołajewska z Włocławka - nagrodę ufundował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

W kategorii zdobienie wnętrz :

I nagroda - Aleksandra Zawacka z Wichrowic - statuetkę ufundował Starosta Inowrocławski

 

II nagroda - Halina Pietrzak z Murska - nagrodę ufundował Wójt Gminy Inowrocław

 

Ponadto jury przyznało dyplomy za udział w konkursie oraz upominki ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które otrzymały :

Małgorzata Sobota z Inowrocławia

Karolina Dworek z Topoli

Alicja Jakubowska z Rojewa

Zofia Brończyk z Wielowsi

Maria Nowak z Jacewa

Ryszard Dziedziczak z Włocławka

Jan Durkiewicz z Wołuszewa - w kategorii rzeźba

 

Podziękowania i książki ufundowane przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymali także :

Henryka Derezińska - za przewodniczenie jury konkursu

Jolanta Kubiak i członkowie zespołu ''Kłopocianki"

  

VI Imieniny Jana Kasprowicza


DSCF0221-(Kopiowanie).JPG DSCF0231-(Kopiowanie).JPG DSCF0232-(Kopiowanie).JPG DSCF0237-(Kopiowanie).JPG DSCF0238-(Kopiowanie).JPG DSCF0240-(Kopiowanie).JPG

 

20 czerwca 2015 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyły się ''VI Imieniny Jana Kasprowicza''.

Na uroczystość przybyło wielu szacownych gości: p. Mirosława Kucol Wicestarosta Inowrocławski, p. Włodzimierz Figas Wicestarosta Inowrocławski, p. Marek Karólewski Zastępca Wójta Gminy Inowrocław, p. Rafał Szczerkowski Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Inowrocławiu oraz 21 osób z rodziny Jana Kasprowicza.

 

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się przy pomniku Jana Kasprowicza, gdzie sylwetkę poety w kontekście jego dokonań patriotycznych i politycznych przedstawiła Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska. Następnie kwiaty pod pomnikiem poety złożyli Wicestarostowie p. Mirosława Kucol, p. Włodzimierz Figas oraz Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska.

 

Po złożeniu kwiatów i tradycyjnym wspólnym zdjęciu rodzina i przyjaciele Muzeum i poety wrócili do Muzeum, gdzie J. Sikorska wygłosiła wykład ''Ciekawostki z życia rodziny poety'', a ponieważ w w maju bieżącego roku obchodzono 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, wykład dotyczył losów córek Kasprowicza i ich rodzin w czasie II wojny . Po raz pierwszy na niewielkiej wystawie pokazano między innymi kilka listów tzw. ''okupacyjnych'', które pisała ciotka Anny Jarockiej i Janiny Małaczyńskiej (córek Jana Kasprowicza) p. Anna Pohoska (siostra Jadwigi - matki dziewcząt, druga żona J. Kasprowicza). W listach tych są informacje na temat Janki Kasprowiczówny - Małaczyńskiej, która z dwojgiem dzieci, po aresztowaniu przez Rosjan męża Zdzisława zostali wywiezieni ze Lwowa do Kazachstanu. Zdzisław Małaczyński - Pułkownik Wojska Polskiego, prawnik, został zamordowany w Charkowie i należy do tej kilkudziesięciotysięcznej liczby osób zamordowanych w Katyniu. Warto w tym miejscu podkreślić, iż listy, jak również informacje, które przekazała podczas wykładu Dyrektor J. Sikorska ujrzały światło dzienne po raz pierwszy, bowiem na prośbę Anny z Kasprowiczów Jarockiej i Janiny z Kasprowiczów Małaczyńskiej, Dyrektor Janina Sikorska nie ujawniała przez lata szczegółów dramatycznych losów dotyczących głównie Janki Kasprowiczówny i jej dzieci. Spełniła wyraźną prośbę, a wręcz nakaz Anny Jarockiej, która w obawie przed konsekwencjami nie pozwalała w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych tych informacji nagłaśniać.

 

Spotkanie w Muzeum uświęcił występ zespołu ''Andante'' pod kierownictwem p. Romana Kozłowskiego, który tym razem śpiewał nie tylko Kujawiaki, ale także piosenki o Inowrocławiu i piosenki wojenne. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na tort imieninowy ufundowany przez przyjaciół Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu panów Piotra i Macieja Jóźwiaków.

 

-----------------------

Muzeum im. Jana Kasprowicza informuje,że WAKACJE W MUZEUM 2015 zostaną zorganizowane w dniach: 21,22,23,24 i 28,29,30,31 lipca w godzinach 10.00 - 13.00 zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel: 52 357 58 73

-----------------------------

29 maja i 1 czerwca 2015 roku pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu uczestniczyli w Nocy Bibliotek i Dniach Nauki. Podczas pierwszej z imprez, zorganizowanej przez Gimnazjum nr 1 im. Świętego Wojciecha w Inowrocławiu, pani Justyna Lajstet wygłosiła prelekcję o patronie Muzeum. Trzydziestoosobowa grupa słuchaczy poznała Jana Kasprowicza jako bibliofila, krzewiciela tradycji kujawskich i twórcę bajek ludowych. Natomiast pan Sebastian Jarecki w ramach Dni Nauki przybliżył ośmiu grupom (ok. 200 osób ) uczniów Gimnazjum nr 1 w Pakości historię tego miasta, bazując na własnych doświadczeniach, udzielił praktycznych porad niezbędnych podczas podróży po Europie i Azji.

dd.JPG gf.JPG nocbibl.JPG

-----------------------

Scan_20150605_093620_001.jpg Scan_20150605_093620_002.jpg

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum

im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

zaprasza