http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

P5166585-(Kopiowanie).JPG P5166647-(Kopiowanie).JPG P5166615-(Kopiowanie).JPG P5166661-(Kopiowanie).JPGDSCF0090-(Kopiowanie).JPG DSCF0098-(Kopiowanie).JPG DSCF0102-(Kopiowanie).JPG DSCF0108-(Kopiowanie).JPG DSCF0111-(Kopiowanie).JPG DSCF1077-(Kopiowanie).JPGDSCF0115-(Kopiowanie).JPG P5166689-(Kopiowanie).JPG DSCF1080-(Kopiowanie).JPG P5166699-(Kopiowanie).JPG P5166706-(Kopiowanie).JPG

Otwarciem wystawy "Losy Kujawian podczas II wojny światowej" zapoczątkowano w sobotę o godz. 16.00 tegoroczne obchody Europejskiej Nocy Muzeów w Inowrocławiu.

Wernisaż prowadziła p. Janina Sikorska, która powitała przybyłych gości- w tym wszystkich tych, którzy udostępnili swoje rodzinne pamiątki na ekspozycję. Swoją obecnością zaszczyciła otwarcie wystawy p. Mirosława Kucol – wicestarosta inowrocławski, która wzruszająco podzieliła się przeżyciami wojennymi swojej rodziny – a w ogóle, to w pewnym momencie atmosfera na wystawie stała się "rodzinna", bowiem do dyskusji włączyli się prawie wszyscy uczestnicy wernisażu, także dyrektor Janina Sikorska podzieliła się wspomnieniem o swoim ojcu Stefanie Strzelczyku – żołnierzu września i października 1939 r.

Wystawę, którą można oglądać przez miesiąc w Muzeum im. Jana Kasprowicza tworzą fotografie, dokumenty oraz wiele osobistych pamiątek mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego z okresu II wojny światowej. Są też swoiste ciekawostki jak sporych rozmiarów skrzynia służąca do przechowywania amunicji, orzełek ze sztandaru, termometry czy puszki z mielonką z 1943 roku, odnalezione niedawno przez proboszcza parafii pw. Opatrzności Bożej ks. Adama Walendowskiego w wieży kościoła w Mątwach. Aby stworzyć wystawę eksponaty komisarzom wystawy p. Katarzynie Kasiborskiej i Sebastianowi Jareckiemu ,wypożyczyło 13 osób z Inowrocławia, Pakości i Kołudy Wielkiej.

Po wernisażu goście muzeum udali się na występ Zespołu „Andante” pod kierownictwem Romana Kozłowskiego. Zespół Andante liczy już sobie 11 lat i ma na swoim koncie ponad 700 koncertów we wszystkich inowrocławskich sanatoriach. Zespół ma przygotowanych 9 programów: o Warszawie, Kujawach, wojsku, a także pieśni patriotyczne.Chórzystki i pan Roman porwali publiczność do wspólnego śpiewu i kilkakrotnie bisowali.

O godzinie 18.30, kustosz muzeum p. Marcin Woźniak przedstawił prezentację multimedialną : II wojna światowa w Inowrocławiu– świadectwa archeologiczne. Młodsi uczestnicy Nocy Muzeów mogli w Muzeum im. Jana Kasprowicza tropić i rozwiązywać zagadki, w zamian za co dostawali nagrody. Tę część imprezy przygotowała p. Justyna Lajstet. Przez cały czas trwania Nocy Muzeów można było zwiedzać stałe wystawy muzealne oraz czasową m.in, "Zamek w pałuckiej Wenecji. W 20. rocznicę śmierci Czesława Sikorskiego, badacza i konserwatora zamku" , po której oprowadzał archeolog p. Marcin Woźniak.

Noc w Muzeum im. Jana Kasprowicza należy zaliczyć do udanych, ponieważ w mury muzeum przybyło wielu zwiedzających z Inowrocławia, Janikowa,Kruszwicy, Pakości i Żnina a także kuracjusze z różnych stron Polski.

------------------------------------------

11257205_873601982703584_7589638772072475150_o.jpg

Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Janina Sikorska

zaprasza na cykl imprez

1945

KRES CIEMNOŚCI.

Świadkowie,

pamiątki,

wspomnienia

z okazji

Europejskiej Nocy Muzeów

pod honorowym patronatem Tadeusza Majewskiego,

Starosty Inowrocławskiego.

16 maja 2015 roku w godzinach 15:00-23:00

w gmachu Muzeum przy ul. Solankowej 33

----------------------------

W PROGRAMIE:

16:00 WERNISAŻ WYSTAWY

Losy Kujawian podczas II wojny światowej

Ze zbiorów: mieszkańców powiatu inowrocławskiego, własnych Muzeum, Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu.

Po wystawie oprowadzają: Katarzyna Kasiborska, Sebastian Jarecki.

17:00 WYSTĘP ARTYSTYCZNY

Wojsko, wojsko

Chór „Andante” pod kierownictwem Romana Kozłowskiego.

18:30 PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

II wojna światowa w Inowrocławiu– świadectwa archeologiczne

Marcin Woźniak

W ramach Nocy w Muzeum dla zwiedzających dostępne będą wszystkie

WYSTAWY STAŁE

oraz

WYSTAWA CZASOWA

Zamek w pałuckiej Wenecji.

W 20. rocznicę śmierci Czesława Sikorskiego,

badacza i konserwatora zamku,

po której oprowadzi kurator wystawy, Marcin Woźniak.

Przewidujemy także ATRAKCJE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

Najlepsi muzealni tropiciele otrzymają nagrody.

-------------------------------------

DSCF0053-(Kopiowanie).JPG DSCF0054-(Kopiowanie).JPG DSCF0055-(Kopiowanie).JPG DSCF0061-(Kopiowanie).JPG DSCF0065-(Kopiowanie).JPG DSCF0067-(Kopiowanie).JPG

Wieczór wspomnień o Czesławie Sikorskim (1943-1995)

Nie da się patrzeć w przyszłość, nie patrząc jednocześnie w przeszłość.

Nie można iść do przodu, nie oglądając się za siebie

Czesław Sikorski w rozmowie z Piotrem Strachanowskim

(Nowin Inowrocławskie nr 32, 10.08.1989)

Wieczorem, 22 kwietnia 2015, w salach Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyło się uroczyste posiedzenie Inowrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, poświęcone pamięci dr. Czesława Sikorskiego archeologa, historyka, konserwatora zabytków, autora Miasta na soli.

Dwadzieścia lat temu z grona inowrocławskich badaczy przeszłości odszedł Czesław Sikorski. Jego znajomi, koledzy, przyjaciele, najbliższa rodzina spotkali się w Muzeum przy Solankowej 33, instytucji z którą przez niemal całe swoje naukowe życie był związany. Wprowadzeniem w spotkanie było wspólne zwiedzenie, dedykowanej bohaterowi wieczoru, wystawy Zamek w pałuckiej Wenecji. W 20 rocznicę śmierci dr. Czesława Sikorskiego, badacza i konserwatora zamku. Później, już przy kawie, o Czesławie Sikorskim opowiadali ci, którzy go znali. Spotkanie prowadził Prezes Oddziału dr hab. Tomasz Łaszkiewicz. Sylwetkę dawnego prezesa PTH, autora Miasta na soli w ciepłych słowach nakreślił Edmund Mikołajczak. O Czesławie Sikorskim archeologu mówił archeolog Marcin Woźniak, a o muzealniku opowiadała dyrektor Muzeum Janina Sikorska. Spotkania i inspirujące rozmowy przywołali historycy profesorowie Stanisław Roszak i Dariusz Karczewski. Wspólną pracę dla Inowrocławia – Miasta na Soli przypomnieli Czesław Misterski i Jan Koziorowski. O znaczeniu cyklicznych artykułów popularnonaukowych Czesława Sikorskiego z Nowin Inowrocławskich, zebranych później w tomach Miasto na soli i Encyklopedia wiedzy o zabytkach Inowrocławia, z perspektywy dziecięcych wspomnień, przedstawił Dariusz Mielcarek. Osobistym, krótkim i wzruszającym wspomnieniem z obecnymi podzieliła się córka prof. Liliana Sikorska. Chwile zadumy ożywiały fragmenty publicystyki historycznej Czesława Sikorskiego, czytane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Okazało się, że wiele z tekstów opisujących inowrocławską rzeczywistość schyłku PRL-u ma nadal aktualny wydźwięk. Spotkanie zakończyła prezentacja fragmentu filmu z otwarcia wystawy Nie dla nas Panie, lecz dla chwały Imienia Twego – wystawa skarbów Archidiecezji Gnieźnieńskiej z 1991 r.

W ten pogodny wiosenny kwietniowy wieczór w Muzeum przy Solankowej 33 grupa ludzi zatrzymała się i spojrzała za siebie.

Marcin Woźniak

-----------------------------------

DSCF0072-(Kopiowanie).JPG DSCF0073-(Kopiowanie).JPG DSCF0076-(Kopiowanie).JPG DSCF0078-(Kopiowanie).JPG DSCF0079-(Kopiowanie).JPG DSCF0080-(Kopiowanie).JPG

Z okazji 155 rocznicy urodzin Jana Kasprowicza w dniu 23 kwietnia 2015 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Kluczborku odbył się wykład p. Janiny Sikorskiej pt: "Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nic zapału do ksiąg nie ostudzi". Równocześnie z narracją p. Dyrektor prezentację multimedialną przedstawił gościom p. Sebastian Jarecki - adiunkt muzealny.

Spotkanie z p. Sikorską zorganizowano dzięki zaproszeniu Marii Fileckiej - Dyrektora Biblioteki w Kluczborku i Rolanda Dąbrowskiego - miłośnika biografii Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego.

Przed wykładem p. Janina Sikorska udzieliła wywiadu do Tygodnika Ziemi Kluczborskiej - "Kulis Powiatu".

Na spotkanie przybyło 70 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kluczborku oraz Zespołu Szkół Licealno - Technicznych w Kluczborku. Po spotkaniu przedstawiciele Powiatu Inowrocławskiego zareklamowali gościom walory Kujaw i zachęcali do rewizyty.

--------------------------------

DSCF0042-(Kopiowanie).JPG DSCF0044-(Kopiowanie).JPG DSCF0045-(Kopiowanie).JPG DSCF0049-(Kopiowanie).JPG

W piątkowy wieczór 17 kwietnia 2015 r. członkowie Towarzystwa Kazimierza I Kujawskiego mogli się zapoznać z najciekawszymi zbiorami Muzeum im. Jana Kasprowicza. Podziwiali wystawę poświęconą badaniom Czesława Sikorskiego w Pałuckiej Wenecji a także gabinety Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego i Stanisława Szenica, a w podziemiach wystawę kopalni soli Solno I. Po ekspozycjach oprowadzali p. Janina Sikorska - dyrektor muzeum i p. Sebastian Jarecki -adiunkt muzealny

-----------------------------------

W dniu 17 kwietnia 2015 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę poświęconą dr. Czesławowi Sikorskiemu - archeologowi, historykowi konserwatorowi zabytków i wieloletniemu badaczowi ruin gotyckiego zamku w Wenecji i zamku Wojciecha Leszczyca w Pakości.

Czesław Sikorski urodził się w 1943 roku w Gnieźnie ale związał się z Inowrocławiem i tutejszym muzeum od 1968 roku aż do śmierci w 1995 roku. Pracował tu jako archeolog, konserwator zabytków i popularyzator historii, społecznie- także jako prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu w latach 1986-1993. Napisał wiele prac popularnonaukowych w tym "Miasto na soli" i "Encyklopedia wiedzy o zabytkach Inowrocławia", najwięcej pracy poświęcił zamkowi w Wenecji na Pałukach.

Na wystawie "Zamek w pałuckiej Wenecji.W 20. rocznicę śmierci dr. Czesława Sikorskiego, badacza i konserwatora zamku" znajdują się zdjęcia, znaleziska archeologiczne, materiały prasowe, mapy, rysunki,obrazy i narzędzia, którymi posługiwali się archeolodzy eksplorujący zamek. Sporo jest także kul od hakownic i armat.

 

P4175870.JPG P4175895.JPG P4175958.JPG P4175967.JPGDSCF0033-(Kopiowanie).JPG DSCF0041-(Kopiowanie).JPG

----------------------------------------------------------

Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza

w Inowrocławiu

Janina Sikorska

oraz

Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego

Oddział w Inowrocławiu

dr hab. Tomasz Łaszkiewicz

serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy

 

Zamek w pałuckiej Wenecji.

W 20. rocznicę śmierci dr. Czesława Sikorskiego

badacza i konserwatora zamku,

 

które odbędzie się 17 kwietnia 2015 roku o godzinie 12.00

w siedzibie Muzeum przy ulicy Solankowej 33.

 

Honorowy patronat nad wystawą objął

Starosta Inowrocławski

Tadeusz Majewski

 

22 kwietnia o godz. 17.00

w Muzeum im. Jana Kasprowicza

odbędzie się spotkanie wspomnieniowe

dedykowane pamięci dr. Czesława Sikorskiego

organizowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym

Oddział w Inowrocławiu

-----------------------------------------------

W dniach 20 i 24 marca 2015 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się spotkanie uczniów klas I i II Szkoły Podstawowej nr 2 w Inowrocławiu z panią Czesławą Kazimierą Gucz, artystką z Torunia. Artystka mówiła o pracy rzeźbiarza i różnych materiałach, z których wykonuje się rzeźby. Pokaz własnych rzeźb uzupełniony był krótkimi filmami o powstawaniu prac w marmurze oraz glinie. Pani Gucz przedstawiła swoje prace w tym "Twarze Celtów" wykonane z kamieni znalezionych nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego w Irlandii, głowę z terakoty będacą portretem córki artystki jako dziewczynki.

Dzieciom podobały się instalacje z plastikowych odpadów, przedstawiające motyle, muszle i anioły.

Sympatię dzieci wzbudziły rzeźby nazywane przez artystkę "kokoludkami"(z drewna i kokosu ).

Spotkanie odbyło się w ramach organizowanego konkursu plastycznego "Wycieczka do Muzeum". W roku szkolnym 2014/2015 odbywa się X edycja tego konkursu. Prace dzieci tematycznie związane ze spotkaniem z artystką panią Gucz będą pokazane na wystawie pokonkursowej w pierwszych dniach czerwca br.

P3200024-(Kopiowanie).JPG P3200029-(Kopiowanie).JPG P3200034-(Kopiowanie).JPG P3200051-(Kopiowanie).JPG P3240003-(Kopiowanie).JPG P3240004-(Kopiowanie).JPG

----------------------------------------------

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza w dniach 20 marca - 2 kwietnia 2015 na Kiermasz Wielkanocny.

Na kiermaszu można nabyć wyroby rękodzielnicze artystów ludowych.

Godziny otwarcia kiermaszu:

poniedziałek 10.00 - 15.00

wtorek - piątek 10.00 - 17.00

sobota-niedziela 10.00 - 16.00

DSCF0002-(Kopiowanie).JPG DSCF0003-(Kopiowanie).JPG DSCF0004-(Kopiowanie).JPG DSCF0005-(Kopiowanie).JPG DSCF0006-(Kopiowanie).JPG DSCF0008-(Kopiowanie).JPG

-----------------------------------------

DSCF0205-(Kopiowanie).JPG DSCF0206-(Kopiowanie).JPG DSCF0207-(Kopiowanie).JPG DSCF0210-(Kopiowanie).JPG DSCF0213-(Kopiowanie).JPG DSCF0214-(Kopiowanie).JPG

W dniu 12 marca 2015 r. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu gościło grupę strażaków z Przybysławia. Na ręce p. Mirosławy Kucol, wicestarosty inowrocławskiego, p. Janiny Sikorskiej, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza i p. Katarzyny Kasiborskiej , pracownika działu historii, p. Henryk Kaczmarek, naczelnik OSP w Przybysławiu przekazał akt erekcyjny budowy strażnicy w 1936 roku. Pismo było umieszczone w butelce i zamurowane w futrynie remizy. W dniu 29 września 2014 roku podczas remontu strażnicy natrafiono na ten dokument.

Przytoczmy fragment tego cennego pisma (pisownia oryginalna):

"Na wieczną pamiątkę, uwzględniając potrzebę własnego pomieszczenia do sikawki oraz sprzętu strażackiego- zbudowano remizę na gruncie Marcina Polackiego. Przy pomocy finansowej uzyskanej z Zakładu Ubezp. Wzajemnych, z Wydziału Powiatowego w Inowr. Gminy Dąbrowa Bisk. oraz pomocy obywatelstwa. Wykonawcą budowli był Józef Wąchała ażeby zatem pamięć tegoż wydarzenia historycznego na zawsze przetrwała sporządzono niniejszy akt erekcyjny".

------------------------

Podsumowanie Ferii w Muzeum 2015

W dniach 17-27 luty 2015 r. w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu realizowało po raz kolejny "Ferie w Muzeum 2015". Tematyka warsztatów była różnorodna. Uczestnicy poznali tajemnice obyczajów i tradycji kujawskich, historię kolei, zdobyli wiedzę na temat starożytnego Egiptu, wojen polsko-rosyjskich z XVII wieku, dowiedzieli się jak budowano i do czego wykorzystywano dawne instrumenty, czym charakteryzowało się stare kino, nauczyli się wielu ciekawostek o naszej ojczyźnie -Polsce. Wykorzystano prezentacje multimedialne, posłużono się urywkami filmowymi. Nie brakowało też ćwiczeń manualnych. Dzieci wykonały.in. Drzewka szczęścia, bransoletki z egipskimi amuletami, podkowy, proste instrumenty muzyczne, armaty, parowozy, bociany z płatków kosmetycznych, uszyły maskotki przytulanki. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. W pewne dni było ponad trzydzieścioro dzieci, toteż zajęcia prowadzono w równoległych grupach. Chętnych do kolejnych warsztatów, tym razem letnich zapraszamy już za kilka miesięcy.

----

Ferie w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu 2015

 

Dzień VIII

27 lutego 2015 r. (piątek)

Samoloty,zamek Gargamela, robienie sów i kotów z materiału.

Podsumowanie zajęć połączone z prezentacją prac, dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników.

prowadzący p.Sebastian Jarecki i p. Justyna Lajstet

DSCF0173-(Kopiowanie).JPG DSCF0175-(Kopiowanie).JPG DSCF0178-(Kopiowanie).JPG DSCF0184-(Kopiowanie).JPG DSCF0186-(Kopiowanie).JPG DSCF0190-(Kopiowanie).JPG

Dzień VII

26 lutego 2015 r. (czwartek)

"Polska- Nasz wspaniały kraj"

prowadzący p. Przemysław Dorsz

DSCF0152-(Kopiowanie).JPG DSCF0153-(Kopiowanie).JPG DSCF0158-(Kopiowanie).JPG DSCF0161-(Kopiowanie).JPG DSCF0166-(Kopiowanie).JPG DSCF0169-(Kopiowanie).JPG

Dzień VI

25 lutego 2015 r. (środa)

"W starym kinie. O początkach kina".

prowadząca p. Danuta Chadrysiak

DSCF0128-(Kopiowanie).JPG DSCF0133-(Kopiowanie).JPG DSCF0134-(Kopiowanie).JPG DSCF0137-(Kopiowanie).JPG DSCF0140-(Kopiowanie).JPG DSCF0141-(Kopiowanie).JPG

Dzień V

24 lutego 2015 r. (wtorek)

"Tajemnice obyczajów i tradycji kujawskich"

prowadząca zajęcia p. Katarzyna Kasiborska

DSCF0104-(Kopiowanie).JPG DSCF0105-(Kopiowanie).JPG DSCF0106-(Kopiowanie).JPG DSCF0107-(Kopiowanie).JPG DSCF0109-(Kopiowanie).JPG DSCF0126-(Kopiowanie).JPG

Dzień V

24 lutego 2015 r. (wtorek)

"Robimy hałas- rzecz o dawnych instrumentach"

prowadzący p. Marcin Woźniak (dla dzieci półkolonii Klubu Zefir w Janikowie)

DSCF0100-(Kopiowanie).JPG DSCF0110-(Kopiowanie).JPG DSCF0111-(Kopiowanie).JPG DSCF0113-(Kopiowanie).JPG DSCF0115-(Kopiowanie).JPG DSCF0116-(Kopiowanie).JPG

Dzień IV

20 lutego 2015 r. (piątek)

"Rok 1612 – Kujawskie Pułki pod Moskwą" ( dla dzieci z półkolonii organizowanych przez II Pułk Inżynieryjny w Inowrocławiu)

prowadzący p. Sebastian Jarecki

DSCF0077-(Kopiowanie).JPG DSCF0081-(Kopiowanie).JPG DSCF0084-(Kopiowanie).JPG DSCF0085-(Kopiowanie).JPG DSCF0087-(Kopiowanie).JPG

Dzień IV

20 lutego 2015 r. (piątek)

"Rok 1612 – Kujawskie Pułki pod Moskwą"

prowadzący p. Sebastian Jarecki

DSCF0090-(Kopiowanie).JPG DSCF0092-(Kopiowanie).JPG DSCF0093-(Kopiowanie).JPG P2205614-(Kopiowanie).JPG P2205617-(Kopiowanie).JPG P2205635-(Kopiowanie).JPG

Dzień III

19 lutego 2015 r. (czwartek)

"Pod piramidami-podróż do starożytnego Egiptu"

prowadząca zajęcia p.Justyna Lajstet

DSCF0048-(Kopiowanie).JPG DSCF0057-(Kopiowanie).JPG DSCF0058-(Kopiowanie).JPG DSCF0062-(Kopiowanie).JPG DSCF0074-(Kopiowanie).JPG DSCF0076-(Kopiowanie).JPG

Dzień II

18 lutego 2015 r. (środa )

"Koleją przez świat"

prowadzący zajęcia p. Sebastian Jarecki

P2185426-(Kopiowanie).JPG P2185438-(Kopiowanie).JPG P2185444-(Kopiowanie).JPG P2185475-(Kopiowanie).JPG P2185489-(Kopiowanie).JPG P2185520-(Kopiowanie).JPG

Dzień I

17 lutego 2015 r. (wtorek)

"Tajemnice obyczajów i tradycji kujawskich"

prowadząca zajęcia p. Katarzyna Kasiborska

(Kolonie dla dzieci z Janikowa)

DSCF0042-(Kopiowanie).JPG DSCF0005-(Kopiowanie).JPG DSCF0010-(Kopiowanie).JPG DSCF0014-(Kopiowanie).JPG DSCF0019-(Kopiowanie).JPG DSCF0024-(Kopiowanie).JPG

17 lutego 2015 r. (wtorek)

"Robimy hałas- rzecz o dawnych instrumentach"

prowadzący p. Marcin Woźniak

DSCF0007-(Kopiowanie).JPG DSCF0008-(Kopiowanie).JPG DSCF0015-(Kopiowanie).JPG DSCF0016-(Kopiowanie).JPG