http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

27. 04. 2019 r. Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza dzieci w wieku 6 – 12 lat na bezpłatne warsztaty plastyczne pod hasłem: Zostań artystą!

W programie znajduje się zwiedzanie wystawy czasowej pt. Kwiaty kujawskich pól i ogrodów – malarstwo Ryszarda Barczaka.

Uczestnicy obejrzą także prezentację multimedialną przedstawiającą motywy kwiatowe w malarstwie polskim i zagranicznym. Przewidziany jest również konkurs sprawdzający spostrzegawczość.

W trakcie zajęć praktycznych dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi artyści, gdyż zadanie plastyczne polegać będzie na namalowaniu bukietu kwiatów z natury. Dodatkową atrakcję stanowi mini wystawka warsztatu profesjonalnego malarza. Zajęcia odbędą się w godzinach 12 -14.

Zapisy pod nr : 523575873 lub osobiście w muzeum. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!

---

W dniu 13 kwietnia 2019 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowało drugą w tym roku wycieczkę po Inowrocławiu. Grupę prowadził mgr Marcin Woźniak, kustosz muzeum. Dopisała pogoda i zebrała się spora grupa turystów. Celem wycieczki było poznanie historii kościoła Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu oraz faktu zawalenia się jednej ze ścian kościoła. Katastrofa wydarzyła się w Wielki Piątek, 9 kwietnia 1909 roku. Kataklizm był tak spektakularny,że opisywało go wiele dzienników w Europie. Oto notka jednego z nich:

„Powstaje wielki wyłom, woda się wydobywa i kotłuje, bałwany jej walą się ponad poziom ziemi. Trzask ogromny; schody, kawał muru wraz z fundamentem i drzwiami oraz ogromnymi kamieniami piaskowymi wpadają w przepaść. Lud wierny płacze. Wznosi wzrok ku niebiosom, aby ubłagać Najwyższego, iżby tak wspaniała świątynia nie runęła całkiem. Napływ ludu wzmaga się ogromnie, jeden tysiąc po drugim przypływa, policya rady dać nie może. Deszcz pada, lud w polu w błocie pod kolana prawie się topi, ale nie ustępuje... Wojsko wciąż jeszcze otacza kordonem miejsce nieszczęścia.”

hostinghostinghosting

----
W dniu 6 kwietnia 2019 roku w godzinach 11.00 do 15.00 na placu przed Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowano Kiermasz Wielkanocny. Na propozycję oferowania swoich wyrobów klientom odpowiedziało wielu twórców ludowych, którzy w tym dniu proponowali zainteresowanym swoje wyroby. Dodatkowo oprawę muzyczną uświetniły zespoły "Kłopocianie" z Kłopotu i "Wrzos" z Rojewa. Dzieci mogły wykazać się plastycznie przy stoisku wewnątrz budynku odnośnie tradycji Wielkanocnych. Na imprezę przyszło sporo kuracjuszy i Inowrocławian.
hostinghostinghostinghostinghosting

---
Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza w sobotę 6 kwietnia w godzinach 11:00 - 15:00 na Kiermasz Wielkanocny.

Będą stoiska z rękodziełem ludowym, wypiekami świątecznymi, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz muzyka i śpiew w wykonaniu zespołów Kłopocianie z Kłopotu i Wrzos z Rojewa.

Plakat imprezy w załączniku.

hosting

---

W dniach 27-28 marca 2019 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odwiedziły 4 grupy dzieci z przedszkola "U Natalki i Kubusia". Dzieci zwiedzały wystawy historyczne oraz "Średniowiecze w szachach. Szachy w Średniowieczu". Poznały także ubiory Kujawianek i Kujawiaków, kolorując swoje szablony.

hostinghostinghosting

hostinghostinghosting

---

W dniu 18 marca 2019 roku w gmachu Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się spotkanie Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zebranie poprowadził prezes towarzystwa profesor Tomasz Łaszkiewicz. Pierwszym punktem spotkania było zwiedzenie wystawy "Średniowiecze w szachach. Szachy w średniowieczu". O wystawie opowiedział jej  kurator magister Marcin Woźniak. Następnie zaprezentowano książkę Wojciecha Gonery "Niezależny chłopski ruch związkowy na Kujawach Zachodnich (1980-1989)", potem wręczono wszystkim uczestnikom XXVI tom Ziemi Kujawskiej. Omówiono także plan wycieczki do Chojnic. W dyskusji podniesiono temat digitalizacji Ziemi Kujawskiej celem dostępu do do szerszych mas czytelników.

hostinghostinghosting

---

W niedzielę 24 marca o godzinie 12:00 inowrocławskie muzeum proponuje wiosenny spacer. Kierunek wycieczki wyznaczy kilka grafik Stanisława Łuczaka (1912-1980) wybitnego inowrocławskiego Artysty, który w niezliczonych rysunkach i grafikach utrwalił Inowrocław połowy XX w. Zaopatrzeni w kopie grafik Łuczaka spróbujemy odnaleźć przedstawione fragmenty miasta. Jak Inowrocław zmienił się przez ponad 50 lat? Jakie historie kryją mijane miejsca? Gdzie kończył się zamek a zaczynało miasto? Gdzie przed wojną znaleziono złoty skarb? Może idąc przed siebie zaczniemy cofać się w czasie? Wyprawę rozpoczynamy przed Muzeum im. Jana Kasprowicza o godzinie 12.00 i ruszamy na wschód, w kierunku dawnego targowiska. Punktem docelowym będzie miejsce wyobrażone na towarzyszącym zaproszeniu obrazie Stanisława Łuczaka. Zapraszamy do gry w przestrzeni Inowrocławia!

hosting

---

hostinghostinghostinghosting

---

W co grali mieszkańcy starożytnego Askaukalis?

Na pytanie w co grali mieszkańcy średniowiecznego Inowrocławia odpowiada trwająca w Muzeum wystawa „Szachy w średniowieczu – średniowiecze w szachach”. Ale co było wcześniej? Czy dawni mieszkańcy Kujaw również znali jakieś gry? Czy ta forma rozrywki była znana? I czy była to tylko rozrywka? W sobotę 16 marca o godzinie 12:00 Muzeum im. Jana Kasprowicza wspólnie z Sołectwem Krusza Duchowna zapraszają na spotkanie ze starożytnymi grami. Przybyłym do Muzeum zaprezentujemy szklane żetony znalezione w Kruszy Zamkowej czyli hipotetycznym Askaukalis oraz antyczną kość do gry z ul. Grochowej w Inowrocławiu. Podejmiemy próbę gry w ulubioną „planszówkę” rzymskich legionistów i wyjaśnimy sens powiedzenia psiakość. Zapraszamy do Muzeum im. Jan Kasprowicza w sobotę 16 marca o godzinie 12:00. Kości zostaną rzucone!

hosting

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza

zaprasza Nauczycieli i Uczniów inowrocławskich szkół

na wystawę

SZACHY W ŚREDNIOWIECZU

ŚREDNIOWIECZE W SZACHACH

z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

bilet dla ucznia - 1 zł

Muzeum im. Jana Kasprowicza

w Inowrocławiu

tel. 52 357 58 73

oferta dla szkół

1 marca – 31 marca 2019

---

"Szachy są kamieniem probierczym mądrości"

J. W. Goethe

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na wystawę SZACHY W ŚREDNIOWIECZU – ŚREDNIOWIECZE W SZACHACH przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Wystawa będzie czynna do 31 marca.

Wywodząca się z Indii i Persji gra liczy już sobie prawie 1500 lat. Do Europy trafiła w średniowieczu za pośrednictwem kultury muzułmańskiej, na ziemie polskie umiejętność gry w szachy przynieśli powracający z krucjat krzyżowcy. Prezentowana w inowrocławskim Muzeum wystawa wprowadza w świat, w którym szachy były nie tylko rozrywką ale istotnym elementem kultury, w czasy w których wojownik winien nie tylko jeździć konno i strzelać z łuku ale grać w szachy! Nieprzypadkowo miłość Tristana i Izoldy rozpoczyna partia szachów. Obok opisów, bogatej ikonografii ozdobą wystawy są repliki najpiękniejszych średniowiecznych zestawów szachowych. Zaprezentowane zostaną szachy z Sandomierza, najcenniejsze znalezisko szachowe w Polsce oraz ozdoba British Museum, szachy ze szkockiej wyspy Lewis, wyrzeźbione w kłach morsów. Towarzyszyć im będą dwie XIII-wieczne figury szachowe odnalezione w czasie wykopalisk w Inowrocławiu. Wystawa przypomni to jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych dokonanych na terenie Inowrocławia.

Każdy może wziąć udział w grze o tron,

szachownica czeka w MUZEUM.

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu ul. Solankowa 33, zaprasza 3 marca 2019 roku na akcję "Poznaj Region z Przewodnikiem" zainteresowanych do bezpłatnego zwiedzania muzeum w godzinach 10:00-11:00;13:00-14:00; 14:00-15:00. Impreza jest organizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Turystyczno Krajoznawczym oddział w Inowrocławiu które proponuje zwiedzanie Inowrocławia w godzinach 10:00 – 13:00 ( początek spod siedziby PTTK, ul. Narutowicza 4)

hosting

Akcja bezpłatnego zwiedzania odbywa się w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK .

---

W dniu 19 lutego 2019 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza i Inowrocławski Teatr Otwarty zaprosiły na spotkanie O MIŁOŚCI JANA I JADWIGI, historia z listów i wspomnień. Dwoje aktorów wcieliło się w role Jadwigi Gąsowskiej, Agata Burak i Jana Kasprowicza, Krzysztof Szałkowski odczytując listy miłosne wspomnianej pary. Sporo było w nich ciepłych zwrotów poety w kierunku pięknej Krakowianki i vice versa. Po tej części pani Janina Sikorska opowiedziała o miłości i małżeństwie Jadwigi i Jana. Podkreśliła, że ta droga nie była usłana różami. Żadna ze stron nie była bez winy. Małżeństwo skończyło się w dniu narodzin drugiej córki, a rozstanie nastąpiło po poznaniu przez Jadwigę, Stanisława Przybyszewskiego. Kustosz muzeum pan Marcin Woźniak podziękował bukietem tulipanów pani Janinie Sikorskiej za wykład i pani Elżbiecie Piniewskiej, która przygotowała aktorów do występu. Na koniec spotkania uczestnicy mogli zobaczyć listy Jadwigi do Jana i Jana do Jadwigi w oryginale.

hostinghostinghosting

---

W dniu 15 lutego 2019 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbył się wernisaż wystawy "Szachy w Średniowieczu - Średniowiecze w Szachach". Imprezę otworzył kustosz Marcin Woźniak opowiadając o wielu istotnych aspektach i zasadach tej gry.

Zbiory zostały skompletowane przez z Muzeum Archeologiczne w Poznaniu i udostępnione społeczności Inowrocławskiej. Najciekawszymi elementami wystawy są zestawy szachów pochodzące z Rusi, Szkocji, Sandomierza a także dwie figury z Inowrocławia. Wiele informacji jest zawartych na kolorowych tablicach zawieszonych w ramach i stelażach. Miłośnicy tej gry mogą stoczyć partię szachową na planszy w jednej z sal.Wystawa będzie czynna do końca marca 2019 roku.

hostinghostinghostinghostinghosting

 

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza i Inowrocławski Teatr Otwarty

zapraszają

O MIŁOŚCI JADWIGI I JANA

historia z listów i wspomnień

w programie :

*Listy miłosne w wykonaniu aktorów ITO przygotowanych przez

Elżbietę Piniewską

*Opowieść Janiny Sikorskiej

*Piękna książka z 1902 r. czyli "Miłość" Jana Kasprowicza

Muzeum im. Jana Kasprowicza, wtorek 19 lutego 2019 r.,  godzina 17:00

 

----

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na wystawę SZACHY W ŚREDNIOWIECZU – ŚREDNIOWIECZE W SZACHACH przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Wystawa będzie czynna od 15 lutego do 31 marca.

Wywodząca się z Indii i Persji gra liczy już sobie prawie 1500 lat. Do Europy trafiła w średniowieczu za pośrednictwem kultury muzułmańskiej, na ziemie polskie umiejętność gry w szachy przynieśli powracający z krucjat krzyżowcy. Prezentowana w inowrocławskim Muzeum wystawa opowiada najdawniejsze dzieje gry toczonej na 64 polach z użyciem figur-pionków królów i królowych, słoni, wezyrów, biskupów i rydwanów. Wprowadza w świat, w którym szachy były nie tylko rozrywką ale istotnym elementem kultury, w czasy w których wojownik winien nie tylko jeździć konno, strzelać z łuku, polować z sokołem ale i pisać wiersze oraz oczywiście grać w szachy! Nieprzypadkowo miłość Tristana i Izoldy rozpoczyna partia szachów. Obok opisów, historycznych przedstawień i współczesnych fotografii ozdobą wystawy są repliki najpiękniejszych średniowiecznych zestawów szachowych. Zaprezentowane zostaną XII-wieczne szachy z Sandomierza, najcenniejsze znalezisko szachowe w Polsce, wykonane z poroża jelenia w stylistyce arabskiej oraz ozdoba British Museum szachy ze szkockiej wyspy Lewis, wyrzeźbione w kłach morsów. Towarzyszyć im będą dwie XIII-wieczne figury szachowe odnalezione w czasie wykopalisk w Inowrocławiu. Wystawa przypomni to jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych dokonanych na terenie naszego miasta, kościane król i królowa (a może raczej wezyr) z ul. Orłowskiej mówią znacznie więcej o dawnych inowrocławianach niż niejedna książka, bowiem jak powiedział Johann Wolfgang Goethe szachy są kamieniem probierczym mądrości.

 

----

Pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy


SZACHY W ŚREDNIOWIECZU

ŚREDNIOWIECZE W SZACHACH


z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

15 lutego 2019 r.

o godzinie 12.00

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

ul. Solankowa 33

 

wystawa czynna: 15.02.2019 do 31.03.2019

----

Wymarzone Muzeum – KONKURS PRZEDŁUŻONY

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy wydłużyło termin nadsyłania prac do konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych (w tym integracyjnych i specjalnych) z województwa kujawsko-pomorskiego do 22.02.2019r.

Do jakiego muzeum najchętniej przychodziłyby dzieci? Odpowiedź na to pytanie z pewnością znają tylko one. Chcielibyśmy ją poznać. Uczniowie z klas I-VI mają możliwość przedstawienia swoich nowatorskich, skrytych, a nawet tych najbardziej odważnych pomysłów! Twory mogą być odzwierciedleniem najskrytszych marzeń, jak mogłoby wyglądać najpiękniejsze i zarazem najbardziej fascynujące muzeum dla dzieci. Przedmiotem oceny konkursowej będą prace plastyczne dzieci wykonane w dowolnej technice, w formacie nie przekraczającym 100x70 cm lub prace przestrzenne nie przekraczające 50x50x50 cm, wykonane samodzielnie pod opieką opiekuna. Mile widziane będą opisy prac nie przekraczające 100 słów. W przypadku, gdy dziecko nie pisze samodzielnie, opis może wykonać opiekun.

Uczniowie będą oceniani w dwóch kategoriach: I-III oraz IV-VI. Jury wyłoni zwycięzców w obu grupach i przyzna im nagrody za zdobycie I,II i III miejsca. Przewidziano również trzy wyróżnienia

w każdej grupie wiekowej oraz dyplomy okolicznościowe. Nagroda za zdobycie I miejsca uprawnia (jednorazowo) do wizyty w Muzeum i uczestnictwa w wybranych zajęciach muzealnych z 50% rabatem dla wszystkich uczniów z klasy zwycięzcy.

Prace powinny być wykonane samodzielnie, a każda z nich powinna zawierać numer, tytuł, imię

i nazwisko autora (ucznia) oraz opiekuna (nauczyciela) wpisane na odwrocie. Do prac należy dołączyć wypełniony drukowanymi literami i podpisany formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Muzeum www.muzeum.bydgoszcz.pl i www.wyczolkowski.pl – na ostatniej stronie regulaminu konkursu.

Prace prosimy przesłać na adres:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Mennica 6, 85-001 Bydgoszcz.

do dnia 22.02.2019 r. lub dostarczyć osobiście pod wyżej wskazany adres do dnia 22.02.2019 r. do godz. 16.00.

Termin otwarcia wystawy i wręczenie nagród zwycięzcom to 01.03.2019 roku, godz. 13.00.

"Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wyraża zgodę na opublikowanie załączonych materiałów fotograficznych wyłącznie w artykułach o wystawach, których fotografie dotyczą. Po wykorzystaniu w w/w celu należy zdjęcia trwale usunąć z bazy Danych. Dalsze wykorzystywanie materiału przekazanego wymaga uzyskania zgody Muzeum na piśmie pod rygorem nieważności. Prosimy o podpisywanie zdjęć."

 

----

Finisaż w Muzeum im. Jana Kasprowicza

Tylko do niedzieli 3 lutego można jeszcze oglądać wystawę Dla Niepodległej. W związku z zakończeniem ekspozycji Muzeum im. Jana Kasprowicza urządza finisaż, czyli uroczyste zamknięcie wystawy. Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć pamiątki i archiwalia związane z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu zapraszają w sobotę 2 lutego na godzinę 12 do Muzeum. Pracownicy Muzeum oprowadzą po wystawie i opowiedzą niezwykłe historie kilku prezentowanych eksponatów. Bliżej zostanie zaprezentowana zawartość pamiętnika Tadeusza Czapli, opisującego inowrocławską codzienność lat 1918-1921. Wstęp za złotówkę.

Zapraszamy!

hostinghosting

 

---

Warsztaty w Muzeum 2019

25.01 Piątek: ,,Witajcie w Naszej wiosce! Poznajemy kulturę Indian Ameryki Północnej''

hostinghostinghosting

Dzień IV

24.01 Czwartek: ,,Odwiedzamy słoneczną Grecję''

hostinghostinghostinghostinghosting

Dzień III

23.01 Środa: ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie – Odkrywamy Polskę''

hostinghostinghostinghosting

Dzień II

22.01 Wtorek: ,,Podróż do kraju kwitnącej wiśni''

hostinghostinghostinghostinghosting

Dzień I

21.01 Poniedziałek: ,,Od Sagres do Porto, podróż przez Portugalię''

hostinghosting

hostinghostinghosting

---

W dniu 17 stycznia 2019 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odwiedziła grupa Muzealników, nauczycieli,uczniów i sympatyków twórczości Stanisława Przybyszewskiego z Wągrowca. W tym mieście pisarz uczył się w gimnazjum. Grupa na Kujawach podążała śladami wieszcza zagłębiając się w jego biografię. Dziękujemy za odwiedziny!

---

hosting

Konkurs plastyczny – „Wymarzone Muzeum”

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy organizuje konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i integracyjnych oraz specjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Dzieci z klas I-VI mają możliwość przedstawienia swoich nowatorskich, skrytych, a nawet tych najbardziej odważnych pomysłów. Ich wariacje na temat eksponatów muzealnych oraz przestrzeni wypełnionej kulturą i sztuką, jakiej dotychczas nie spotkali, bądź chcieliby zobaczyć w muzeum mogą przedstawić w formie prac plastycznych.

Konkurs stanowi próbę przyjrzenia się z dziecięcej perspektywy czytelności przekazu, a także formie wystawienniczej, jednak przede wszystkim ma na celu wsłuchanie się w potrzeby kulturalne najmłodszych. Dzieci dzięki takim inicjatywom mogą rozbudzić w sobie potrzebę obcowania ze sztuką i historią, pielęgnowania kontaktu z nią. Co więcej jest to okazja do oswajania uczniów ze znaczeniem słowa i miejsca jakim jest muzeum.

Przedmiotem oceny konkursowej będą prace plastyczne dzieci wykonane w dowolnej technice,

w formacie nie przekraczającym 100x70 cm lub prace przestrzenne nie przekraczające 50x50x50 cm, wykonane samodzielnie jedynie pod opieką opiekuna. Mile widziane będą opisy prac nie przekraczające 100 słów. W przypadku, gdy dziecko nie pisze samodzielnie, opis może wykonać opiekun.

Uczniowie będą oceniani w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz IV-VI. Jury wyłoni zwycięzców w obu grupach i przyzna im nagrody za zdobycie I,II i III miejsca. Przewidziano również trzy wyróżnienia w każdej grupie wiekowej oraz dyplomy okolicznościowe. Nagroda za zdobycie I miejsca uprawnia (jednorazowo) do wizyty w Muzeum i uczestnictwa w wybranych zajęciach muzealnych z 50% rabatem dla wszystkich uczniów z klasy zwycięzcy.

Prace powinny być wykonane samodzielnie, a każda z nich powinna zawierać numer, tytuł, imię i nazwisko autora (ucznia) oraz opiekuna (nauczyciela) wpisane na odwrocie. Do prac należy dołączyć wypełniony drukowanymi literami i podpisany formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Muzeum www.muzeum.bydgoszcz.pl i www.wyczolkowski.pl.

Termin nadsyłania prac to 8.02.2019 r. drogą pocztową na adres Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4, 85-006 Bydgoszcz.

Termin otwarcia wystawy i wręczenie nagród zwycięzcom to 01.03.2019 roku, godz. 13.00.

---

Warsztaty plastyczno- manualne dla dzieci ferii organizowanych przez II Pułk Łączności w Muzeum imienia Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zajęcia prowadzili pracownicy muzeum. W tym roku dominował temat podróżniczy.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

(Lista zapisów zamknięta, ze względu na dużą ilość uczestników. Zapraszamy na warsztaty letnie)

W dniach 21 -25 stycznia 2019r. w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 6-11 lat.

Hasłem przewodnim warsztatów jest: W 5 dni dookoła Świata z Muzeum

Tematy zajęć:

21.01 Poniedziałek: ,,Od Sagres do Porto, podróż przez Portugalię''

22.01 Wtorek: ,,Podróż do kraju kwitnącej wiśni''

23.01 Środa: ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie – Odkrywamy Polskę''

24.01 Czwartek: ,,Odwiedzamy słoneczną Grecję''

25.01 Piątek: ,,Witajcie w Naszej wiosce! Poznajemy kulturę Indian Ameryki Północnej''

*Koszt zajęć to 10 zł za dzień * warsztaty trwają od godziny 10.00 do 13.00*

liczba miejsc ograniczona

Zapisy pod numerem: 523575873

Zapraszamy!

====

31 grudnia 2018 roku był ostatnim dniem pracy zawodowej Janiny Sikorskiej - wieloletniej dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Z końcem tego roku Pani Janina zakończyła swą zawodową przygodę z literaturą i przeszła na emeryturę.

W gmachu muzeum odbyła się dzisiaj uroczystość pożegnania tej zasłużonej dla powiatu i miasta osoby. Za lata pracy na rzecz utrwalania historii Inowrocławia i pamięci o Janie Kasprowiczu i Stanisławie Przybyszewskim, podziękowali Janinie Sikorskiej przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, instytucji, szkół, przyjaciele i pracownicy muzeum.

Pożegnanie poprzedziło odsłonięcie obrazu "Trójportet Ojców Niepodległości" będące akcentem na stulecie odzyskania niepodległości. Obraz namalował warszawski artysta Marian Adamczyk. W dniu 31 grudnia pani Janina Sikorska obchodzi urodziny. Zebrani odśpiewali tradycyjne "100 lat" i degustowali okolicznościowy tort.

hostinghostinghostinghostinghosting

hostinghosting

-----

Dyrekcja i pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, życzą wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

hosting

---

158 rocznica urodzin Jana Kasprowicza.

W dniu 12 XII 2018 roku, pod pomnikiem Jana Kasprowicza przy skwerze Jana Pawła II zgromadziły się delegacje, które złożyły kwiaty u stóp wieszcza. Jednym z przedstawicielstw była dyrekcja i pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

hostinghostinghostinghostinghosting

----

Dzień 28 listopada 2018 roku był ostatnim dniem pracy zawodowej Danuty Chadrysiak, starszej adiunkt w dziale sztuki, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Pani Danuta przez wiele lat prowadziła także bibliotekę oraz była organizatorką wielu wystaw związanych ze sztuką współczesną jak i dawniejszą. Współpracownicy obdarowali opisywaną osobę okolicznościowymi prezentami i życzyli pomyślności.

----

Zarząd Powiatu Inowrocławskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko Dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (kliknij na poniższe zdjęcia)

hostinghostinghostinghostinghosting

----

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

ul. Solankowa 33

zaprasza

w dniach 7-23 grudnia 2018

na

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

 

Na kiermaszu będzie można kupić oryginalne ozdoby i drobne upominki: stroiki,kartki świąteczne,serwety, świeczniki, bombki, mikołaje, bałwanki, śnieżynki i gwiazdki na choinkę,wyroby z piernika oraz wiele innych oryginalnych ozdób świątecznych.

Godziny otwarcia kiermaszu:

sobota-niedziela 10:00 - 16:00

poniedziałek 10:00 - 15:00

wtorek- piątek 10:00 - 17:00

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Plakat wystawy "Dla Niepodległej"

hosting

W dniu 9 listopada 2018 roku o godzinie 13:30 w Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę Dla Niepodległej. Ekspozycję przygotowano w oparciu o zbiory własne Muzeum oraz inowrocławskiego oddziału Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Na wystawie zobaczyć można pamiątki i archiwalia związane z wielkim jubileuszem. Obok zabytkowych sztandarów, odznaczeń, dokumentów tło ekspozycji stanowią druki patriotyczne z lat 20 i 30 XX w. Szczególnymi obiektami są tablica z przedwojennego inowrocławskiego lotniska, upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego, której towarzyszą grafiki Leopolda Gottlieba z teki „Legiony Polskie”. Na wyjątkową uwagę zasługuje drewniana płaskorzeźba z wystroju kamienicy „Złoty Róg”, przedstawiająca alegoryczną wizję odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Muzeum zaprasza wszystkich chcących zobaczyć pamiątki z dawnych lat. Wystawa czynna będzie do połowy grudnia 2018 r.

hostinghostinghostinghosting

hostinghosting


---

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza

w Inowrocławiu

oraz

dr Lidia Wakuluk

Kierownik Archiwum Państwowego

w Bydgoszczy, Oddział w Inowrocławiu

mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy

DLA NIEPODLEGŁEJ

z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

9 listopada 2018, o godzinie 13.30

Gmach Muzeum przy ul. Solankowej 33

---

hostinghostinghostinghosting

W dniu 16 października 2018 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu – Szymborzu odbyła się msza św. za duszę poety Jana Kasprowicza. Organizatorem uroczystości było Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, parafia pw. świętego Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu – Szymborzu i Szkoła Podstawowa nr 10 w Inowrocławiu. Mszę świętą koncelebrował ks. infułat Jan Kasprowicz z Gniezna wraz z ks. proboszczem Romanem Szulgą i ks. Pawłem Świerczem, wnukiem siostrzenicy p. Barbary Świercz siostrzenicy Jana Kasprowicza od której w 1976 r. odkupiono Dom Roliradów, przy ulicy Wielkopolskiej 11 w Inowrocławiu-Szymborzu, w którym siostra Anna w 1927 roku otwarła tzw "Izbę Kasprowiczowską" poświęconą poecie.

Pod koniec mszy świętej Janina Sikorska Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu opowiedziała zebranym kilka istotnych faktów z życia poety w kontekście 100 lecia odzyskania niepodległości oraz uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 10 odczytali wybrane wiersze poety odczytali wiersz Jana Kasprowicza "Rzadko na moich wargach" z tomu "Księga ubogich" (Lwów 1916 r.) Na koniec wszyscy uczestnicy mszy pozowali do wspólnego zdjęcia na schodach kościoła. Dwie klasy szkolne odwiedziły też dom rodziny Jana Kasprowicza przy ulicy Wielkopolskiej 11. Na na mszę świętą przybyło wielu szanownych gości, m.in Doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Jacek Tarczewski; I Zastępca Prezydenta Inowrocławia, Wojciech Piniewski; Prezes Zarządu Wodociągi, Stanisław Kowalewski; Prezes MPK sp. zo.o. w Inowrocławiu, Mariusz Kuszel i Honorowy Obywatel Miasta, Edmund Mikołajczak.

----

Muzeum im. Jana Kasprowicza wspólnie z Szkołą Podstawową nr 10 w Inowrocławiu i Parafią św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu-Szymborzu zaprasza mieszkańców Inowrocławia i Szymborza oraz okolic na mszę świętą za duszę poety Jana Kasprowicza. Nabożeństwo poprowadzi ks. kanonik Jan Kasprowicz, proboszcz Bazyliki Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie. Msza święta odbędzie się 16.10.2018 roku o godzinie 12.00 w kościele św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu-Szymborzu. Zapraszamy!

---

Po raz 30 zorganizowano Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń, od 26 lat w Kruszwicy i Kobylnikach. Spotkania zaczynają się w czwartki a kończą w niedziele. W tym roku literaci odwiedzili Inowrocław a konkretnie po raz kolejny Muzeum im. Jana Kasprowicza. Tu w sali Stanisława Przybyszewskiego wykład "Z wizytą u poetów" poprowadziła dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska. W przerwach w wykładzie grał i śpiewał p. Marek Folta – inowrocławski muzyk, współtwórca zespołu "Labirynty". Muzykę do wierszy skomponował sam artysta, ale także jego przyjaciele/ Na koniec były kwiaty i muzyka na skrzypcach dla gospodarzy obiektu, czyli Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

„Niepodległa dla wszystkich” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wspólnie z partnerami przygotowało „Inowrocławski spacer w czasie: od konfederatów barskich do powstańców wielkopolskich”. O godzinie 10 przed Bazyliką pw. Imienia NMP spotkała się grupa zainteresowanych. Spacer rozpoczęto od mogiły konfederatów barskich z 1769 r., pierwszych powstańców w dziejach Polski. Niezwykłe dzieje inowrocławskiej bazyliki sprawiły, że tuż po sąsiedzku w styczniu 1919 r. pochowano poległych w walkach o Inowrocław powstańców wielkopolskich, wyzwolicieli miasta. Uczestnikom spaceru historię zwycięskiego powstania wielkopolskiego zilustrowała wystawa w gmachu Szkoły im. św. Wojciecha. Przy okazji szkoła pochwaliła się przepiękną aulą, zdobną w wyjątkowej urody 100-letnie witraże. Przechodząc obok odbudowanego pomnika św. Wojciecha, grupa udała się do kościoła pw. Zwiastowania NMP, budowli manifestującej polskość Inowrocławia w początkach XX w. Niespodzianką dla wszystkich była możliwość obejrzenia panoramy „miasta na soli” z wieży kościoła. Spacer zakończono na pl. Kasprowicza, w miejscu gdzie do 6 stycznia 1919 r. stał pomnik cesarza Wilhelma, zburzony przez rozentuzjazmowany wywalczoną wolnością tłum. Cokół po cesarzu w okresie międzywojennym zajął pomnik Jana Kasprowicza, zniszczony w czasie II wojny światowej. Ślady monumentów widoczne są jednak do dzisiaj.

Muzeum im. Jana Kasprowicza dziękuje uczestnikom wycieczki oraz współorganizatorom podróży: Parafii pw. Imienia NMP, Parafii pw.Zwiastowania NMP, Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Wojciecha w Inowrocławiu.

Tekst Marcin Woźniak

Fotografie Jerzy Ekert

hostinghostinghostinghostinghosting

---

W dniu 7 IX 2018 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę malarską "Podniebne klimaty" - Bernadetty Lewandowskiej. Motywem głównym jej twórczości są anioły, które stały się jej duchowymi opiekunami i pomagają w zmaganiu się z chorobą są wsparciem w ciężkich dniach.

Wernisaż otworzyła dyrektor Muzeum Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska, a słowa napisane przez Bernadettę Lewandowską przeczytały jej uczennice.

Oprócz aniołów na wystawie można obejrzeć obrazy abstrakcyjne o tematyce przyrodniczej i miejskiej. Przyroda jest wielką inspiracją dla prac pani Bernadetty.