http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

---

Od niedawna Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu posiada swoją stronę także na facebooku. Zapraszamy do komentowania i interakcji. Poniżej zamieszczamy link do strony.

https://m.facebook.com/Muzeum-im-Jana-Kasprowicza-120990515968631/?ref=bookmarks

---

SPOTKANIE Z KOLEKCJONEREM

W sobotę, 23 listopada o godz. 12.00 w inowrocławskim Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędzie się spotkanie z kolekcjonerem Antonim Michalakiem, który autorsko oprowadzi po wystawie oraz opowie o swojej pasji.

To on jest właścicielem wszystkich obrazów, które znalazły się na wystawie " Sztuka polska " w muzeum, a którą obejrzało już blisko 1,5 tysiąca osób.

To rekord w inowrocławskiej placówce.

Spotkanie z Antonim Michalakiem skierowane jest do wszystkich miłośników sztuki, kolekcjonerów oraz osób marzących o stworzeniu własnej kolekcji.

Wstęp bezpłatny.

hosting

---

OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Dziś w ogrodzie Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyła się uroczysta wigilia 101.rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inowrocławski szczep ZHR "Szare Wilczęta" oraz zgromadzona publiczność przy ognisku śpiewali patriotyczne pieśni m.in. : "Przybyli Ułani pod okienko", "Wojenko wojenko"," Piechota" czy "Pierwsza Kadrowa".

Przedstawiona została również gawęda o pierwszym dniu wolności. Wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

hostinghostinghostinghostinghosting

----

WARSZTATY PATRIOTYCZNE DLA DZIECI

W dniu dzisiejszym Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowało warsztaty patriotyczne dla dzieci, związane z obchodami zbliżającego się Święta Niepodległości.

Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat polskich symboli narodowych oraz własnoręcznie wykonali kotyliony. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu i zagadek na temat naszej ojczyzny. W drugiej części zwiedzili wystawy stałe i czasowe, zwracając uwagę na elementy patriotyczne w oglądanych ekspozycjach. Zwieńczeniem zajęć było wspólne uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Warsztaty były bezpłatne. Zajęcia prowadzili pracownicy Muzeum : Agnieszka Dzikiewicz i Przemysław Dorsz.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

hosting

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i

Inowrocławski Szczep ZHR "Szare Wilczęta"

zapraszają do udziału w uroczystym ognisku, w wigilię 101. rocznicy Odzyskania Niepodległości, w niedzielę 10 listopada 2019 r. o godz. 18:00.

Miejsce - ogród wewnętrzny muzeum - ul. Solankowa 33 w Inowrocławiu.

W programie: odśpiewanie Hymnu Narodowego, wysłuchanie gawędy o pierwszym dniu wolności, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Prosimy o zabranie latarek.

W imieniu organizatorów:

Marcin Woźniak

p.o. dyrektora

hm. Tomasz Sibora

drużynowy i szczepowy

---

hosting

WARSZTATY PATRIOTYCZNE DLA DZIECI

KTO TY JESTEŚ ?

- POLAK MAŁY

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Muzeum im. Jana Kasprowicza organizuje warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Celem zajęć jest przygotowanie uczestników do obchodów Święta Niepodległości. W programie przewidziana jest prezentacja multimedialna na temat polskich symboli narodowych, quizy i ciekawostki oraz prace plastyczne. Zwieńczeniem zajęć będzie wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Warsztaty są bezpłatne. Odbędą się 9 listopada br.

w godzinach 10-12. Zgłoszenia pod nr.tel : 52 3575873 lub osobiście w siedzibie muzeum przy ul. Solankowej 33. Liczba miejsc ograniczona. ZAPRASZAMY !!!

----

Archeologia w Mysiej Wieży

Ekspedycja archeologiczna inowrocławskiego muzeum zakończyła tegoroczne prace badawcze w Mysiej Wieży w Kruszwicy. Badacze dotarli do poziomu datowanego na 1657 r. czyli pogorzeliska będące wynikiem podpalenia zamku przez Szwedów.

Wśród popiołów i spalenizny natrafiono na liczne fragmenty dachówek przykrywających pierwotnie wieżę.

Pośród odnalezionych kości zidentyfikowano szczątki ludzkie - ślad tragedii z czasów szwedzkiego potopu.

Wyjątkowym zabytkiem odnalezionym w czasie badań jest fragment kościanego fletu/gwizdka. Z wnętrza wieży usunięto ponad 15 ton gruzu i spalenizny. Niestety nie osiągnięto pierwotnego poziomu użytkowego zamkowego lochu - o czym informuje Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza.

hostinghostinghostinghosting

----

SPACER W PRZESZŁOŚĆ

Kolejny spacer w przeszłość za nami. Tylko 190 kroków wokół inowrocławskiej Notre-Dame. Wspólnie odnaleźliśmy wszystkie maski i ryty skryte na murach świątyni. Stanęliśmy przed największą zagadką naszego miasta. Chociaż jej nie rozwiązaliśmy to wspólnie spędzony czas minął błyskawicznie.

W listopadzie ruszamy w przeszłość ponownie.

Spacer prowadził Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

 

 

hostinghostinghostinghostinghosting

----

W dniu 26 października br. w jednej z sal Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyły się  warsztaty dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy zajęć, zwiedzili wystawę "OD ZIARNKA PIASKU DO PACIORKA. WYSTAWA SZKLANYCH NASZYJNIKÓW OD EGIPTU PO SKANDYNAWIĘ", następnie wykonanali z modeliny wiele paciorków i korali. Była też możliwość popuszczenia wodzy fantazji i dzieci oraz ich opiekunowie stworzyli wiele swoich ulubionych zwierzątek. Zajęcia prowadziła Elżbieta Jarzęcka z Bractwa Wojowników Kruki.

Wstęp na warsztaty był bezpłatny.

hostinghostinghostinghostinghostinghostinghostinghostinghosting

----

W dniu 25 X 2019 roku o godzinie 17.00 odbył się w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wernisaż wystawy „Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa szklanych naszyjników od Egiptu po Skandynawię" to nazwa ekspozycji, którą będzie można zwiedzać od 25 października do 27 XII br., w inowrocławskim muzeum.

Na otwarcie przybyło wielu gości, którzy po części oficjalnej mogli podziwiać różnobarwne naszyjniki, spinki i elementy ozdobne.

hostinghostinghostinghosting

Celem ekspozycji jest przybliżenie niezwykłej historii wytwarzania szkła, ukazanie piękna ozdób szklanych oraz uzmysłowienie zwiedzającym geniuszu naszych przodków. Świat Starożytny wynalazł właściwie wszelkie do dzisiaj znane technologie wytwarzania szkła.

---

Spacer w przeszłość

Na najbliższą sobotę, 26 października zaplanowano w Inowrocławiu kolejny spacer w przeszłość.

Tym razem będzie on wyjątkowo krótki, bo liczący zaledwie 192 kroki wokół kościoła pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. - Wspólnymi siłami spróbujemy odnaleźć tajemnicze ryty i płaskorzeźby na murach inowrocławskiej Notre Dame – informują organizatorzy.

Chętnych zapraszamy przed Muzeum im. Jana Kasprowicza o godzinie 10.45, a przed świątynię około 11.00.

hosting

---

 

- WERNISAŻ I WARSZTATY W MUZEUM

25 października 2019 o godzinie 17.00 w siedzibie muzeum odbędzie się wernisaż wystawy prezentującej niezwykłą historię wytwarzania szkła, ukazanie piękna ozdób szklanych oraz uzmysłowienie zwiedzającym geniuszu naszych przodków.

Dzień później 26 października w godzinach 12.00-14.00 Muzeum zaprasza na warsztaty dla dzieci
i dorosłych. Podczas których, można będzie samoodzielnie odtworzyć w modelinie historyczne wzory paciorków prezentowanych na wystawie.

Wstęp na wernisaż oraz na warsztaty jest bezpłatny. Zapisy na sobotnie zajecia dla dzieci i dorosłych pod nr tel. 52 3575873 lub osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33.

hosting

-------------

W październiku br. na zaproszenie p. Antoniego Michalaka i pracowników Muzeum im. Jana Kasprowicza dwukrotnie wystawę "Moi Współcześni -  Nasi Współcześni" odwiedziła p. Małgorzata Nijak Kucharska wraz z uczniami jednej z klas III LO w Inowrocławiu. Grupę młodych miłośników sztuki oprowadzał właściciel tejże kolekcji p. Antoni Michalak, szczegółowo opowiadając o poszczególnych pracach.

hosting

----

" Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa szklanych naszyjników od Egiptu po Skandynawię "

Nową ekspozycję czasową będzie można zwiedzać od 25 października w inowrocławskim muzeum.

Do odwiedzenia wystawy zapraszają :

Stowarzyszenie Archery Club Munin oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Celem ekspozycji jest przybliżenie niezwykłej historii wytwarzania szkła, ukazanie piękna ozdób szklanych oraz uzmysłowienie zwiedzającym geniuszu naszych przodków.

" Szkło, tak dziś powszechne, nie zauważalne, niedoceniane, otacza nas wszędzie. Otwierając okno, biorąc do ręki szklankę, nie zastanawiamy się czym jest szkło, skąd się wzięło, jak długą ma historię czy jak wielką rolę odgrywa w dziejach ludzkiej cywilizacji. Mało kto zdaje sobie sprawę jaki luksus stanowiły wyroby szklane. Szkło podziwiano i kochano.

Seneka pisał, że jeżeli ktoś nie zdobi swoich pokoi szkłem, to albo biedak, albo dyletant. Wystawa realizowana jest w ramach cyklu Linie Czasu ".

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 października o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 grudnia.

Natomiast 26 października od godziny 12.00 do 14.00 zorganizowane zostaną warsztaty dla dzieci i dorosłych. Podczas nich będzie można samodzielnie odtworzyć w modelinie historyczne wzory paciorków prezentowanych na wystawie. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

hosting

------------------

SZTUKA POLSKA DLA DZIECI

Miło czas spędziły dzieci w niedzielne przedpołudnie ( 13.10.2019 ), które wybrały się do Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Uczestnicy warsztatów edukacyjno - plastycznych zwiedzili wystawę czasową dzieł sztuki ze zbiorów kolekcjonera p. Antoniego Michalaka. Dowiedzieli się o rodzajach i nurtach w polskim malarstwie na przestrzeni ostatnich kilku wieków. Następnie wykonali własne prace zainspirowani obejrzaną wystawą .

W drugiej części dzieci poznały sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów Polski i wykonali własne dzieła sztuki inspirowane twórczością artysty.

hostinghostinghosting

----

Od niedawna Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu posiada swoją stronę także na facebooku. Zapraszamy do komentowania i interakcji. Poniżej zamieszczamy link do strony.

https://m.facebook.com/Muzeum-im-Jana-Kasprowicza-120990515968631/?ref=bookmarks

------------------

Kultura dla seniorów

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza w najbliższą sobotę i niedzielę wszystkich seniorów.

W ramach akcji „60+kultura” zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszamy wszystkie osoby powyżej 60. roku życia do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych muzeum.

Specjalnie dla seniorów wystawa czasowa „Sztuka polska ze zbiorów Antoniego Michalaka” objęta została promocyjnym biletem w cenie 2 zł. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnego oprowadzenia po wystawach!

hosting

------------

W dniu 21 września 2019 roku na zaproszenie Pana Antoniego Michalaka i pracowników Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, przybyły na Solankową 33 osoby pasjonujące się sztuką nowoczesną. Po wystawie "Moi Współcześni - Nasi Współcześni" oprowadzał sam jej właściciel czyli pan Antoni Michalak, opowiadając zgromadzonym o poszczególnych dziełach, przedstawiając zamysł twórcy danego obrazu czy okoliczności kontaktów i nabycia danych prac.

hostinghostinghosting

---

W 80 rocznicę cywilnej obrony Inowrocławia przed wojskami Wehrmachtu zorganizowano cykl wydarzeń. Gospodarzem kilku z nich było Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

W mijającą sobotę ( 21 IX 2019 r.) o godzinie 11.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym przy ul. Kilińskiego rozpoczął się wernisaż wystawy połączony z promocją albumu fotografii Tomasza Sibory poświęcony działaniom II Wojny Światowej w Inowrocławiu.

O godzinie 12.00 uczestnicy gry fabularno/terenowej wyruszyli w rożne części Inowrocławia ( w tym do Muzeum), aby rozwikłać zadania odnośnie tematyki wojennej. Z kolei godzinę później w pobliżu skrzyżowania ulicy Królowej Jadwigi z Solankową Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej wraz z przyjaciółmi odtworzyła , jak przed laty wyglądało życie Inowrocławia. O godzinie 14 rekonstruktorzy wcielili się w rolę obrońców miasta, którzy zmierzyli się z wojskami Wehrmachtu.

W godzinach 12.00 do 16.00 w Muzeum im. Jana Kasprowicza podziwiać można było wystawę kartonowych i plastikowych modeli sprzętu wojskowego wykorzystywanego podczas II wojny światowej a także repliki broni szturmowej oraz hełmów i innych rzeczy używanych podczas walk. Na koniec każdy mógł wypić ciepłą herbatę lub kawę i spożyć grochówkę wojskową.

hostinghostinghostinghostinghosting

----------

"Wystawa Sztuki Polskiej" prezentowana od 31 sierpnia 2019 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu będzie obejmowała ponad 100 prac. Można będzie podziwiać działa Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Kossaka, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Okunia, Włodzimierza Pawlaka oraz młodych artystów m.in. Tomasza Tatarczyka, Leona Tarasewicza, Wojciecha Fangora, a także rzeźbiarek Aliny Sapocznikow i Katarzyny Kobro.

hosting

---

hosting

Prezentowana w inowrocławskim muzeum wystawa poświęcona Stanisławowi Przybyszewskiemu prezentuje klika interesujących dzieł sztuki. Wśród nich uwagę zwraca pastel Teodora Axentowicza (1859-1938) zatytułowany „Faun i dziewczyna”. Dzięki inicjatywie Pana Antoniego Michalaka z Inowrocławia obraz zyskał nowe oblicze, a właściwie odsłonił cały swój urok.

Przeprowadzona z pietyzmem konserwacja ramy obrazu i wymiana szyby sprawiła, że dopiero teraz dzieło emanuje pełnym pięknem. Obraz, który można było oglądać w muzeum od ponad 30 lat, ogląda się i odbiera zupełnie na nowo. Mówi się, że nie szata zdobi człowieka ale wypada dodać, że piękny obraz potrzebuje pięknej ramy. Zapraszamy do muzeum, zobaczcie nasz nowy/stary obraz a może usłyszycie słowa czytane przez fauna.

Muzeum im. Jana Kasprowicza składa podziękowania Panu Antoniemu Michalakowi za pomysł i realizację odnowienia ramy obrazu T. Axentowicza.


 

---

W dniu 1 sierpnia 2019 o godzinie 12.00 w 93 rocznicę śmierci Jana Kasprowicza, pod pomnikiem wieszcza złożono kwiaty. Muzeum reprezentowała delegacja w składzie Marcin Woźniak, p.o. Dyrektora Muzeum, Katarzyna Kasiborska , adiunkt w dziale historii i Agnieszka Dzikiewicz, asystent w dziale sztuki. Nie była to jedyna delegacja która złożyła hołd poecie. Pod pomnik dotarły również delegacje ze Starostwa Powiatowego i Szkoły Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu -Szymborzu i inni.

hostinghostinghostinghosting

Zdjęcia Krzysztof Drakulski

---

W dniu 23 lipca 2019 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odwiedziła ekipa  Telewizji Polskiej oddział w Bydgoszczy. Dziennikarze nakręcili krótki film informujący o działalności muzeum oraz o tym co można w nim zobaczyć i zwiedzić. Materiał filmowy będzie dotyczył wykorzystania funduszy Unijnych, bowiem Muzeum przy Solankowej 33, przedstawiło jedne z najciekawszych i najbardziej angażujących mieszkańców regionu inicjatywy. O muzeum opowiadali przed kamerą p. Marcin Woźniak, p.o. dyrektora muzeum, p. Katarzyna Kasiborska, adiunkt w dziale historii i p. Agnieszka Dzikiewicz, asystent w dziale sztuki i biblioteki.

hostinghostinghosting

---

W dniu 4 lipca 2019 roku w godzinach 18.00 - 20.30 odbyły się niesamowite wykłady dotyczące kartografii Kujaw XVI i XVIII wieku. Inowrocław odwiedzili podróżujący rowerami przez Kujawy naukowcy z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, pracujący nad mapą XVI i XVIII-wiecznych Kujaw.

Wykłady zgromadziły spore grono słuchaczy pasjonujących się historią i kartografią naszego regionu. Kierownik grupy dr hab. Marek Słoń opowiedział o celu wizyty naukowców na Kujawach i dlaczego akurat badane strony przemierzają podróżując rowerami.  Mgr Michał Słomski,  opowiadał o potencjale gospodarczo- ekonomicznym Kujaw w XVI wieku zaś dr Tomasz Panecki, o Kujawach na dawnych mapach. Pod koniec spotkania naukowcy odpowiadali na niekończące się pytania miłośników regionu i znaleźli siły aby udać się na zwiedzanie starej części Inowrocławia. Na drugi dzień udali się na rowerach poprzez Kościelec Kujawski, Pakość, Barcin do Bydgoszczy.

---

hostinghostinghostinghostinghostinghosting

Pierwszego dnia uczestnicy udali się w podróż do krainy czarów z Harrym Potterem. Mali czarodzieje wykonali własne różdżki, powstał również grupowy atlas magicznych stworzeń. Motywem przewodnim kolejnego dnia były pociągi. Dzieci rysowały wagoniki i wykonały bilety kolejowe. Trzeci dzień upłynął pod znakiem bajek, baśni i legend. Powstały piękne kwiaty i łabędzie origami. W odwiedziny przyszedł nawet Smok Wawelski. Ostatniego dnia udaliśmy się do Irlandii. Mali podróżnicy wykonali puchatą owieczkę i zabawnego zielonego skrzata.

Czwartego dnia zajęć dzieci poznały uwielbianego nie tylko w Czechach, Wojaka Szwejka. Wykonały butelkową wersję tego bohatera, a także mogły sprawdzić swoją wiedzę o muzeum, uzyskując certyfikat muzealnego tropiciela. Kolejnego dnia uczestnicy przenieśli się do legendarnej stolicy Polski – Kruszwicy. Dzieci przeistoczyły się w urocze myszki, dzięki własnoręcznie wykonanym maskom. Na muzealnym dziedzińcu powstały także rysunki przedstawiające Mysią Wieżę. Przedostatni dzień warsztatów poświęcony był twórczości Jana Brzechwy. Wybierano i rysowano ulubione warzywa, z których powstał wspólny stragan. Natomiast kaczka dziwaczka zainspirowała uczestników do stworzenia zabawnych kaczych opasek. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie własnej fantastycznej wyspy z kartonu, przy wykorzystaniu surowców wtórnych. Ostatni dzień był zabawą w detektywa. Zrobiono czapki Sherlocka Holmesa oraz legitymacje z odciskami palców. Nie zabrakło też zadań wymagających główkowania jak np. chińska układanka (tangram) czy wykreślanka wyrazowa.

---

Narodowy Bank Polski (NBP) to polski bank centralny z siedzibą w Warszawie. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

Od początku lat 60 tych XX wieku, pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu są zapraszani po odbiór monet do głównej siedziby Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. NBP prawie od początków swojego istnienia przekazuje emisje monet kolekcjonerskich do instytucji kultury prowadzące zbiory numizmatyczne. Pierwszą osobą pobierającą dary NBP był kierownik Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – Henryk Walter (były to lata 60 i 70 te XX wieku), następnie była to mgr Janina Sikorska, mgr Danuta Chadrysiak , mgr Jarosław Kozłowski i mgr Sebastian Jarecki. Pracownicy NBP zawsze przekazują niesamowite monety (głównie srebrne i metalu nordic gold) wykonane z wielkim kunsztem i dokładnością. Z racji, iż kontakty Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Narodowego Banku Polskiego w Warszawie mają już ponad 55 lat, na listach odbiorów monet Inowrocławska placówka widnieje pod nr 1, co jak na 80 placówek odbierających monety w Warszawie jest dla Nas wyróżnieniem.

hosting

Zdjęcie (te drzwi przekraczają zawsze interesanci NBP przy ul. Świętokrzyskiej 11/21)

---

W ostatnią sobotę, grupa wiernych miłośników spacerów w przeszłość ponownie wyruszyła na szlak. Tym razem drogowskazami były miejsca po nieistniejących inowrocławskich pomnikach. Wstępem do wyprawy było zwiedzenie wystawy „Od Wilhelma do Jana Kasprowicza. Historie inowrocławskich pomników (część 1)”, która stanowi miniprzewodnik po monumentach w dawnym Inowrocławiu (wystawa przygotowana przez Muzeum im. Jana Kasprowicza we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu oraz kolekcjonerami: Rafałem Szydłowskim, Ryszardem Pietrzakiem i Romualdem Szymańskim w ramach kujawsko-pomorskiego muzealnego szlaku kulturowego Miasto-Ludzie-Wolność).

Uczestnicy spaceru z muzeum udali się pod pomnik Jana Kasprowicza, gdzie dokonali konfrontacji współczesnej rzeźby Poety z dziełem Edwarda Haupta z 1930 r. Z zaskoczeniem stwierdzono, że oba pomniki dosyć wyraźnie się różnią. Dalej, na trasie wycieczki, były miejsca po pomniku fontannie cesarza Fryderyka, na cokole którego gościła tablica Józefa Piłsudskiego, Madonnie Piotra Trieblera, tablicy Levy’ego i pierwszym pomniku Jana Kasprowicza. Na placu imienia Poety, po raz kolejny spojrzano na archiwalne zdjęcia i mapy co wywołało kolejne zaskoczenie. Schody wiodące do pomnika Jana Kasprowicza nadal tu są!!! I nie tylko one, zbawczym cieniem miłośników przeszłości otoczyły dęby, szumiące w tym miejscu od czasów pomników Wilhelma i Kasprowicza. W wycieczce uczestniczyli Panowie Bogdan Wojtkowiak i Romuald Szymański, którzy swoimi rzeczowymi i barwnymi komentarzami uatrakcyjniali wywód przewodnika. Po wakacjach z muzeum ponownie ruszamy na szlak.
hostinghostinghosting

Fot: Joanna Smolak - ki24.info

---

Róże przed Domem w Szymborzu

W piątek 28 czerwca przed Domem Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu (Oddziale Muzeum im. Jana Kasprowicza) pracownicy Banku Spółdzielczego w Inowrocławiu wraz z Panią Prezes Beatą Wierzbicką-Skroś i Zarządem Banku posadzili róże. To kolejny element wzbogacający „Ogródek Jana Kasprowicza”, który powstaje z inicjatywy uczniów Szkoły Podstawową nr 10 im. Jana Kasprowicza w Szymborzu i inowrocławskiego Muzeum. W ramach Święta Spółdzielczości Bankowej reprezentanci inowrocławskiego Banku Spółzielczego, instytucji liczącej już 152 lata, zakupili i posadzili krzaki róż odmiany „Louise Odier”. Na zdjęciach z okresu międzywojennego, pod półkolistym oknem domku w Szymborzu, widzimy krzak róży. Zaprzyjaźniony ogrodnik rozpoznał w niej historyczną odmianę „Louis Odier”. Dzięki staraniom Bankowców zostały one sprowadzone z wielkopolskiej szkółki do Szymborza. Podobno jeszcze w tym roku zakwitną!
hostinghosting

----

Od dnia 28 czerwca otwarta jest w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wystawa "Od Wilhelma do Jana Kasprowicza. Historie inowrocławskich pomników (część 1)". Aby wystawa mogła powstać materiały użyczyło Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu a także inowrocławscy kolekcjonerzy Ryszard Pietrzak, Rafał Szydłowski i Romuald Szymański. W dniu otwarcia wystawy zorganizowano także wycieczkę szlakiem nieistniejących pomników.

Wystawa, swoisty przewodnik po Inowrocławiu końca XIX i początków XX w., prezentuje sześć pomników wzniesionych w czasach pruskich. Trzy z nich zostają obalone w czasie powstania wielkopolskiego. Ich opustoszałe cokoły posłużyły, w już wolnej Polsce, do budowy nowych pomników, upamiętnień Poety i Wodza. Inne, chociaż opatrzone niemieckimi inskrypcjami, stojące na grobach niemieckich żołnierzy, także tych stojących po drugiej stronie barykady w styczniu 1919 r., znosi dopiero II wojna światowa. Dwaj bohaterowie wystawy, wbrew historycznym zawieruchom, stoją w Inowrocławiu do dzisiaj. Cokół trzeciego wędruje po mieście. Na wystawie będzie można dowiedzieć się także czego słuchano w czasie odsłaniania pomnika Wilhelma I i co podano na uroczysty obiad towarzyszący odsłonięciu pomnika Jana Kasprowicza. Bohaterami wystawy są pomniki, znaki wolności ale również znaki w imię wolności obalane. Zapraszamy na wystawę, na podróż w czasie i chwilę refleksji. Wyjątkowym obiektem prezentowanym w ramach ekspozycji będzie akt erekcyjny pomnika Jana Kasprowicza, chyba najważniejszego monumentu w Inowrocławiu - informuje Marcin Woźniak, p.o. dyrektora muzeum.

---

X Imieniny Jana Kasprowicza – 18 czerwca 2019

Do Szymborza rodzinnej wsi Jana Kasprowicza (dzisiaj dzielnicy Inowrocławia) przybyli goście by po raz dziesiąty świętować imieniny Poety. Na zaproszenie Muzeum im. Jana Kasprowicza i Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza przyjechali, spokrewnieni z Poetą, przedstawiciele rodzin Antczaków, Duchnickich, Gawrońskich, Jasiaków, Jurkiewiczów, Kloftów, Słomińskich, Wyszyńskich z Bydgoszczy, Ostroroga, Poznania, Solca Kujawskiego. Byli także mieszkańcy Szymborza i Inowrocławia, uczniowie i nauczyciele szymborskiej szkoły, pracownicy miejscowego Muzeum. Imieniny rozpoczęła msza za duszę Jana z Szymborza, sprawowana przez ks. infułata Jana Kasprowicza z Gniezna i miejscowego proboszcza ks. kanonika Romana Szulgę. Później w ogródku przy domku Kasprowiczów (oddziale Muzeum) przy „akompaniamencie” poezji uczniowie zasadzili nasturcje, słoneczniki, dziewannę. Z Muzeum wszyscy udali się nad stawek, by zgodnie z świętojańskim obyczajem popłynęły wianki. Przy tablicy z 1927 r. upamiętniającej Poetę na murach szkoły zabrzmiały słowa drugiego z wielkich Stanisława Przybyszewskiego, słowa skierowane do „dziecka kujawskiego”, słowa o Janie. Wszyscy zachwycali się wielopokoleniowym charakterem imprezy, były dzieci ale byli też starsi, w tym inowrocławscy Seniorzy z DPSu. Wszyscy razem. A później był tort, rozmowy przy suto zastawionych stołach, gwar i śmiech jak to na imieninach. Więzy krwi okazały się niepotrzebne by poczuć się członkiem Rodziny Wielkiego Kujawianina.

hostinghostinghostinghostinghosting

Fot. K.D

---

Inowrocławskie Muzeum im. Jana Kasprowicza i Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kasprowicza zapraszają wszystkich czujących więź z Janem Kasprowiczem na Dziesiąte imieniny Jana Kasprowicza. 18 czerwca od 11:00 w Inowrocławiu Szymborzu

W programie uroczystości:

o 11:00 msza za duszę Poety w kościele pw. św. Antoniego w Szymborzu, od 11:40 w Domu Rodziny Jana Kasprowicza (Oddziale Muzeum) spotkanie w tworzonym ogródku Poety. Uczniowie szymborskiej szkoły zaprezentują „kwietne wiersze” Kasprowicza i przed muzealnym domkiem, posadzą kwiaty nasturcji, słoneczników, malw, kwiaty o których Jan pisał. Około 12:20 goście imienin w świętojańskim korowodzie przejdą nad miejscowy staw. Z muzyka i śpiewem szymborskie dziewczęta wypuszczą na wodę wianki. Na 12:45 zaplanowano spotkanie przy najstarszym upamiętnieniu Poety, tablicy z 1927 r. na murach szymborskiej szkoły a chwilę później w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 10 odbędzie się imieninowe przyjecie. Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: plenerowa przed domem Rodziny Jana i dwie w szkole prezentujące osiągnięcia uczniów i najpiękniejsze wydania dzieł Jana z Szymborza.

Muzeum i Szkoła zapraszają Wszystkich, którzy czują się członkami wielkiej Kasprowiczowskiej Rodziny.

hosting

---

Zajęcia o różnorakiej tematyce rozpoczynają się w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu 25 czerwca. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat odbywać się będą w godzinach 10.00–13.00 Koszt to 10 zł/osoba za dzień. Zapisy odbywają się telefoniczne pod numerem 523575873 lub osobiście w Muzeum przy Solankowej 33. Liczba miejsc ograniczona.

hosting

Poniżej znajduje się tematyczny program zajęć

25 czerwca: Podróż do krainy czarów z Harrym Potterem

26 czerwca: Stoi na stacji lokomotywa

27 czerwca: Świat bajek, baśni i legend

28 czerwca: W krainie braci Yeatsów. Mowa o Irlandii

02 lipca: U dobrego Wojaka Szwejka

03 lipca: Legenda o Królu Popielu

04 lipca: Bajkowy świat Jana Brzechwy

05 lipca: Być jak Sherlock Holmes. Spotkanie z najsłynniejszym detektywem świata

---

W dniu 12.06.2019 Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowało w auli przy ul. Kilińskiego, konferencję poświęconą Stanisławowi Przybyszewskiemu. Licznie zgromadzonych powitał Marcin Woźniak, kustosz muzeum i p.o. dyrektora tejże placówki. Następnie wystąpili aktorzy/ uczniowie prowadzeni przez p. Elżbietę Piniewską, pedagog i  instruktorkę teatralną. Odegrano krótką biografię Dagny Juel od momentu kiedy poznała "Stacha" w Berlinie do momentu jej zabójstwa w Tyflisie (Tbilisi)przez Władysława Emeryka. Po części artystycznej dr Dariusz Dziurzyński z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, opowiedział o Confiteorze i o zamiarach jakie przyświecały Przybyszewskiemu, który publikował ten manifest. Stwierdził, iż kujawski wieszcz artystę kreuje jako kapłana a sztuka to religia najwyższa. Drugi wykład poprowadził prof. Grzegorz Bąbiak, również z Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładowca stwierdził ,że rozumienie sztuki wykreowane przez Przybyszewskiego jest nadal modne a twórczość wskroś nowoczesna. Poeta jasno określił miejsce sztuki w społeczeństwie.  Prof. Bąbiak podał przykłady (głównie prasowe), gdzie bohater konferencji kreował "modernistyczne myślenie". Poeta nie miał kompleksów, uważał ,że jest pisarzem europejskim. Nie krępował się pisać po niemiecku. Nie bez powodu Przybyszewski zasługuje na miano pierwszego Polaka/Europejczyka przełomu XIX i XX wieku.

hostinghostinghostinghosting

hostinghosting

---

W dniu 11 czerwca 2019 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowano koncert będący wstępem do obchodów 120. rocznicy wydania manifestu "Confiteor" napisanego przez Stanisława Przybyszewskiego. Tego popołudnia można było posłuchać dźwięku fortepianu Kerntopf z 1889 roku. W muzyczny nastrój widownię wprowadzili artyści z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu byli nimi: Wiktoria Adamczak, Agata Budzińska, Krzysztof Kupidura – śpiew, Julia Szarzyńska, Kamila Stanek – flet, Lidia Kopczyńska – skrzypce, Oskar Prusiński – fortepian, Marcin Kopczyński - fortepian. Warto przypomnieć, że na wspomnianym fortepianie marki Kerntopf grywał Stanisław Przybyszewski.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Zaledwie 46 wersów, 1585 słów, 10529 znaków liczy „Confiteor”, wyznanie wiary w Sztukę Stanisława Przybyszewskiego. Opublikowany w 1899 r. na pierwszej stronie krakowskiego „Życia” manifest Stanisława Przybyszewskiego stał się jednym z najważniejszych polskich tekstów o Sztuce i Artyście. Mija 120 lat od jego publikacji. Muzeum im. Jana Kasprowicza i Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu organizują obchody tego wydarzenia. Stanisławowi Przybyszewskiemu jego współczesnym i jego epoce - Młodej Polsce poświęcona będzie spotkanie 12 czerwca (w środę) o godzinie 11:00 w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej przy ul. Kilińskiego 16). Zaproszeni z Uniwersytetu Warszawskiego badacze literatury, pracujący nad nową edycją dzieł Przybyszewskiego, przybliżą rangę „Confieoru” i postać wywodzącego się z Kujaw Pisarza. W programie wystąpienia:

dr Dariusz Dziurzyński „Confiteor Stanisława Przybyszewskiego i inne wyznania wiary artystycznej okresu Młodej Polski”

prof. Grzegorz Bąbiak „Chimera i inne pisma europejskiego modernizmu”.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!!!

hosting

----

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Juliusza Zarębskiego i Muzeum im. Jana Kasprowicza zapraszają na „Koncert w Muzeum”. W przeddzień organizowanych przez Muzeum i Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu obchodów 120. rocznicy wydania „Confiteoru” Stanisława Przybyszewskiego inowrocławska Szkoła Muzyczna we współpracy z Muzeum organizuje koncert wprowadzający w nadchodzące wydarzenia.

Wykonawcy z inowrocławskiej Szkoły Muzycznej: Wiktoria Adamczak, Agata Budzińska, Krzysztof Kupidura – śpiew, Julia Szarzyńska, Kamila Stanek – flet, Lidia Kopczyńska – skrzypce, Oskar Prusiński – fortepian, Marcin Kopczyński – fortepian zaprezentują utwory Fryderyk Chopina, Franza Benda,Henryka Wieniawskiego, Apolinarego Szeluto, Jana Galla, Stanisława Niewiadomskiego, Stanisława Moniuszki, Marcina Kopczyńskiego. W koncercie udział weźmie stuletni, zabytkowy fortepian warszawskiej firmy Kerntopf, instrument na którym w 1905 r. grał bohater wieczoru Stanisław Przybyszewski (w inowrocławskim Muzeum zabytki ożywają!!!)

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Juliusza Zarębskiego i Muzeum im. Jana Kasprowicza zapraszają na „Koncert w Muzeum” 11 czerwca (wtorek) godzina 17:00, Muzeum im. Jana Kasprowicza, ul. Solankowa 33.

hostinghostinghosting

----

Muzeum na rozdrożach

Wczoraj o godzinie 18:00 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu uroczyście otwarto wystawę „Rozdroża inspiracji”, będącą podsumowaniem rocznej pracy uczestników kursu malarstwa i rysunku prowadzonego przez Marcina Fołdę w Kujawskim Centrum Kultury.

Wymarła zazwyczaj w godzinach wieczornych ul. Solankowa już pół godziny przed 18 zaczęła tętnić życiem. Grupy radosnych, odświętnie ubranych ludzi, niosących kwiaty, zmierzało do dawnej siedziby Schwersenzów i Skomorowskich przy Solankowej 33. Ślub? Ale w czwartek? I tu zaskoczenie, wystawa w inowrocławskim muzeum gromadzi tłumy! A na salach wystawowych gwar, gorąca atmosfera i radość. W muzeum spotkało się grono inowrocławian zafascynowanych sztuką, Artyści ich przyjaciele, członkowie rodzin i Marcin Fołda, demiurg tego radosnego chaosu. Wystawę otwiera Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, a później już tylko gwar rozmów, komentarzy. Gorąca atmosfera za oknem i w Muzeum.

Wszystkich chętnych do poszukiwań inspiracji na rozdrożach inowrocławskiego muzeum zapraszamy na wystawę, która prezentowana będzie do 30 czerwca.

Pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza dziękują Panu Marcinowi Fołdzie i jego Kursantom za wybór Muzeum na miejsce prezentacji swoich dzieł.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy "Rozdroża inspiracji". Uczestników kursu rysunku i malarstwa 2018/19 roku przy Kujawskim Centrum Kultury prowadzonego przez plastyka Marcina Fołdę

06.06.2019, godzina 18.00. Prace swoje przedstawią: Jolanta Książek, Anna Książek, Barbara Freygant, Małgorzata Łoniewska, Adam Rogowski, Iga Jabłońska, Beata M. Kabat, Barbara Łapigrowska, Urszula Grabowska, Anna Burzyńska, Edyta Szczupaj, Barbara Buczkowska, Kazimierz Gadacz, Anna Koziorowska, Danuta Podgórska Grabias, Lidia Śliwińska, Krystyna Podgórska - Łada, Magdalena Kwiatkowska, Dominika Wiśniewska, Wanda Nadolska, Monika Rzepka- Jakubaszek, Krzysztof Krajewski, Michał Legumina, Agnieszka Silecka, Maria Jędraszczak, Barbara Polehajko, Michał Puto. Wernisaż odbędzie się w gmachu Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu , ul. Solankowa 33.

 

----

hostinghostinghostinghostinghosting

W dniu 18 maja 2019 roku odbyła się kolejna Europejska Noc Muzeów. Na mapie tej imprezy nie zabrakło Inowrocławia. W tym roku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu organizowało to wydarzenie wspólnie z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy oddział w Inowrocławiu oraz Parafią Świętego Mikołaja w Inowrocławiu. Program imprezy był bardzo bogaty. Od godziny 16.00 artysta Ryszard Barczak odkrywał przed zwiedzającymi tajemnice swojego warsztatu plastycznego. Godzinę później Stanisław Kaspreski, emerytowany górnik i Przemysław Dorsz, przewodnik muzealny - ukazali dzieciom i ich rodzicom wystawę kopalnianą. Dzieci mogły się poczuć jak w prawdziwej, gdyż tylko na tę „Noc” była możliwość zwiedzania jej z latarkami w dłoni. O godzinie 18.15 wyruszyła spora grupa pod kościół Świętego Mikołaja. We wnętrzu świątyni Marcin Woźniak, kustosz muzeum, opowiedział zebranym o historii tego miejsca oraz o fakcie, iż kościół ten przejął zabytki z dawnego średniowiecznego kościoła św. Franciszka. Już wieczorem o godzinie 20.00 dr Lidia Wakuluk, kierownik Państwowego Archiwum w Bydgoszczy oddział w Inowrocławiu, przedstawiła najciekawsze dokumenty z placówki archiwalnej w Inowrocławiu. Pół godziny później Sebastian Jarecki, adiunkt w dziale historii opowiedział o złotych monetach wyemitowanych w czasach Macieja Korwina (Węgry XV wiek) i Niderlandzkich z XVII wieku. O godzinie 21.00 Agnieszka Dzikiewicz, asystent z działu sztuki i biblioteki przeds