http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

 

Muzeum im. Jana Kasprowicza

serdecznie zaprasza dzieci

do udziału w warsztatach edukacyjnych

'' Wakacje  2014 w Muzeum ''

29.07-08.08.2014

( wtorek – piątek )

 

Dzień I

29 lipca ( wtorek )

'' Przekraczamy Rubikon – marsz na Rzym ''

 

Wstąp w szeregi rzymskiej armii i poznaj blaski i cienie życia legionisty !

Uczestnicy zajęć sporządzą własne zbroje i sandały, nauczą się łacińskich komend oraz marszu w szyku bojowym. Najdzielniejsi będą mieli okazję włożyć hełm centuriona i sprawdzić się w dowodzeniu oddziałem ! Takie atrakcje czekają uczestników'' Wakacji w Muzeum '' podczas pierwszego dnia.

 

Osoba prowadząca zajęcia : p. Ewelina Wojdak

Pracownicy wspomagający zajęcia : p. Danuta Chadrysiak,

p. Katarzyna Kasiborska

 

Dzień II

30 lipca ( środa )

'' Smoki, smoczki i smoczyska ''

Podczas zajęć dzieci zdobędą wiedze o smokach, smoczkach i smoczyskach na podstawie bajki magicznej, legendy, filmu animowanego oraz filmu fabularnego, także poznają legende o smoku wawelskim. Uczestnicy warsztatów w trakcie zajęć plastycznych, muzycznych, zabaw z elementem socjoterapii oraz twórczej burzy mózgów będą rozwijać wyobraźnie przestrzenną i nabywać elementy odwagi i śmiałości.

 

Osoba odpowiedzialna za zajęcia : p. Justyna Lajstet

Pracownicy wspomagajacy zajęciach : p. Danuta Chadrysiak, p. Katarzyna Kasiborska, p. Ewelina Wojdak

 

Dzień III

31 lipca ( czwartek )

'' Kim była patronka Inowrocławia ''

Trzeciego dnia warsztatów młodzi muzealnicy dowiedzą się kim była patronka Inowrocławia.

 

Na zajęciach poznają związki św. Jadwigi z Inowrocławiem od historii do legendy, Inowrocławski szlak Królowej Jadwigi a także zwiedzą w muzeum Galerię Wybitnych Kujawian.

 

Osoba prowadząca zajęcia : p. Katarzyna Kasiborska

Pracownicy wspomagający zajęcia : p. Ewelina Wojdak, p. Sebastian Jarecki, p. Przemysław Dorsz

 

Dzień IV

1 sierpnia ( piątek )

'' Rzeźby małe i duże. Instalacje. Spotkanie z artystką Czesławą Kazimierą Gucz z Torunia ''

Gościem czwartego dnia letnich warsztatów edukacyjnych '' Wakacje w Muzeum '' będzie artystka, rzeźbiarka p. Czesława Kazimiera Gucz. Dzieci poznają pojęcia m.in. : '' sztuka '', '' artysta '', ' rzeźba '', '' warsztat rzeźbiarski '', na wystawach stałych muzeum obejrzą eksponowane rzeźby, wykonane z różnych materiałów (drewna, kamienia, gipsu, brązu). W dalszej cześci uczestnicy

'' Wakacji w Muzeum '' wykonają pod kierunkiem artystki formy przestrzenne z plastiku – tworzywa polimerowego np. muszli, motyli, ptaków oraz wspólnie stworzą instalacje - '' Wybrzeże morskie ''.

 

Osoba prowadząca zajęcia : p. Danuta Chadrysiak

Pracownicy wspomagające zajęcia : p. Ewelina Wojdak, p. Justyna Lajstet, p. Sebastian Jarecki

 

Dzień V

5 sierpnia ( wtorek )

'' Wszyscy jesteśmy Macedończykami ''

 

W kolejnym dniu warsztatów wszyscy będą '' Macedończykami ''. Dzieci poznają podczas prezentacji multimedialnej historię Macedonii antycznej, średniowiecznej i współczesnej.

Zobaczą fragment filmu '' Jak rozpętałem II Wojnę Światową '' ( epizod Macedońsko - Czarnogórski ). Podczas zajęć między innymi : narysują Armię Macedońską, zbudują średniowieczne miato Skopje oraz przebiorą się za Świętego Cyryla.

Osoba prowadząca zajęcia : p. Sebastian Jarecki

Pracownicy wspomagający zajęcia : p. Danuta Chadrysiak, p. Justyna Lajstet, p. Przemysław Dorsz

 

Dzień VI

6 sierpnia ( środa )

'' Nie wszystko złoto co się świeci- o iluzji w sztuce ''

Szóstego dnia młodym muzealnikom przybliżone zostaną zagadnienia iluzji i wrażeń wzrokowych, dowiedzą się kto to jest iluzjonista. Na zajęciach poznają cechy malarstwa iluzjonistycznego – zostanie przedstawiona prezentacja przykładów iluzji w różnych dziedzinach sztuki.

Dzieci podczas zabaw praktycznych będą tworzyć własną iluzję.

Osoba prowadząca zajęcia : p. Joanna Kustra

Pracownicy wspomagający zajęcia : p. Danuta Chadrysiak, p. Sebastian Jarecki, p. Przemysław Dorsz

 

Dzień VII

7 sierpnia ( czwartek )

'' W 180 minut dookoła Świata – o dawnych zegarach i mapach ''

 

Zajęcia skierowane są do uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Uczestnicy zapoznają się z dawnymi i współczesnymi miarami czasu, kalendarzami i sposobami mierzenia czasu podczas prezentacji multimedialnej. Zwiedzą wystawę stałą w muzeum '' Gabinet Stanisława Szenica '' gdzie zobaczą archiwalne mapy i panoramy miast. Podczas zajęć praktycznych wykonają weduty/widoki i mapy Inowrocławia, a na dziedzińcu muzeum zostanie stworzona mapa świata.

 

Osoba prowadząca zajęcia : p. Marcin Woźniak

Pracownicy wspomagający zajęcia : p. Danuta Chadrysiak, p. Ewelina Wojdak, p. Justyna Lajstet

 

Dzień VIII

8 sierpnia ( piątek )

'' Olimpijska magia w Muzeum ''

Podsumowanie i uroczyste zakończenie warsztatów.

 

Ostatniego dnia każdy z uczestników będzie olimpijczykiem i pozna smak igrzysk olimpijskich.

Dzieci na zajęciach poznają sylwetki Bogów olimpijskich oraz pojęcia : '' Olimp '', '' Olimpia '' na podstawie Mitologii greckiej. Podczas prezentacji multimedialnej zostanie przedstawiona historia Igrzysk olimpijskich, symbole olimpijskie ( hymn, flaga, maskotka, medale itp ) oraz sylwetki sportowców z Inowrocławia uczestniczących w olimpiadach.

Uczestnicy poznają dawne i współczesne dyscypliny, poznają motto i idee olimpizmu.

W zajęciach praktycznych stworzą własne flagi oraz medale olimpijskie i poznają smak współzawodnictwa, rywalizacji, uczestnicząc w kilku zawodach, zabawach w '' Muzealnej Olimpiadzie ''.

Osoba prowadząca zajęcia : p. Przemysław Dorsz

Pracownicy wspomagający zajęcia : p. Ewelina Wojdak, p. Marcin Woźniak, p. Sebastian Jarecki

 

Wstęp na zajęcia kosztuje 3 zł /osoba ( jeden dzień zajęć ).

Zgłoszenia można dokonywać pod nr. tel. 52 357 58 73 lub osobiście w siedzibie muzeum

ul. Solankowa 33. Zapraszamy do skorzystania z naszej wakacyjnej oferty !!!

 

 

 

 

 

V Imieniny Jana Kasprowicza , 28 czerwca 2014

Obraz-011.jpg Obraz-018.jpg Obraz-022.jpgObraz-026.jpg Obraz-044.jpg Obraz-055.jpg Obraz-058.jpg

W dniu 28 czerwca 2014 r. już po raz piąty członkowie rodziny i miłośnicy poezji Jana Kasprowicza spotkali się w Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej 33, aby świętować imieniny kujawskiego wieszcza. Na imieniny poety przybyły osoby wywodzące się z rodzin: Kloftów, Kasprowiczów, Roliradów i Antczaków.

Na dziedzińcu przed Muzeum organizatorka imprezy dyrektor Janina Sikorska przywitała gości, po czym udano się pod pomnik Jana Kasprowicza na skwerze Jana Pawła II. Pod stopami wieszcza złożono wiązki kwiatów. Dalsza część imienin toczyła się w salach Muzeum. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać krótkiego recitalu duetu zespołu Andante, który przypomniał kilka piosenek o Kujawach. Byli to Zofia i Leszek Trzeszczyńscy. Śpiewakom akompaniował znany muzyk i kompozytor Roman Kozłowski. Wiersz poety pt. "Rzadko na moich wargach..." recytował krewny poety, instruktor teatralny p. Andrzej Antczak. Dyrektor Janina Sikorska przypomniała w tym roku działalność publicystyczną Jana Kasprowicza, mówiła o jego poglądach politycznych i pracy w redakcjach "Kuriera Lwowskiego" oraz "Słowa Polskiego".

Następnie uczestnicy zwiedzili nową wystawę w muzeum, poświęconą swojemu wielkiemu przodkowi i spotkali się przy kawie i imieninowym torcie. Uroczystość odbywała się pod honorowym patronatem starosty inowrocławskiego Tadeusza Majewskiego, którego reprezentował wicestarosta Włodzimierz Figas.

 

---------------------------

Finał IX edycji konkursu "Wycieczka do Muzeum"

20140624_101616.jpg 20140624_102337.jpg 20140624_102348.jpg 20140624_102948.jpg 20140624_103230.jpg 20140624_103856.jpg

W dniu 24 czerwca 2014 do Muzeum im. Jana Kasprowicza przybyła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Inowrocławiu, laureatów IX konkursu plastycznego "Wycieczka do Muzeum". Motywem przewodnim konkursu był temat "Inowrocław – stolica Kujaw Zachodnich" – historia miasta i regionu na wystawie stałej "Miasto na soli". W trakcie gali odbywającej się w sali audiowizualnej, rozdano laureatom okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe. Należy dodać ,że w konkursie wzięło udział 110 uczniów ze szkoły podstawowej nr 2 i 10 w Inowrocławiu. Jury w składzie dyr. Janina Sikorska – przewodnicząca ; mgr Katarzyna Kasiborska – członek ; mgr Danuta Chadrysiak – sekretarz, po obejrzeniu zgłoszonych prac, mając na uwadze wyrównany poziom umiejętności uczestników postanowiło wyróżnić wszystkich uczniów biorących udział w konkursie.

----------------------------------

W dniu 5 czerwca 2014 r. Dyrekcja i Muzeum im. Jana Kasprowicza otrzymało następujące nagrody i wyróżnienia:

DSCF0003.JPG DSCF0005.JPG DSCF0007.JPG DSCF0009.JPG

---------------------------------------------

DSCF0117.JPG DSCF0139.JPG DSCF0153.JPG DSCF0182.JPG DSCF0195.JPG DSCF0207.JPGDSCF0211.JPG DSCF0238.JPG DSCF0285.JPG DSCF0316.JPG DSCF0332.JPG DSCF0344.JPGDSCF0370.JPG tz212_DSCF0457.JPG DSCF0517.JPG

W dniu 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej po latach przerwy od 1939 roku przywrócono ponownie działanie powiatów. Tradycja istnienia tych jednostek administracyjnych sięga jednak średniowiecza a konkretnie czasów króla Czech i Polski Wacława II ,który na tereny Małopolski, Kujaw i Wielkopolski wprowadził urząd starosty w celu sprawnego zarządzania mniejszymi połaciami kraju.

Jubileusz 15 lecia reaktywacji Powiatu Inowrocławskiego zorganizowano na terenie Muzeum im. Jana Kasprowicza przy Solankowej 33. Podczas uroczystości było wiele podziękowań, upominków, kwiatów i okolicznościowych dyplomów na których znajdowała się kopia marki inowrocławskiej (orginał znajduje się w zbiorach muzeum przedstawiony na okolicznościowej wystawie). Zaproszeni goście mieli również okazję obejrzeć wystawę dokumentującą osiągnięcia, Powiatu, jak i prywatne, dotyczące jego początków oraz nagrody i wyróżnienia zdobyte przez Starostwo na przestrzeni ostatnich piętnastu lat. Gospodarzami uroczystości byli; p. Tadeusz Majewski Starosta Inowrocławski i p. Ryszard Jagodziński Przewodniczący Rady Powiatu Inowrocławskiego.

Przemawiali szacowni goście m. in. p. Ewa Mes, wojewoda kujawsko- pomorski i p. Dariusz Kurzawa ,wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Wzdłuż wejścia głównego do budynku muzeum przygotowano stelaże wystawiennicze, na których można było zobaczyć najważniejsze zrealizowane inwestycje powiatu.

Pan Tadeusz Majewski wspominał że:

Kiedy utworzono strukturę powiatów uważałem, że będzie to instytucja, która może się nie sprawdzić. Po 15 latach patrząc na dokonania zarówno naszego, jak i innych powiatów, uważam, że był to przemyślany i mądry system. System ten może nieco źle zafunkcjonował w małych powiatach. My jesteśmy jednym z większych powiatów i zadania nam przypisane realizujemy w sposób, wydaje mi się, bardzo dobry.

W Powiecie Inowrocławskim mieszka około 166 tysięcy osób i jednostka ma powierzchnię 1 225 kilometrów kwadratowych. Powiat składa się z miasta Inowrocławia i gmin: Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo, Inowrocław, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Rojewo i Złotniki Kujawskie. Obszar ma niesamowite walory turystyczne, wypada tu wymienić tu takie perełki, jak: Kościoły pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny, pw. Świętego Mikołaja i Solanki w Inowrocławiu, Mysią Wieżę, Kolegiatę pw. Piotra i Pawła oraz malownicze jezioro Gopło w Kruszwicy, Kalwarię Pakoską czy kościół pw. Świętej Małgorzaty w Kościelcu.

--------------------------------------------

W dniu 31 maja 2014 roku przed gmachem Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowano „Święto Rodziny”VII Kujawski Przegląd Zespołów i Teatrów Obrzędowych w ramach którego wystąpiło dla dużej publiczności 7 zespołów z Kujaw i Wielkopolski. Imprezę otworzył p. Włodzimierz Figas Wicestarosta Inowrocławski i p. Janina Sikorska Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Wśród gości zauważyć można było p. Marka Karólewskiego Wicewójta Gminy Inowrocław i p. Rafała Szczerkowskiego Kierownika Przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego w Inowrocławiu. Dla zespołów przygotowano ciepły posiłek który osobiście serwował p. artur Mikołajczak, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu.

DSCF0151.JPG DSCF0167.JPG DSCF0170.JPG DSCF0174.JPG DSCF0211.JPG DSCF0217.JPG

Poniżej prezentujemy zespoły które pojawiły się na scenie w muzeum.

1. Zespół Ludowy ,,Radojewiczanie" z Radojewic

Zespół Radojewiczanie powstał w 1986 r. z inicjatywy pani Ewy Kowalczyk i ma w swym dorobku wiele nagród i wyróżnień.

Tylko w ubiegłym roku Radojewiczanie otrzymali wyróżnienie podczas Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach; zdobyli III miejsce i nagrodę specjalną dla solistki Ewy Kowalczyk na Festiwalu w Zebrzydowicach; nagrodę specjalną i statuetkę Dębowy Liść za szczególne osiągnięcia artystyczne na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów w Szprotawie; I miejsca na przeglądach i festiwalach w Poraju, Ciechocinku i Inowrocławiu.

Kierownik - Ewa Kowalczyk

Kabaret ,,Z czego się na wsi śmieją"

a1.JPG a2.JPG a3.JPG

2. Zespół Folklorystyczny Pieśni i Tańca ,,Kujawy Bachorne" z Osięcin

Zespół powstał w 1994 r. Od samego początku działa bardzo prężnie zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia - w 1995 i 1996 I nagroda w Ciechocinku; w 1998 I nagroda w Rzeszowie; w 2002 I nagroda w Bydgoszczy. W swoim programie prezentuje zwyczaje, obrzędy, gwarę, taniec i muzykę a także zwyczaje kulinarne. W swoim repertuarze zespół ma również przyśpiewki kujawskie w języku esperanto.

Kierownik - Teresa Wyrzykowska

Pieśni i tańce Kujaw Bachornych

b1.JPG b2.JPG b3.JPG

3. Zespół Folklorystyczny ,,Smólnik" ze Smólnika

Zespół powstał w styczniu 2008 r. i działa w strukturach Gminy Włocławek. Jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej i w swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, melodie, przyśpiewki i gwarę Nadwiślańskich Kujaw Wschodnich.

Na licznych przeglądach, spotkaniach i festiwalach folklorystycznych zespół zdobywa nagrody i wyróżnienia, m.in: w 2009 r. I miejsce w konkursie na ,,Najlepszy Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy" na 4 Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej w Łącku ; w 2010 nagrodę Grand Prix na 39 Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku; w 2011 Dyplom Honorowy, w uznaniu wybitnych dokonań artystycznych, na Ogólnopolskim sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Kierownik - Longina Wierzbicka

Widowisko ,,W karczmie po obłożynach"

c1.JPG c2.JPG c3.JPG

4. Kabaret Babski z Sompolna

Działa od kilku lat, a w swoim repertuarze posiada humorystyczne scenki osadzone

w realiach wiejskich i odnoszące się do ludowej obyczajowości.

Janina Bednarska

Monolog i gawęda : ,,Ewa w raju"

,,Sędzia Poradził"

e1.JPG e2.JPG e3.JPG

5. Zespół Folklorystyczny ,,Dębowiacy"z Sompolna

Zespół powstał w 1995 r. z inicjatywy Alfreda Łukaszewskiego; prezentuje folklor Kujaw Borowych. W swoim repertuarze posiada kujawiaki, oberki, polki, przyśpiewki i piosenki taneczne. Zespół zdobył I nagrodę w 2004 r. i II w 2005 r. na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim.

Kierownik - Artur Hyżak

Widowisko ,,Dożynki"

d1.JPG d2.JPG d3.JPG

6. Zespół teatralno-obrzędowy ,,Świętojanki" z Kramska

Zespół działa od 1969 r. W swoim repertuarze posiada pieśni kujawskie i wielkopolskie. Od 2000 r. wystawia przedstawienia teatralno-obrzędowe propagując rodzimą tradycję, obrzędy i obyczaje. W 2004 r. spektakl ,,U trepiorza" został nagrodzony na XIII Międzypowiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kazimierzu Biskupim. Za swoją działalność zespół otrzymał także nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

Kierownik - Adam Kołodziejczak

Obrzęd ,,U trepiorza"

f1.JPG f2.JPG f3.JPG

7 "Kabaret trochę starszych pań" z Łojewa

Kabaret wywodzi się z Klubu Seniora. Członkinie kabaretu brały udział w przeglądach

Artystycznego Ruchu Seniora w Bydgoszczy zdobywając dwukrotnie wyróżnienie.

Kabaret występuje w lokalnym środowisku i sąsiednich miejscowościach.

Kierownik - Alina Gajewska

Skecz ,,Dożynkowa rozmowa"

g1.JPG g2.JPG g3.JPG

----------------------------------------------

W dniu 23 maja 2014 p. Janina Sikorska została zaproszona na Jubileusz 180 lecia istnienia i 15 lecie nadania im. Armii Krajowej szkole Podstawowej w Kościelcu Kujawskim.

W trakcie trwania akademii p. Janina Sikorska otrzymała legitymację nr 763 z zawartym w niej postanowieniem kapituły zawierającym uchwałę nr U14/2013/II nadającym jej odznaczenie Pamiątkowe za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Poniżej prezentujemy otrzymaną legitymację i pamiątkowy medal.

P1240934.JPG P1240935.JPG P1240936.JPG

DSC_0189.JPG DSC_0193.JPG DSC_0198.JPG DSC_0210.JPG DSC_0290.JPG DSC_0314.JPG

---------------------------------------------

W dniu 24 maja 2014 r., p. Janina Sikorska dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wzięła udział w pracach Jury XIV Powiatowo – Regionalnego konkursu "Głośne, poprawne czytanie, wyrazistość słowa, to kształt i rysunek mowy". Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Powiatu Inowrocławskiego, Burmistrza Kruszwicy, Dyrektora Zespołu Oświaty i Wychowania w Kruszwicy i Honorowym Patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Imprezę zorganizowano w murach Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy.

P1240938a.JPG

------------------------------------------

Święto Rodziny

VII Kujawski Przegląd Zespołów i Teatrów Obrzędowych

(kliknij na poniższy obrazek)

Obraz-246.jpg

 

-------------------------------------------

DSCF7221.JPG DSCF7236.JPG DSCF7239.JPG DSCF7246.JPG DSCF7247.JPG DSCF7257.JPGDSCF7264.JPG DSCF7268.JPG DSCF7269.JPG DSCF7281.JPG

Kolejna Europejska Noc Muzeów za nami. W tym roku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przygotowało dla gości moc atrakcji w ramach cyklu "Inowrocław miasto trzech kultur cz. III. Czekając na świt".

Od godziny 15.00 do 16.00 po raz pierwszy od 40 lat dla ruchu turystycznego otwarto wieżę ciśnień na Zofiówce. Chętnych było tylu, że na wyższe poziomy wpuszczano 12 osobowymi grupami. Po wnętrzu oprowadzały p. Anna Janowska i p. Agnieszka Antczak z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Inowrocław

Od 17.00 po kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie oprowadzała p. Ewelina Wojdak.

W gmachu muzeum od 15.00 do 23.00 czynne były wszystkie wystawy, także te specjalnie przygotowane na tę Noc przez: p. Marcina Woźniaka "GAZ – WODA – PRĄD. O początkach nowoczesnego Inowrocławia"; p. Danutę Chadrysiak "Ekslibrisy Stanisława Szenica – pisarza i bibliofila"; p Sebastiana Jareckiego "Marki i złote polskie okresu międzywojnia". O 18.15 zaśpiewał Inowrocławski chór Halka zaś po jego występie, wspólnie- p. Janina Sikorska Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, p. Marian Dombek wiceprezes zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Inowrocław i p. Anna Janowska -kierownik Działu Techniczno-Inwestycyjnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Inowrocław, odsłonili zabytkowy hydrant z 1909 roku.

O godzinie 19.00 miał miejsce poczęstunek w trakcie którego p. Artur Mikołajczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu opowiedział o specjałach Kuchni Polskiej.

Od godziny 20.30 w sali audiowizualnej wykłady przedstawili p. Ewelina Wojdak "Urzeczywistnienie idei – architektura "Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie"; p Katarzyna Kasiborska "Historia Uzdrowiska Inowrocław 1875 – 1939" i p. Przemysław Dorsz " Dr Józef Krzymiński – pierwszy polski prezydent Inowrocławia".

------------------------------------------------------------

Spotkanie z Żołnierzami - Górnikami

Dnia 12 maja br. odbyło się w Muzeum im. Jana Kasprowicza spotkanie z członkami Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników, wśród których byli Prezes Okręgowego Zarządu w Bydgoszczy Bolesław Karandyszewski oraz wiceprezes Koła Inowrocław Konrad Steppa.

Podczas spotkania, w związku z zakończeniem działalności statutowej Koła Inowrocław, nastąpiło przekazanie, na rzecz Muzeum, sztandaru i księgi pamiątkowej Koła. Ponadto wiceprezes Steppa przekazał swój mundur galowy oraz Order Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.

DSCF0095-(Kopiowanie).JPG DSCF0097-(Kopiowanie).JPG DSCF0099-(Kopiowanie).JPG DSCF0100-(Kopiowanie).JPG DSCF0101-(Kopiowanie).JPG DSCF0106-(Kopiowanie).JPG

 

------------------------------------------------------------------------

Program Nocy w Muzeum 2014

(kliknij na poniższy obrazek)

Obraz-245.jpg

------------------------------------------------------------------

DSCF0067-(Kopiowanie).JPG DSCF0071-(Kopiowanie).JPG DSCF0072-(Kopiowanie).JPG Obraz-033-(Kopiowanie).jpg Obraz-038-(Kopiowanie).jpg DSCF0075-(Kopiowanie).JPGDSCF0077-(Kopiowanie).JPG DSCF0088-(Kopiowanie).JPG

W dniu 9 maja 2014 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu otwarto galerię obrazów przedstawiającą wybitnych Kujawian tzw. "Galerię Kujawską".

Zebranych gości powitała Dyrektor Muzeum Janina Sikorska. Następnie biogramy osobistości przedstawili – Janina Sikorska i mgr Marcin Woźniak. Galerię tworzą portrety 12 postaci: książę Kazimierz I Kujawski, który uczynił Inowrocław stolicą swego księstwa; król Władysław Łokietek urodzony w Inowrocławiu; św. Jadwiga Andegaweńska- patronka Inowrocławia; dr Zygmunt Wilkoński współzałożyciel uzdrowiska "Solanki" Inowrocławskie; Jan Kasprowicz -poeta i rektor Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie; Stanisław Przybyszewski poeta i dramaturg; biskup Antoni Laubitz -konserwator zabytkowego XII - wiecznego kościoła pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny i budowniczy kilku innych, Apolinary Jankowski prezydent Inowrocławia w Odrodzonej Polsce, z inicjatywy którego powołano pierwsze muzeum w mieście; Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski; lek. med. Jan Oset budowniczy tężni; Tadeusz Kaźmierski sportowiec; dr Czesław Sikorski -archeolog; konserwator zabytków, autor wielu prac dotyczących dziejów Kujaw.

Autorem obrazów jest Marian Adamczyk artysta z Warszawy, który wcześniej namalował dla muzeum panoramiczny obraz "Bitwa pod Mątwami". Głównym inicjatorem przedsięwzięcia jest Wojciech Domański, który wokół siebie skupił ludzi dobrej woli, wspierające jego dzieło. Są to: Tadeusz Ch