http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

Kliknij na obrazek aby powiększyć

Plakat-miasto-ludzie-muzeum.jpg

-----

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych Inowrocławia i powiatu, zatytułowanego "Wycieczka do Muzeum" - XII edycja - rok szkolny 2016/2017 - temat prac konkursowych: "Portretujemy Stanisława Przybyszewskiego (1968-1927)-dla uczczenia 90. rocznicy śmierci pisarza, urodzonego w kujawskiej wsi Łojewo.

k1.jpg k2.jpg k3.jpg k4.jpg k5.jpg k6.jpgserce.jpg

----

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

serdecznie zaprasza na wystawę

MIASTO-LUDZIE-HISTORIE

ŻYWOTY Z DZIEJÓW INOWROCŁAWIA

Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu:

"Miasto-Ludzie-Muzeum"

Patronat Honorowy:

Mikołaj Bogdanowicz

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

wystawa dostępna 24 VI 2017 r.

---

W dniu 26 maja 2017 o godzinie 17.00 w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Zabytek miesiąca". Tym razem głównym tematem będzie rzeźba autorstwa Wita Płażewskiego ( 1934 – 2004 ) przedstawiająca dr praw Zygmunta Wilkońskiego (1832 – 1880 ), założyciela inowrocławskich Solanek. Zasługi Wilkońskiego dla Inowrocławia są bardzo duże.

W 1875 Zygmunt Wilkoński był inicjatorem powołania Towarzystwa Akcyjnego "Solanki Inowrocławskie", które dało początek rozwoju Inowrocławia jako miasta uzdrowiskowego, powołał do życia pierwszą na Kujawach cukrownię w Janikowie, która dała początek budowy całej sieci cukrowni. Dzięki jego działaniom oraz Lucjana i Józefa Grabskich powstał w 1872 r. pierwszy w Inowrocławiu i na Kujawach młyn parowy. Wilkoński był inicjatorem powołania w 1872 Towarzystwa Pożyczkowego dla miasta Inowrocławia i okolicy, które przekształciło się w 1889 w Bank Ludowy ( obecnie Bank Spółdzielczy ).

Wit Płażewski był znakomitym artystą rzeźbiarzem, jego twórczość wpisała się w krajobraz artystyczny Inowrocławia. W mieście znajdują się pomniki jego autorstwa: Jan Kasprowicz przy gmachu I Liceum Ogólnokształcącego, Skrzypaczka przed Teatrem, Pływający przed krytą pływalnią Delfin, czy znakomite popiersie w brązie – portret Stanisława Przybyszewskiego.

Sylwetki tych dwóch znakomitych postaci przedstawi publiczności pracownik Muzeum p. Przemysław Dorsz. Podczas spotkania będzie możliwość zobaczyć prace Wita Płażewskiego, które prezentowane są na wystawach stałych w Muzeum. Wstęp i wykład jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy.

---

Włodzimierz Mazanka urodził się 28 marca 1951 roku w Piaskach. W latach 1971 – 1976 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 1976 roku w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Brzozowskiego. Pan Mazanka jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych m.in w Galerii BWA w Szczecinie, Galerii PSP w Poznaniu, Galerii Sztuki Współczesnej Desa w Poznaniu, Galerii Profil w Poznaniu, Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu, Muzeum Regionalnym w Jarocinie obecnie także w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Artysta tak, jak wspomina "początkowo nie wiedziałem, co to malarstwo, było to jak jakaś abstrakcja, gdyż ludzie w jego rodzimych stronach zajmowali się sprawami codziennymi". Kiedy w wieku 11 lat wysłał jedną z swoich prac na konkurs do Poznania, obraz znalazł się na jednej z pierwszych stron Głosu Wielkopolskiego. Ojciec przyszłego artysty poczuł to jako powód do dumy i wykupił prawie cały nakład gazety w swojej miejscowości. Artysta specjalizuje się w rozciąganiu twarzy na płótnie czy zdjęciu, twarze te zamieniają się jakby w krajobraz czy pejzaż, zaś rysy nabierają znamion płynności przestrzennej. Początkowo artyście wydawało się, że wypracował jeden język przekazu dla odbiorców, jednak z czasem stwierdza, że operuje kilkoma językami przekazu artystycznego. Dzięki rozciągnięciom twarze są jakby lżejsze, uśmiech szerszy a obrazy wyrażają radość.

DSCF0432.JPG DSCF0435.JPG DSCF0440.JPG DSCF0437.JPG DSCF0449.JPG DSCF0447.JPG

---

Noc Muzeów 2017

Kolejna Europejska Noc Muzeów za nami. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrcławiu tradycyjnie włączyło się do akcji. Zaczynaliśmy o godzinie 15.00 możliwością zwiedzenia wystawy prac Włodzimierza Mazanki z Poznania pt: "Portret- przestrzeń metaforyczna". O godzinie 16.00 otwarto wystawę "Z kolekcji Stanisława Dankowskiego inowrocławskiego numizmatyka. Na wernisaż przybyli także bliscy i rodzina niedawno zmarłego kolekcjonera. Następnie w gabinecie Stanisławowa Przybyszewskiego Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska promowała niedawno wydrukowany Rocznik Kasprowiczowski tom XIV-XV. Był także występ zespołu muzycznego Andante prowadzony przez p. Romana Kozłowskiego. Fragmenty utworu Stanisława Przybyszewskiego "Z gleby Kujawskiej" czytał p. Wiktor Nogalski członek Inowrocławskiego Teatru Otwartego. Można było także zwiedzać wystawę źródeł archiwalnych dotyczących genealogii rodu Przybyszewskich ze zbiorów archiwum Państwowego w Bydgoszczy, oddział w Inowrocławiu, a także wystawę "Średniowieczna broń w zbiorach muzeum". Wszystkim, którzy odwiedzili w tę noc zwiedzającym dziękujemy za miłe spotkania i wspaniałe rozmowy.

b--(1).jpg b--(2).jpg d-(1).jpg d-(2).jpg f-(1).jpg f-(2).jpg

h-(1).jpg h-(2).jpg j-(1).jpg j-(2).jpg l-(1).jpg l-(2).jpg

Noc Muzeów 2017 - kliknij na poniższy obrazek

Noc2.jpg

-----

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum

im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy

Włodzimierza Mazanki

Portret a przestrzeń metaforyczna

Wernisaż odbędzie się 19 maja 2017 r. o godz 17:00

w siedzibie Muzeum, przy ulicy Solankowej 33.

---

1234.jpg P4250007a1.jpg P4250011a3.jpg P4250021a4.jpg P4250035a5.jpg P4250042a6.jpgP4250044a7.jpg P4250055a12.jpg P4250061a13.jpg P4250064a14.jpg P4250069a15.jpgP4250081a19.jpg P4250083a20.jpg P4250085a21.jpg P4250089a22.jpg

„Zagrożenia i prewencja, dbajmy o ochronę dóbr kultury i przeciwdziałajmy wandalizmowi”

Ochrona dziedzictwa narodowego, to jeden z głównych obszarów Rządowego Programu „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017”. Dlatego inowrocławscy policjanci przygotowali działania w ramach profilaktyki społecznej, ukierunkowane na młodzież pod nazwą „Zagrożenia i prewencja, dbajmy o ochronę dóbr kultury i przeciwdziałajmy wandalizmowi”. Lekcja, otwierająca cykl spotkań profilaktycznych odbyła się wczoraj (25.04.17r.) nieprzypadkowo w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Inicjatywa działań leżała po stronie policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu: asp. szt. Izabelli Drobnieckiej i asp. szt. Jacka Piątkowskiego. Dzięki współpracy z Panią Janiną Sikorską Dyrektor Muzeum oraz archeologiem Panem Marcinem Woźniakiem, odbyły się  w tym roku pierwsze zajęcia, w tym właśnie obszarze tematycznym. Wzięli w nich udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu i ZSP nr 1 w Inowrocławiu wraz z nauczycielami.

Policjanci podczas spotkania przekazali młodzieży informacje na temat działań prowadzonych przez służby, zmierzających do przeciwdziałania niszczeniu i kradzieży zabytków. Przykładami był szereg przypadków nielegalnego poszukiwania w ziemi rzeczy, za pomocą różnych urządzeń, które na terenie kraju, a w tym, powiatu inowrocławskiego są bardzo częstym i szkodliwym zjawiskiem. Ostatnio w marcu patrol Policji z Inowrocławia interweniował po zgłoszeniu, że w jednej z miejscowości, jakieś osoby chodzą po polu bedącym stanowiskiem archeologicznym z wykrywaczami metali. Policjanci ustalili, że mężczyźni mieli przy sobie monety i elementy monet, które zostały zabezpieczone do dalszych badań. Postępowanie w tej sprawie trwa. Prezentację na temat postępowania ze znaleziskami, wszelką wymaganą dokumentacją na ten temat, konsekwencjami prawnymi i nie tylko, a także przykładami spraw z terenu Kujaw, zainteresował zebranych archeolog Pan Marcin Woźniak. To między innymi dzięki jego udziałowi, uczniowie włączyli się w ciekawą dyskusję na temat metod ochrony dóbr kultury i zapobiegania tego rodzaju przestępczości.

Celem spotkania było wykazanie, że poruszone zagadnienia są niebywale ważne z powodu niskiej świadomości ludzi, że to co znajdziemy w ziemi, a ma wartość historyczną, faktycznie nie należy do znalazcy. Wiele osób też bagatelizuje problem i sądzi, że jest bezkarna, a to duży błąd. Ponadto chcieliśmy wspólnie udowodnić, że dochodzi do grabieżczego działania ludzi z często bezpowrotną utratą np. znalezionych rzeczy. Młodzież musiała zatem usłyszeć, że za określone zachowania grożą konsekwencje karne. Sąd może zdecydować również, że przedmioty służące do poszukiwania "skarbów" mogą ulec przepadkowi.

Uczniowie mieli także okazję sami podsumować to, czego ciekawego dowiedzieli się tego dnia. Nie brakowało także zmagań intelektualnych. Drużyny poszczególnych klas wymyśliły i zaprezentowały hasła promujące działania profilaktyczne. Propozycje ZSP nr 1 w Inowrocławiu to: „ Wykopaliska został archeologom, bo to ich specjalność”, czy „Nie oszukuj archeologów i policji, bo Państwo na tym traci”. Propozycje II LO w Inowrocławiu to: „Dbaj o swoją przeszłość, bo skarb ziemi, to przyszłość ludzi” oraz „ Nic nie jest wieczne, ale możesz uwiecznić przeszłość wraz z organami państwowymi”. Upominkami dla uczniów były polfinki oraz piórniki, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.

W spotkaniu uczestniczyli także dwaj dzielnicowi st. asp. Piotr Szpadziński i asp. Bartosz Góra, bo aktywnie realizują program „Dzielnicowy bliżej nas”. Dlatego uczestnicy usłyszeli również o aplikacji Moja Komenda i zasadach oraz celowości działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy uczeń, by pamiętać o wlasnym bezpieczeństwie, otrzymał także odblaskowe taśmy i kamizelki.

Policja składa serdeczne podziękowania na ręce Dyrektor Muzeum Pani Janinie Sikorskiej oraz  pracownikom, za pomoc w realizacji przedsięwzięcia oraz zapewnienie o jego kontynuacji.

asp. szt. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP w Inowrocławiu
tel. 607-285-175

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

w dniu 1 maja będzie nieczynne dla zwiedzających.

2 maja Muzeum będzie otwarte w godzinach 10.00-17.00,

natomiast 3 maja w godzinach 10.00-16.00.

 

 

---

DSCF0401a.jpg DSCF0406a.jpg DSCF0407a.jpg DSCF0410a.jpg DSCF0413a.jpg

 

Historia akcji "Żonkile" organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich ma i swój inowrocławski wątek. Od 3 lat w naszym mieście organizuje się wydarzenia przypominające społeczność żydowską.

 

Inowrocław pamięta o Inowrocławskich Żydach, rozwój akcji stanowi świadectwo zainteresowania coraz większej liczby ludzi kultury, społeczników i miłośników historii. O godzinie 10.30 Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu poprowadził spacer po dawnych miejscach związanych z inowrocławskimi Żydami.Po spacerze młodzież uczestniczyła w pokazie filmu "Nie było żadnej nadziei".

 

Po południu od 16.30 trwał w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu cykl prezentacji poświęcony Żydom. Marcin Woźniak opowiedział o Michale Levym i jego nagrobku. Magdalena Buda ze stowarzyszenia "Nowa Para Butów" przypomniała święcie Pesach,Łukasz Oliwkowski prześledził wątek zagłady w twórczości Stanisława Lema. Iwona Przybyła zachęciła do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi akcji Żonkile oraz do udziału w projektach edukacyjnych Muzeum Polin.

 

 

Zaproszenie -kliknij na obrazek!

2017_04_19_zonkile_inowroclaw.jpg

----

Pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołego Alleluja życzy Dyrektor i pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

----

 

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Sanatorium Kujawiak- zapraszają na spotkanie z emerytowanym dziennikarzem Polskiego Radia panem Jackiem Kurzawskim. Spotkanie odbędzie się w sali Kryształowej w Sanatorium Kujawiak 5 kwietnia 2017 roku o godzinie 13.00.

Dla uczestników książka gratis

"To zboże pieśń śpiewa".

Serdecznie zapraszamy!

 

----

 

 

W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowano Kiermasz Wielkanocny. Artyści z Inowrocławia i regionu prezentują wyroby rękodzielnicze, które można kupić.

Muzeum zaprasza na kiermasz w :

poniedziałek 10.00 - 15.00

wtorek - piątek 10.00 - 17.00

sobota - niedziela 10.00 - 16.00

Zakupy na kiermaszu można zrobić do 14 IV br.

DSCF0337a.jpg DSCF0338a.jpg DSCF0339a.jpg DSCF0340a.jpg DSCF0341a.jpg DSCF0343a.jpg

---

 

Muzeum im. Jana Kasprowicza

Zaprasza na spotkanie z cyklu ZABYTEK MIESIĄCA

GRAFICZNE PEJZAŻE KUJAW

Teka drzeworytów Stanisława Łuczaka

piątek 24 marca, godzina 17.00

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

ul. Solankowa 33

WSTĘP WOLNY

---

 

 

MUZEUM IM. JANA KASPROWICZA W INOWROCŁAWIU

ZAPRASZA

na spotkanie z cyklu

ZABYTEK MIESIĄCA

WŁADYSŁAW ŁOKIETEK WŁADCA RODEM Z KUJAW

Walery_Eljasz-Radzikowski,_Wladyslaw_Lokietek.jpg

piątek 24 lutego 2017, godzina 17.00

WSTĘP WOLNY

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, ul. Solankowa 33

---

 

 

 

VIII dzień - PIĄTEK - (10.02) - Opowieść jak Staś Przybyszewski z Łojewa na Kujawach został znanym pisarzem (odp. Danuta Chadrysiak)

100_7625a.jpg 100_7630a.jpg 100_7631a.jpg 100_7638a.jpg 100_7644a.jpg 100_7645a.jpg

VII dzień - CZWARTEK - (9.02), - Wesoło gra lokomotywa… Pociągiem przez Polskę (odp. Przemysław Dorsz)

DSCF0322a.jpg DSCF0323a.jpg DSCF0325a.jpg DSCF0327a.jpg DSCF0328a.jpg DSCF0329.JPG

VI dzień - ŚRODA - (8.02) - Kim była patronka Inowrocławia?

(prowadząca zajęcia p. Katarzyna Kasiborska)

DSCF0307a.jpg DSCF0308a.jpg DSCF0309a.jpg DSCF0310a.jpg DSCF0311a.jpg DSCF0317a.jpg

V dzień -WTOREK (7.02) – Muzeum? Tu muszą być skarby!!! (odp. Marcin Woźniak)

DSCF0298a.jpg DSCF0299a.jpg DSCF0301a.jpg DSCF0303a.jpg DSCF0304a.jpg DSCF0305a.jpg

 

IV dzień - PIĄTEK - (3.02) - Opowieść jak Staś Przybyszewski z Łojewa na Kujawach został znanym pisarzem (odp. Danuta Chadrysiak)

100_7596a.jpg 100_7598a.jpg 100_7614a.jpg 100_7606a.jpg 100_7611a.jpg 100_7623a.jpg

III dzień - CZWARTEK - (2.02), - Wesoło gra lokomotywa… Pociągiem przez Polskę (odp. Przemysław Dorsz)

DSCF0286a.jpg DSCF0289a.jpg DSCF0290a.jpg DSCF0291a.jpg DSCF0295a.jpg DSCF0296a.jpg

-----

II dzień - ŚRODA - (1.02) - Kim była patronka Inowrocławia?

(prowadząca zajęcia p. Katarzyna Kasiborska)

DSCF0269a.jpg DSCF0268a.jpg DSCF0270a.jpg DSCF0271a.jpg DSCF0273a.jpg DSCF0281a.jpg

I dzień -WTOREK- (31.01) – Muzeum? Tu muszą być skarby!!! (odp. Marcin Woźniak)

+ Ferie dla dzieci z II Pułku Łączności ( prowadząca p. Justyna Lajstet )

DSCF0250a.jpg DSCF0253a.jpg DSCF0258a.jpg DSCF0254a.jpg DSCF0255a.jpg DSCF0256a.jpg

---

Ferie dla dzieci z 56 Bazy Lotniczej w inowrocławiu zorganizowane

w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

DSCF0240a.jpg DSCF0241a.jpg DSCF0242a.jpg DSCF0244a.jpg DSCF0245a.jpg

a href="http://img24.otofotki.pl/in900_DSCF0232a.jpg.html" target="_blank">DSCF0232a.jpg DSCF0235a.jpg DSCF0238a.jpg

MuzLot_Gazo.jpg

Zabytek miesiąca – Pamiątki z lotniczego muzeum (20.01.2017)

Wśród atrakcji przedwojennego Inowrocławia wyliczano, obok uzdrowiska i żupy solnej, muzeum lotnicze. Właściwie było to Muzeum Lotniczo-Gazowe Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej utworzone formalnie w 1933 r. Ozdobą inowrocławskiej kolekcji były trzy samoloty przekazane przez 4 Pułk Lotniczy z Torunia oraz imponujący zbiór modeli lotniczych autorstwa Floriana Białeckiego, pierwszego kustosza muzeum, prezentujący historię lotnictwa od XV w. Kres temu wyjątkowemu w skali ogólnopolskiej muzeum przyniosła II wojna światowa. Z jego zbiorów nie zachowało się nic. Pozostały jednak fotografie, dokumenty, relacje ożywiające pamięć o inowrocławskim lotniczym muzeum. Instytucji tej, jej zbiorom i ludziom ją tworzącym poświęcone będzie spotkanie w Muzeum im. Jana Kasprowicza w piątek 20 stycznia 2017 r. o godzinie 17:00. Marcin Woźniak zaprezentuje historię i zbiory Muzeum Lotniczo-Gazowego, wspólnie obejrzymy wystawę przygotowana razem z Inowrocławskim Oddziałem Archiwum Państwowego, Aeroklubem Kujawskim i Inowrocławskim Stowarzyszeniem Modelarzy Redukcyjnych. Zapraszamy.

----

MUZEUM IM. JANA KASPROWICZA

ZAPRASZA

na spotkanie z cyklu

ZABYTEK MIESIĄCA

Pamiątki z lotniczego muzeum

piątek 20 stycznia, godzina 17.00

WSTĘP WOLNY

 

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu ul. Solankowa 33

----------------

W dniu 5 stycznia 2017 roku manifestacją pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczczono 98. rocznicę zwycięskiego zrywu niepodległościowego.

Obchody rozpoczęły się o 15.30 przy tablicy pamiątkowej wmurowanej na budynku poczty głównej. W uroczystości wzięli udział harcerze, delegacje instytucji i mieszkańcy Inowrocławia a także dyrektor muzeum im. Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska. Zebranym także towarzyszyli miłośnicy historii przebrani w mundury Powstańców Wielkopolskich.

----

FERIE W MUZEUM już niebawem!

Serdecznie zapraszamy dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej (7-12 l.) na warsztaty edukacyjne organizowane w czasie ferii zimowych.

PROGRAM WARSZTATÓW

I tydzień (31.01-03.02.2017), godz. 10-13

II tydzień (7-10.02.2017), godz. 10-13

I dzień -WTOREK- (31.01), (7.02) – Muzeum? Tu muszą być skarby!!! (odp. Marcin Woźniak)

II dzień - ŚRODA - (1.02), (8.02) - Kim była patronka Inowrocławia? (odp. Katarzyna Kasiborska)

III dzień - CZWARTEK - (2.02), (9.02) - Wesoło gra lokomotywa… Pociągiem przez Polskę (odp. Przemysław Dorsz)

Odpłatność za 1 dzień warsztatów wynosi 10 zł.

ZAPISY dzieci w wieku 7-12 lat prowadzimy od 9 do 23 stycznia (tel. 52/ 357 58 73).

 

---

Kliknij na poniższy obrazek

Zyczenia-bozonarodzeniowe-MJK-(1).jpg

IV dzień - PIĄTEK - (3.02), 10.02) - Opowieść jak Staś Przybyszewski z Łojewa na Kujawach został znanym pisarzem (odp. Danuta Chadrysiak)

--

W dniu 16 grudnia 2016 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Zabytek miesiąca” pt: „Perła ulicy Solankowej”. W trakcie prelekcji mgr Katarzyna Kasiborska opowiedziała zebranym o historii ulicy Solankowej i budynku tzw „Pałacu Mieszczańskiego” oznaczonym dziś numerem 33 a także jego właścicielach. Po głównej części wykładu, dyrektor muzeum p. Janina Sikorska opowiedziała publiczności o nowszej historii budynku czyli o pozyskaniu go na potrzeby muzeum. Na koniec goście udali się na I piętro aby zobaczyć obraz przedstawiający budynek na początku jego istnienia czyli w roku 1896 oraz przeszli przez część zabytkową tj. XIX wiecznymi schodami do zachowanego , pięknie odrestaurowanego okna z zabytkowym witrażem.

DSCF0194a.jpg DSCF0196a.jpg DSCF0197a.jpg DSCF0198a.jpg DSCF0200a.jpg DSCF0201a.jpg

----

ZABYTEK MIESIĄCA: Perła ulicy Solankowej

1 października 2007 r. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu otworzyło pierwszą wystawę w nowej siedzibie – kamienicy przy ulicy Solankowej 33. Budynek, zwany pałacem mieszczańskim, został wybudowany 120 lat temu. Kim był jego pierwszy i kolejni właściciele oraz jak zmieniał się wygląd kamienicy dowiedzą się Państwo podczas kolejnego spotkania z cyklu ,,Zabytek miesiąca”. Zapraszamy w piątek 16 grudnia na godz. 17:00 do siedziby Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej 33. Wstęp wolny.

palac.jpg

---

156 Rocznica Urodzin Jana Kasprowicza

DSCF0170a.jpg DSCF0172a.jpg DSCF0174a.jpg DSCF0186a.jpg

----

W dniu 9 XII 2016 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbył się uroczysty wernisaż wystawy plenerowej "Co znaczy". Ekspozycja przedstawia fotografie z archiwum Fortepian, jednego z największych węgierskich archiwów zdjęć działającego od 2010 roku. Wystawa stała się możliwa dzięki inicjatywie Marka Pietrzaka, honorowego konsula Węgier w Polsce i jednocześnie człowieka związanego z Inowrocławiem (gdyż jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu ). Wystawa składa się z 15 plansz, przedstawiających, ciekawe epizody z historii związków Polski z Węgrami w latach 1910 – 1990.

DSCF3280a.jpg DSCF3281a.jpg DSCF3282a.jpg DSCF3283a.jpg DSCF3285a.jpg

--

W Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu od czwartku 8 do piątku 23 grudnia 2016 roku trwa kiermasz bożonarodzeniowy. Przedmioty prezentowane na kiermaszu są wytworem pracy kujawskich rękodzielników i są to: stroiki, kartki świąteczne, serwety, aniołki,wyroby z piernika, drewniane szopki, bombki itd.

Kiermasz można odwiedzać w poniedziałki od 10.00 do 15.00, od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 oraz soboty i niedziele od 10.00 do 16.00. Serdecznie zapraszamy!

DSCF0164a.jpg DSCF0166a.jpg DSCF0188a.jpg DSCF0190a.jpg DSCF0192a.jpg

----

Podziękowanie od p. Andrzeja Dudy dla Muzeum im. Jana Kasprowicza za udział w "Narodowym Czytaniu".

DSCF3273.JPG DSCF3274.JPG DSCF3275.JPG

---

W dniu 5 XII 2016 w sali audiowizualnej Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z seniorami Filii Uniwersytetu III Wieku Fundacji Ekspert -Kujawy w Koninie spotkał się emerytowany dziennikarz radiowy Jacek Kurzawski. Pan Jacek zebranym opowiedział o pracy w Polskim Radio w Bydgoszczy, o pozytywnych i negatywnych niuansach byciu "radiowcem". Na koniec p. redaktor opowiadał na pytania zgromadzonych.

100_7542a.jpg 100_7544a.jpg 100_7549.JPG 100_7558.JPG

----

W dniach 29-30 XI i 1 XII -2 XII 2016 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu trwała "Barbórka w Muzeum" czyli spotkania górnika Stanisława Kasperskiego z dziećmi z przedszkoli oraz podstawówek. Pan Kasperski to emerytowany górnik, który wcześniej pracował jako ratownik górniczy i kierownik warzelni. Wspomniana osoba co roku dzieli się z dziećmi swoją wiedzą górniczą a także odpowiada na wszystkie pytania dociekliwych dzieci. Dziękujemy za wniesiony w pracę trud i wytrwałość.

100_7518a.jpg 100_7526a.jpg 100_7532a.jpg 100_7536a.jpgDSCF0133a.jpg DSCF0134a.jpg DSCF0136a.jpg DSCF0137a.jpg

---

W dniu 1 XII 2016 na zaproszenie dyrekcji i nauczycieli Gimnazjum im. Jana Kasprowicza w Zakrzewie przybyła dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – Janina Sikorska i adiunkt Sebastian Jarecki. Celem pobytu pobytu pracowników inowrocławskiego muzeum było przedstawienie losów Jana Kasprowicza w formie wykładu i prezentacji multimedialnej. Na spotkanie przybyło 96 uczniów szkoły, a także nauczyciele i dyrekcja.

DSCF0149a.jpg DSCF0152a.jpg DSCF0153a.jpg DSCF0155a.jpg DSCF0157a.jpg

---

W dniu 25 XI 2016 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbył się wykład w ramach cyklu zabytek miesiąca "Kapsuła czasu. Znalezisko na strychu po Stanisławie Bogdanie Wojewódzkim (1907-1963)". Pracownik muzeum p. Sebastian Jarecki opowiadał zgromadzonym o biografii, pracach, działalności Stanisława Bogdana Wojewódzkiego na Kujawach i Dolnym Śląsku a także o przekazaniu przez p. Piotra Wiśniewskiego pozostałości po bytności Wojewódzkiego w Pakości.

100_7503a.jpg 100_7507a.jpg 100_7508.JPG

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

zaprasza na spotkanie w cyklu "zabytek miesiąca"

pt:

Kapsuła czasu. Znalezisko na strychu po

Stanisławie Bogdanie Wojewódzkim (1907-1963)

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej w Muzeum. im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, ul. Solankowa 33, 25 listopada (piątek) 2016 r., o godzinie 17.00

WSTĘP WOLNY

----

85 lat Muzeum

W dniu 31 października 1931 roku wojewoda poznańsk