http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

W dniu 26 kwietnia 2016 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się spotkanie doktora nauk humanistycznych Zdzisława Wichłacza z młodzieżą i nauczycielami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu. Temat wykładu brzmiał " Bruksela -Parlament Europejski. Struktura, rola, cele". Prelegent, jest redaktorem naczelnym kwartalnika "Aspekty Filozoficzno – Prozatorskie i członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy International Journalists w Brukseli. Pan Zdzisław podczas wykładu zaprezentował filmy pokazujące Parlament Europejski "od wewnątrz" a także połączył się telefonicznie z przewodniczką po Brukseli- która opowiedziała młodzieży o historii powstania Belgii 150 lat temu. Spotkanie z panem redaktorem było bardzo ciekawe, młodzież zadawała wiele pytań na które prelegent odpowiadał.

----

W dniu 27 kwietnia 2016 roku młdzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Genowefy Jaworskiej w Inowrocławiu spotkała się w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z redaktorem Jackiem Kurzawskim. Gość opowiadał młodzieży o pracy w bydgoskim radio. Przepracował tam 20 lat nagrywając i zbierając materiały do różnorodnych audycji z regionu. Wiele z nich stało się inspiracją do prac zamieszczonych w prasie. W trakcie wykładu rozdano młodzieży książkę "To zboże pieśń śpiewa" opowieści o "Kujawskiej ojczyźnie" umiłowanej przez pana Jacka.

----

Minęło 1050 lat od chrztu Polski. Dzięki temu doniosłemu aktowi, Polska przetrwała ponad tysiąc lat. Niewątpliwa jest tu zasługa Mieszka I, pierwszego historycznego władcy Polan. W dniu 27 kwietnia 2016 roku, historyk p. Sebastian Jarecki opowiadał uczniom szkoły podstawowej nr 11 w Inowrocławiu o Mieszku, Dobrawie, Ottonie I i Bolesławie Srogim w aspekcie wydarzeń z lat 960 – 992, a przede wszystkim o Chrzcie dworu Mieszka I w 966 roku. Dziękujemy uczniom i paniom Emilii Płacheckiej i Izabeli Lewandowskiej dziękujemy za aktywny udział w prelekcjach.

---------------------

W dniu 22 kwietnia 2016 roku, w Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowano już 6 spotkanie z cyklu Zabytek miesiąca pt: "Pamiątka cesarskiej wizyty". Tym razem prelekcję podpartą zdjęciami poprowadziła p. Katarzyna Kasiborska , adiunkt działu historii. Tematem spotkania była osoba cesarza Francuzów Napoleona I Bonaparte, jego błyskotliwych zwycięstw nad Prusami, Cesarstwem Austrii i Rosji oraz jego pobytu w Inowrocławiu i pozostawienia przez niego okazałej skrzyni. Po prelekcji p. Katarzyna zaprosiła gości na wystawę gdzie zademonstrowała wnętrze skrzyni oraz jej efektowne elementy. Na koniec p. Janina Sikorska , dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu opowiedziała o okolicznościach w jakich ta skrzynia znalazła się w posiadaniu naszego muzeum oraz wspomniała osobę Stanisława Szenica jako postaci która uratowała wiele zabytków kultury i sztuki.

DSCF0054.JPG DSCF0055.JPG DSCF0056.JPG DSCF0057.JPG DSCF0058.JPG DSCF0061.JPG

----

W dniu 19 kwietnia w Muzeum im. Jana Kasprowicza obchodzono 73 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

O godz. 10.00 rozpoczął się spod Muzeum przy Solankowej 33 spacer związany z miejscami obecności obywateli Inowrocławia pochodzenia żydowskiego , prowadzony przez kustosza Marcina Woźniaka z Muzeum im. Jana Kasprowicza. O godz. 16.00 w sali audiowizualnej przy ul. Solankowej 33 przeprowadzone trzy prezentacje: Marcin Woźniak opowiadał o miejscach związanych z Żydami , Magdalena Buda ze stowarzyszenia "Nowa Para Butów" wyjaśniła znaczenie macew i symboliki żydowskiej, a Iwona Przybyła przybliżyła zebranym szczegóły akcji "Żonkile" i historię nazistowskich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce. Zaprezentowano ponadto film o powstaniu w Gettcie Żydowskim przygotowany przez pracowników muzeum POLIN a następnie Łukasz Oliwkowski polonista z III LO poprowadził dyskusję nad filmem, przygotowanym specjalnie na rocznicowe obchody.

_DSC7652a.jpg _DSC7658a.jpg _MG_6997a.jpg _MG_7004a.jpg _MG_7006a.jpg

Fot: Iwona Przybyła

-----------------

,,Pamiątka cesarskiej wizyty”

P1310954a.jpg P1310962a.jpg

,,To niemożliwe? Zostawcie to Polakom!”

Napoleon Bonaparte (1769-1821) urodził się na Korsyce. Ukończył królewską szkołę wojskową i został mianowany oficerem artylerii na prowincji Francji. Podczas rewolucji zasłynął odbiciem Tulonu z rąk admirała Nelsona i awansował na generała. Sympatyzował z jakobinami, czego omal nie przypłacił życiem. Karierę uratował mu przewrót termidoriański i Dyrektoriat, który wezwał go do stłumienia zamieszek w Paryżu. Za przywrócenie porządku w stolicy otrzymał dowództwo nad armią francuską w państwach włoskich. W latach 1796-1809 odniósł szereg zwycięstw, z których każde obrosło legendą: Marengo, Ulm, Austerlitz, Tylża. W 1807 r. odwdzięczył się popierającym go Polakom, tworząc na wpół suwerenne Księstwo Warszawskie, w skład którego wszedł także Inowrocław. W 1812 r. ,,boga wojny” pokonała rosyjska zima i fakt, że przeciwnicy przejęli jego pomysły taktyczne i organizacyjne. Zagłada Wielkiej Armii, która rozpoczęła się w czasie przemarszu przez zamarznięte rosyjskie pustkowie, zakończyła się w 1815 r. pod Waterloo.

W grudniowym wydaniu Dziennika Kujawskiego z 1894 r. znajduje się krótki tekst zatytułowany ,,Napoleon w Inowrocławiu”, w którym możemy przeczytać „Przed niedawnym czasem żyli w naszem mieście starcy, którzy widzieli cesarza Napoleona przebywającego w naszym grodzie”. Czy wielki cesarz Francuzów rzeczywiście gościł w Inowrocławiu, jeśli tak, to kiedy, jak został przyjęty przez mieszkańców miasta oraz o pamiątce jaką po sobie zostawił usłyszą Państwo podczas kolejnego spotkania z cyklu ,,Zabytek miesiąca”. Zapraszamy w piątek 22 kwietnia na godz. 17:00 do siedziby Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej 33. Wstęp wolny.

Katarzyna Kasiborska

-----------------------------

Wesołych Świąt

Wesolych-Swiat-MJK.jpg

 

----

W dniu 18 marca 2016 roku zorganizowano wernisaż artystki z Grudziądza obecnie mieszkającej w Niemczech p. Kamili Szutenberg pt: „Wandering Soul” Malarstwo komputerowe Kamilii Szutenberg . Pani Kamila do tworzenia swoich prac wykorzystuje komputer i programy graficzne typu corel , photoshop i inne. Stara się, aby prace powstające na ekranie komputera, były maksymalnie realistyczne.

Artystka obecnie mieszka w Niemczech, nie mogła pojawić się na wernisażu. W jej imieniu na otwarciu wystawy pojawili rodzice - Dorota i Krzysztof Pokora. Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska powiedziała wiele ciepłych słów pod adresem artystki oraz przedstawiła krótko jej twórczość i zakres działalności plastycznej. Przed zwiedzaniem wystawy można było zobaczyć także filmy przedstawiające tworzenie obrazu w technice wirtualnej. Następnie goście muzeum zostali zaproszeni na sale wystawiennicze. Dziękujemy Wicestaroście Inowrocławskiemu p. Mirosławie Kucol – inspiratorce wystawy, kierownikowi Przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego w Inowrocławiu p. Rafałowi Szczerkowskiemu oraz członkom Towarzystwa Kazimierza I Kujawskiego za przybycie!

DSCF0014.JPG DSCF0015.JPG DSCF0017.JPG DSCF0019.JPG DSCF0022.JPG DSCF0023.JPG

----

W dniu 21 marca 2016 roku w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości, po raz 4 zorganizowano Dzień Talentów. Na zaproszenie Dyrektor Gimnazjum p. Marioli Szlyfarskiej wykład i warsztaty historyczne pt: Historia Pakości dla młodzieży zorganizował pracownik Muzeum im. Jana Kasprowicza p. Sebastian Jarecki. Słuchacze dowiedzieli się wielu ciekawostek o swoim mieście oraz wykonali ulotkę zachęcającą do przyjazdu do Pakości. Na gali podsumowującej imprezę dyrektor gimnazjum p. Mariola Szlyfarska powiedziała: " zamiast wagarów w I Dzień Wiosny, 80 % uczniów wybrało Dzień Talentów, myślę, że to wielki sukces". W Dniu Talentów uczestniczyło około 600 uczniów.

 

----------------------------------------------

Dyrektor Muzeum

im. Jana Kasprowicza

Janina Sikorska

zaprasza

na otwarcie wystawy

"Wandering Soul"

Malarstwo komputerowe Kamilii Szutemberg

Wernisaż odbędzie się 18 marca 2016 roku o godz. 17.00

w siedzibie Muzeum, przy Solankowej 33.

-------------

DSCF0009.JPG DSCF0010.JPG DSCF0011.JPG DSCF0012.JPG DSCF0013.JPG

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na Kiermasz Wielkanocny. Od 11 do 23 marca 2016 roku można nabyć różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi.

Wśród przedmiotów wystawionych na sprzedaż są kartki świąteczne,serwetki, pisanki, kurki, baranki, stroiki, palemki i inne ozdoby wielkanocne. Kiermasz jest otwarty w poniedziałki od 10.00 do 15.00 i od wtorku do piątku od 10.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00

Zapraszamy!!!

-----

P1310902.JPG P1310905.JPG P1310910.JPG P1310916.JPG

O podróżach obrazu Józefa Pankiewicza

W zbiorach Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zespół zabytków tworzących tzw. Kolekcję Stanisława Szenica zajmuje szczególne miejsce. Stanisław Szenic (1904-1987), urodzony w Pakości pisarz i kolekcjoner, od lat międzywojennych ubiegłego wieku mieszkaniec Warszawy, jako znawca i miłośnik pięknych przedmiotów gromadził w swoim mieszkaniu przy Krakowskim Przedmieściu 45 zabytkowe meble, rzeźby, obrazy, szkło artystyczne, ceramikę, kobierce. Po śmierci pisarza, 28 listopada 1987, na mocy zapisu testamentowego, obiekty te wzbogaciły zasoby muzealne; większość z nich tworzy wystawę stałą „Gabinet Stanisława Szenica”.

Zwiedzający z zainteresowaniem (niektórzy z zaskoczeniem) oglądają obrazy mistrzów sztuki polskiej – Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Pankiewicza czy Aleksandra Mroczkowskiego. Każde dzieło sztuki, pozyskane przez Stanisława Szenica, ma swoją ciekawą historię. Dzieje i podróże obrazu Józefa Pankiewicza (1866-1940), malarza

i grafika, artysty przełomu wieków XIX i XX, który zapoczątkował rozwój sztuki nowoczesnej, będą tematem jutrzejszego spotkania muzealnego, realizowanego w cyklu Zabytek miesiąca.

Józef Pankiewicz, autor pejzaży, portretów, kompozycji figuralnych, Martwą naturę z truskawkami namalował we Francji, dokąd często wyjeżdżał w poszukiwaniu inspiracji i tematów dla swej twórczości. W 1946 roku po śmierci żony artysty Wandy (Pankiewicz zmarł wcześniej 4 lipca 1940 roku w Marsylii) podróż obrazów z paryskiej pracowni do Warszawy zorganizowała Jadwiga Waydel – Dmochowska, pisarka i tłumaczka. Kim była dla Józefa Pankiewicza? Jakim człowiekiem w jej wspomnieniach, prywatnie, był artysta? W jakich okolicznościach Stanisław Szenic nabył wymieniony obraz?

Wszystkich, którzy chcą poznać odpowiedzi na te pytania oraz poszerzyć wiedzę o Józefie Pankiewiczu jako twórcy oraz wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (był m.in. nauczycielem Józefa Czapskiego) – zapraszamy w piątek – 11 marca na godzinę 17.00 do siedziby Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ulicy Solankowej 33. Wstęp wolny!

Danuta Chadrysiak

----

Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Uczęszczał do gimnazjum im. Tadeusza Czackiego. W latach 1933 - 1935 współredagował międzyszkolne pismo młodzieży gimnazjalnej "Kuźnia Młodych", gdzie piastował funkcję redaktora działu literackiego.

W trakcie wojny w roku 1945 uczył się w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Naukę w seminarium kontynuował z przerwami do 1948 roku, kiedy to 4 lipca przyjął święcenia kapłańskie. Przez wiele lat był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci, którym później zadedykował dwa zbiory: "Zeszyt w kratkę" oraz "Patyki i patyczki". Wcześniej, bo już pod koniec 1945 roku, powrócił do publikowania wierszy. Jego twórczość trafiła wówczas m.in. na łamy Tygodnika Powszechnego.

Po wojnie wydał m.in. tomy: "Wiersze" (1959), "Znak ufności" (1970) - tom, który przyniósł poecie dużą popularność, "Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi" (1973), "Niebieskie okulary" (1980), "Który stwarzasz jagody" (1983), "Na osiołku" (1986), "Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1939-85" (1986), "Sumienie ruszyło" (1989), "Niecodziennik" (1991) - to głównie zbiór anegdot okraszony kilkoma krótkimi wierszami, "Nie martw się" (1992), "Wiersze" (1993). Zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 w Warszawie.

W dniach 12 i 19 lutego 2016 roku w ramach cyklu "Zabytek Miesiąca" – dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu p. Janina Sikorska opowiadała Inowrocławianom, kuracjuszom i członkom Towarzystwa Kazimierza Kujawskiego o tym jak poznała księdza poetę, dzięki komu i jakie wiersze ją zainspirowały. Był czas także na wiersze księdza Jana oraz na dyskusję o ponadczasowej wymowie jego utworów.

DSCF0001.JPG DSCF0002.JPG DSCF0003.JPG DSCF0004.JPG DSCF0005.JPG DSCF0007.JPG

------------------------------------------

MUZEUM IM. JANA KASPROWICZA

ZAPRASZA

na spotkanie z cyklu ZABYTEK MIESIĄCA

PANKIEWICZ

na przykładzie obrazu JÓZEFA PANKIEWICZA

z kolekcji Stanisława Szenica

piątek 11 marca, godzina 17.00 WSTĘP WOLNY

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

ul. Solankowa 33

-----------------------------

a1.jpg DSC02135.JPG DSC02140.JPG DSC02146.JPG

W dniu 17.02.2016 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z młodzieżą z II Liceum im. Marii Konoponickiej w Inowrocławiu spotkał się p. Jacek Kurzawski. Wspomniana osoba to emerytowany reportażysta radiowy, który przez wiele lat pracował w bydgoskim radio. Opowiedział w trakcie swojego wykładu młodzieży o pracy dziennikarskiej, o tzw "wpadkach", o cenzurze i o poprawnej szermierce słowem polskim. Uczestnikom rozdał książkę To zboże pieśń śpiewa… – należąca do gatunku reportażu literackiemu . Teksty Jacka Kurzawskiego zawarte w książce oparte są właśnie na audycjach emitowanych w bydgoskim radiu PIK.

---------------------------------

W kościele p.w. Świętego Mikołaja i w Muzeum im. Jana Kasprowicza w dniu 11 lutego 2016 r. trwały obchody 695. rocznicy procesu polsko-krzyżackiego o zwrot Pomorza Gdańskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja. Po niej w świątyni odsłonięto marmurową tablicę upamiętniającą inowrocławski proces, z kościoła wyruszył też przemarsz orszaku złożonego z uczestników obchodów pocztów inowrocławskich szkół ponadgimnazjalnych oraz członków bractw rycerskich – polskiego i krzyżackiego, do Muzeum im. Jana Kasprowicza. Towarzyszyła mu orkiestra IKS Solino.

Na dziedzińcu muzeum zorganizowano się pokaz walk rycerzy zrzeszonych w bractwach. Symboliczny wystrzał z hakownicy rozpoczął część naukową obchodów. Podczas konferencji wygłoszonych zostało pięć wykładów – problematykę tamtych czasów przedstawili: mgr Edmund Mikołajczak, Inowrocław miejscem procesu – o Inowrocławiu z początku XIV wieku ; dr hab. Adam Szweda, Proces inowrocławski z perspektywy polskiej; prof. dr hab. Sławomir Jóźwiak, Proces inowrocławski z perspektywy krzyżackiej; mgr Maciej Basiński, Parafia św. Mikołaja – zarys dziejów, prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski, Krzyżacy jako wspólnota zakonna – o krzyżakach inaczej. Całości dopełniła dyskusja podczas której zadano prelegentom kilka pytań.

DSC01969a.jpg DSC01980a.jpg DSC02001a.jpg DSC02018a.jpg DSC02038a.jpg DSC02076a.jpg

 

--------------------------

W dniu 11 stycznia 2016 roku p. Janina Sikorska Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zwróciła się z pismem do p. Ryszarda Jagodzińskiego Przewodniczącego Rady Powiatu Inowrocławskiego by Wysoka Rada Powiatu Inowrocławskiego uchwaliła Rok 2016 na terenie Powiatu Inowrocławskiego jako Rok Jana Kasprowicza.

Uchwałą nr XIV/116/2016 Rady Powiatu Inowrocławskiego z dnia 29 stycznia 2016 w sprawie ogłoszenia obecnego roku "Rokiem Jana Kasprowicza", uznano zasadność uczczenia 90 rocznicy śmierci poety. Wykonanie uchwały powierzono Przewodniczącemu Rady Powiatu i Staroście Inowrocławskiemu. Poniżej prezentujemy nadmienione dokumenty.

Scan_20160210_104829.jpg Scan_20160210_104829_002.jpg Scan_20160210_104829_003.jpg

----

MUZEUM IM. JANA KASPROWICZA

ZAPRASZA

na spotkanie z cyklu ZABYTEK MIESIĄCA

HISTORIA PEWNEJ ZNAJOMOŚCI

blog_fz_846960_1673580_tr_piorko.jpg

Dyrektor Janina Sikorska opowie o pamiątkach po księdzu poecie Janie Twardowskim

piątek 12 lutego, godzina 17.00

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, ul. Solankowa 33

WSTĘP WOLNY

----------------

Zabytek miesiąca – O gryfach z inowrocławskiej synagogi (29.01.2016)

Piątek wieczór, przed laty dla wielu inowrocławian właśnie zaczęła się sobota, czas święty, szabat. W domach kobiety zapalały dwie świece, w powietrzu unosił się zapach czulentu a mężczyźni udawali się do synagogi. Z aron ha-kodesz (specjalnej szafy/ołtarza) wyjmowano zwój Tory, największą świętość. Jednym z elementów zdobiących Torę był tas, czyli srebrna tarcza opatrzona inskrypcją wskazującą zwój przeznaczony do odczytania w czasie liturgii.

XVIII-wieczny tas z inowrocławskiej synagogi, będący ozdobą kolekcji judaików Muzeum im. Jana Kasprowicza, był tematem a właściwie pretekstem do trzeciego spotkania z zabytkiem miesiąca. Ta niewielka bogato zdobiona plakieta opatrzona hebrajską inskrypcją „szabat” jest nośnikiem licznych żydowskich symboli i znaczeń. Wpatrując się w nią stajemy przed fasadą Świątyni Jerozolimskiej zwieńczonej koroną podtrzymywaną przez dwa gryfy, tajemnicze stworzenia nie występujące w świecie Biblii. Jak rozumieć ich obecność, co oznaczają wizerunek utraconej Świątyni, korona i ornament zdobiący tarczę...

O inowrocławskich Żydach, starej synagodze i barokowej tarczy na Torę opowiedziano słuchaczom w szabatowy wieczór w piątek 29 stycznia o godzinie 17.00 w dawnym pałacu żydowskiej rodziny Schwersenzów czyli siedzibie Muzeum im. Jana Kasprowicza.

/Marcin Woźniak/

z1.jpg z2.jpg z3.jpg z4.jpg

----------------------------------

Dzień VIII - 29 stycznia, piątek - Dzień gier, rebusów i krzyżówek ( także Cowboy's i kobiety rewolwerowcy, kalambury, zwiedzanie wystaw historycznych). Rozdanie dyplomów i upominków ufundowanych przez Starostę Inowrocławskiego p. Tadeusza Majewskiego.

DSCF0909.JPG DSCF0910.JPG DSCF0913.JPG DSCF0916.JPG DSCF0917.JPG DSCF0922.JPGDSCF0928.JPG

Dzień VII - 28 stycznia, czwartek - Pociągiem przez Albanię.

DSCF0894.JPG DSCF0900.JPG DSCF0902.JPG DSCF0907.JPG DSCF0898.JPG DSCF0901.JPG

Dzień VI- 27 stycznia, środa -Zima jest wśród nas (dla stałych uczestników i Baw się z nami kolorami- dla uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu.

DSCF0872.JPG DSCF0869.JPG DSCF0865.JPGjus1.jpg DSCF0875.JPG DSCF0880.JPG DSCF0884.JPG

Dzień V - 26 stycznia, wtorek - Mamy plan czyli o dawnych mapach

DSCF0854.JPG DSCF0857.JPG DSCF0859.JPG DSCF0860.JPG DSCF0862.JPG DSCF0863.JPG

O gryfach z inowrocławskiej synagogi (kliknij na obrazek)

Marcina-impreza.png

Dzień IV - 22 stycznia, piątek - Podróż z Henrykiem Sienkiewiczem do Afryki. W setną rocznicę śmierci pisarza.

D1.jpg d2.jpg d3.jpg d4.jpg d5.jpg d6.jpg

-----

Dzień III - 21 stycznia, czwartek - Tajemnice malarstwa ( dla stałych uczestników) i Na polach pod Verdun dla dzieci ferii organizowanych przez 56 Bazę Lotniczą w Inowrocławiu

j1.jpg j2.jpg j3.jpg s1.jpg s2.jpg s3.jpg

Dzień II - 20 stycznia,środa - Na polach pod Verdun

i

Polska nasza Ojczyzna

Zgłoszenie - 23 osoby z II Pułku Łączności i 15 stałych uczestników

DSCF0806.JPG DSCF0817.JPG DSCF0831.JPG DSCF0828.JPG DSCF0827.JPG DSCF0826.JPG

--------------------------------------------

Dzień I - 19 stycznia, wtorek- Stoi na stacji lokomotywa

DSCF0788.JPG DSCF0789.JPG DSCF0793.JPG DSCF0794.JPG DSCF0795.JPG DSCF0796.JPG

-------------------------------

Informujemy ,że lista chętnych na uczestnictwo w warsztatach "Ferie w Muzeum 2016" została zamknięta. Nie posiadamy już wolnych miejsc.

-----------------------------------------------

Ferie w Muzeum 2016

Zajęcia w godzinach 10.00-13.00. Wstęp dziecka na 1 dzień 3 złote.

Dzień I - 19 stycznia, wtorek- Stoi na stacji lokomotywa

Dzień II - 20 stycznia,środa - Na polach pod Verdun

Zgłoszenie - 15 osób z bazy lotniczej

Dzień III - 21 stycznia, czwartek - Tajemnice malarstwa

Przybliżenie dzieciom wiedzy z zakresu historii i specyfiki malarstwa

Dzień IV - 22 stycznia, piątek - Podróż z Henrykiem Sienkiewiczem do Afryki. W setną rocznicę śmierci pisarza.

Dzień V - 26 stycznia, wtorek - Mamy plan czyli o dawnych mapach

Dzień VI- 27 stycznia, środa -Zima jest wśród nas.

Dzień VII - 28 stycznia, czwartek - Pociągiem przez Albanię.

Dzień VIII - 29 stycznia, piątek - Dzień gier, rebusów i krzyżówek.

-------------------------

Informujemy ,że w dniach 19 – 22 stycznia i 26 -29 stycznia 2016 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbędą się "Warsztaty – Ferie w Muzeum 2016 ". Wiek uczestników to 7 – 12 lat. Zapisy przyjmujemy od 8 stycznia 2016. Koszt to 3 zł na dziecko -dziennie. Zajęcia trwają w godzinach 10.00 – 13.00. Liczba miejsc jest ograniczona  decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu 52 357 58 7352 357 58 73 . Dokładny, dzienny program zajęć będzie podany w terminie późniejszym.

--------------------------

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składam najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia i realizacji marzeń. Oby ten okres upłynął w szczęściu i radości, stając się siły a szczególnie wielkiej nadziei w nadchodzącym Nowym 2016 roku.

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z zespołem pracowników Muzeum.

572.jpg

------

HOROLOG Z KLASZTORU FRANCISZKANÓW

W dniu 18 grudnia 2015 roku w sali audiowizualnej Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowano drugie spotkanie z cyklu "Zabytek Miesiąca" w których to przedstawiany jest zawsze jeden eksponat ze zbiorów muzeum. Wykład otwarła p. Janina Sikorska, która powitała przybyłych gości. Tym razem spotkanie poprowadził archeolog p. Marcin Woźniak, który opowiadał o znalezionej części z najstarszego zegara słonecznego w Inowrocławiu. Wspomniane zostały także istniejące i nieistniejące zegary mechaniczne naszym mieście.

DSCF0774a.jpg DSCF0776a.jpg DSCF0777a.jpg

------------------

W dniu 12.12.2015 roku odbył się "Rajd Kasprowiczowski" zorganizowany przez PTTK w Inowrocławiu. W imprezie wzięli udział uczniowie inowrocławskich szkół podstawowych a takze nauczyciele i sympatycy poezji Jana Kasprowicza (łącznie 200 osób). Uczestnicy rajdu odwiedzili Dom Rodziny Jana Kasprowicza przy ulicy Wielkopolskiej 11 w Szymborzu, następnie Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu gdzie zwiedzili wystawę poświęconą poecie. Poszli też pod pomnik wieszcza przy którym złożono kwiaty. Na koniec wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe znaczki oraz dyplomy.

DSCF0770.JPG

-----

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

Zaprasza

na spotkanie z cyklu Zabytek Miesiąca

HOROLOG Z KLASZTORU FRANCISZKANÓW

czyli o najstarszym zegarze Inowrocławia,

które odbędzie się w piątek18 grudnia o godzinie 17.00

WSTĘP WOLNY

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, ul. Solankowa 33

P1310473ab.jpg

------

W dniu 11.12.2015 roku o godzinie 12.15 została otwarta wystawa poświęcona Uzdrowisku w Inowrocławiu pt: 140. rocznica utworzenia Uzdrowiska Solanki Inowrocław. Pomysłodawcą wystawy była p. Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, która oficjalnie otwarła wernisaż odczytując wiersz Stanisława Helsztyńskiego Solanki. Następnie komisarze wystawy p. Sebastian Jarecki i Przemysław Dorsz oprowadzili gości muzeum po wystawie opowiadając o zgromadzonych obrazach, zdjęciach i dokumentach. Współorganizatorem wystawy jest Archiwum Państwowe w Bydgoszczy oddział w Inowrocławiu, zaś honorowy patronat nad ekspozycją objął Starosta Inowrocławski p. Tadeusz Majewski.

DSCF0713.JPG DSCF0719.JPG DSCF0720.JPG DSCF0731.JPG DSCF0746.JPG DSCF0750.JPG

------

W przeddzień 155 rocznicy urodzin Jana Kasprowicza ( 11.12.2015 o godz. 12.00 )przy pomniku wieszcza zebrało się kilka delegacji (m. in. szkół i instytucji imienia Jana Kasprowicza ) chcących uczcić tę ważną rocznicę. Nie zabrakło również przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu z p. Mirosławą Kucol, Wicestarostą Inowrocławskim i p.Robertem Gołdeckim, Naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z p. Janiną Sikorską – Dyrektor Muzeum. Pod pomnikiem złożono kwiaty i wysłuchano wierszy przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Kasprowicza w Szymborzu. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkową fotografię przy pomniku Poety.

DSCF0693.JPG DSCF0695.JPG DSCF0696.JPG DSCF0698.JPG DSCF0704.JPG

------------------------------------

DSCF0685.JPG DSCF0686.JPG DSCF0687.JPG

W dniach 10 -22 grudnia 2015 r. w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbędzie się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na nim będzie można nabyć stroiki i kartki świąteczne, wyroby z piernika, bałwanki, mikołajki, aniołki i wiele innych ozdób świątecznych

Na bożonarodzeniowym kiermaszu do nabycia będą również serwetki haftowane i szydełkowe oraz inne ozdoby i drobne upominki dla najbliższych.

Godziny otwarcia kiermaszu:

sobota – niedziela 10:00 – 16:00

poniedziałek 10:00 – 15:00

wtorek – piątek 10:00 – 17:00

-------------------------------------------------

Spotkanie z górnikiem Stanisławem Kasperskim

W dniach od 1 do 4 grudnia 2015 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu trwała "Barbórka w Muzeum". Impreza ta, to cykl spotkań górnika Stanisława Kasperskiego z przedszkolakami i dziećmi z klas szkoły podstawowej. Pan Kasperski to emerytowany górnik, ratownik górniczy i były kierownik inowrocławskiej warzelni soli. Przez 4 dni pan Stanisław bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o trudnej pracy górnika, o złożach soli oraz o niebezpieczeństwach czyhających w kopalni. Każde dziecko na zakończenie wizyty w Muzeum otrzymało tradycyjnie bryłkę soli. Panu Kasperskiemu dziękujemy za ogromne zaangażowanie i pomoc w realizacji Barbórki.

DSCF0664.JPG DSCF0665.JPG DSCF0677.JPG DSCF0681.JPG DSCF0683.JPG DSCF0682.JPG

--------------------------------------------------------------

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum

im. Jana