---

Od niedawna Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu posiada swoją stronę także na facebooku. Zapraszamy do komentowania i interakcji. Poniżej zamieszczamy link do strony.

https://m.facebook.com/Muzeum-im-Jana-Kasprowicza-120990515968631/?ref=bookmarks

---

Niezwykła artystka - Urszula Trawińska

Malarka krajobrazów, polskiej ziemi, łąk i cudownych kwiatów, które obserwowane pozwalają na chwilę odpłynąć w krainę łagodności. Pani Urszula poprzez swoje malarstwo robi coś niezwykłego.
Temat kwiatów i pejzaży podnosi do rangi swoistej uczty duchowej. Dużo w tym wszystkim nostalgii, tęsknoty za ciszą i łagodnością natury.
Krajobrazy magiczne i przenikające, dające przestrzeń wyobraźni widza.

Urodzona w Złotowie, swoje zamiłowanie plastyczne realizowała w reklamie i handlu. W 1981 roku przeniosła się do Inowrocławia. Tworzy swoje prace w różnych technikach malarskich. Jej obrazy zdobią nie jedną domową galerię sztuki. Ceni sobie ciszę i delikatny świat wewnętrzny. Artystka wybrała jako sposób przekazu pejzaż, martwą naturę oraz kwiaty, które w niezwykły sposób ukazują całą gamę wrażeń wzrokowych, przekładających się także na bogactwo uczuć.

Wyjątkowe pracę podziwiać będzie można
w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
od 1 do 31 marca. Wernisaż już w najbliższą niedzielę
1 marca o godzinie 14.30. Serdecznie zapraszamy !!!

hosting

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza i Polskie Towarzystwo Historyczne zapraszają na spotkanie.

Szanowni Państwo, Rok Kasprowiczowski ogłoszony przez Powiat Inowrocławski zobowiązuje - dlatego promocję "Ziemi Kujawskiej" t. 27 zapowiadamy z wybitnym synem ziemi kujawskiej w tle. Aby dowiedzieć się dlaczego, wystarczy przyjść na zebranie PTH w najbliższy czwartek 27 lutego 2020 r. o godz. 17.00 i zajrzeć do wnętrza książki. Ponadto wykład wygłosi dr Marcin Danielewski (UAM) pt. "O chrystianizacji władztwa Piastów na przykładzie Kujaw. Rozważania wokół książki Cuiavia Christiana. U progu chrześcijaństwa i Kościoła na Kujawach w X-XII wieku". Spotkanie odbędzie się w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, ul. Solankowa 33. Wstęp wolny.

hosting

---

Portret mistrza Jana – konkurs plastyczny

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pt. Portret mistrza Jana, którego celem jest uczczenie 160. rocznicy urodzin wielkiego Poety. Zadaniem uczestnika konkursu jest wykonanie pracy o wybranej tematyce: a) Portret Jana Kasprowicza b) Praca inspirowana życiem i twórczością Jana Kasprowicza

Prace mogą być wykonane dowolną techniką. Będą one oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: a) klasy I-IV b) klasy V-VIII. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych powiatu inowrocławskiego oraz szkół i instytucji imienia Jana Kasprowicza w Polce. Prace można złożyć osobiście w Muzeum lub przesłać na adres:

Muzeum im. Jana Kasprowicza

ul. Solankowa 33

88-100 Inowrocław

Termin dostarczenia prac upływa 31.05.2020 r.

Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas plenerowej wystawy pokonkursowej. Na laureatów czekają nagrody. Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny poniżej:

hostinghostinghosting


---

Pięciu szczęśliwców odebrało w weekend w muzeum Kujawsko-Pomorskie kalendarze historyczne 2020. Niezwykle mili i sympatyczni zwiedzający byli pod wrażeniem aktualnych wystaw muzealnych.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Konserwacje obrazów

Od miesiąca trwają prace konserwatorskie nad kilkoma obrazami ze zbiorów Muzeum. Prowadzi je profesor dr hab. Dariusz Markowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jednym z konserwowanych obrazów jest portret dziewczynki Jadwigi Kuhn autorstwa Anieli Pająkówny (1864-1912) wybitnej polskiej malarki, reprezentantki Młodej Polski, której życie związane było ze Stanisławem Przybyszewskim, matki Stanisławy Przybyszewskiej.

Rozpoczęte prace konserwatorskie są przygotowaniem do stworzenia w inowrocławskim muzeum nowej stałej wystawy - galerii sztuki czasów Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego. Prezentowany obraz jest jednym z najpiękniejszych w kolekcji Muzeum im. Jana Kasprowicza.

hosting

---

Ferie dla dzieci w muzeum

Hasłem przewodnim drugiego tygodnia warsztatów były "Muzealne zwierzęta".

Podczas wtorkowych zajęć dzieci mogły zabawić się
w tropicieli zwierzęcych śladów. Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej na temat polskiej fauny i wykonaniu zabawkowych lornetek, mali tropiciele wyruszyli na poszukiwanie zwierząt na muzealnych wystawach.

Kolejny dzień poświęcony był Afryce. W zajęciach udział wzięły również maluchy z Przedszkola "Stokrotka". Podczas prezentacji uczestnicy poznali podstawowe fakty na temat tego gorącego kontynentu. Mogły sprawdzić swoją wiedzę o tamtejszych zwierzętach, a także wykonać lwy i słonie z papierowych talerzyków. Kolejną pracą plastyczną
było narysowanie afrykańskich banknotów
i szamańskich masek.

W czwartek dzieci zobaczyły fragmenty niegdyś bardzo popularnego programu pt. "Z kamerą wśród zwierząt". Wykazały się wiedzą poprzez odgadywanie na jakim kontynencie żyją konkretne zwierzęta. Chętnie tworzyły wielobarwne motyle i ptaki za pomocą własnoręcznie zabarwianej soli. Później uczestnicy przenieśli się do świata głębin. Powstał grupowy ocean, pełen kolorowych rybek i wodorostów. Na zakończenie zajęć dzieci stworzyły maski przedstawiające swoje ulubione zwierzęta.

Ostatni dzień poświęcony był Australii. Do grona uczestników dołączyły dzieci z półkolonii w Niepublicznej Szkole Podstawowej. Po obejrzeniu prezentacji przybliżającej australijską faunę powstały sympatyczne zwierzątka z papierowych talerzyków
i kolorowych wycinanek. Dzieci wykonały także bilety lotnicze oraz owieczki z waty.

Zwieńczeniem warsztatów było wręczenie upominków ufundowanych przez Powiat Inowrocławski.
Bardzo dziękujemy uczestnikom i już zapraszamy na letnie warsztaty !!!

hostinghostinghostinghosting

---

Ferie w muzeum

Filmowy tydzień za nami. Trzeci dzień warsztatów edukacyjno-plastycznych poświęcony był animacji Walta Disneya. Do grona stałych uczestników dołączyła spora grupa młodych karateków z klubu Kyokushin. Dzieci obejrzały prezentację o historii animacji i ich ulubionych rysunkowych postaci.

W trakcie zajęć wykonały własne Myszki Miki oraz maski wybranych disneyowskich bohaterów. Uczestnicy zwiedzili również muzealne wystawy i grali w memory, własnoręcznie wykonanymi kartami.

Kolejnego dnia dzieci mogły wcielić się w superbohaterów. Obejrzały prezentację multimedialną o roli superbohaterów w kinie, po czym wykonały wieloelementowy strój Batmana. Uczestnicy mogli także wykazać się pomysłowością, wymyślając własnych bohaterów i projektując dla nich stroje.

hostinghostinghostinghostinghosting


---

"Bello" - Wernisaż wystawy Edyty Lasoty

31 stycznia o godzinie 18. w Muzuem im. Jana Kasprowicza odbył się wernisaż wystawy prac inowrocławskiej artystki - Edyty Lasoty. Licznie przybyli goście mogli zobaczyć przekrój jej artystycznej twórczości. Większość ekspozycji stanowią rysunki przedstawiające architekturę. Nie zabrakło także malarstwa olejnego i akwareli.

Wernisaż uświetnił akustyczny koncert zespołu AVE
w składzie : Maciej Zamczała, Krzysztof Kosiński, Mariusz Michałowski oraz Mateusz Senderowski.

Wystawa Edyty Lasoty inauguruje cykl kameralnych wystaw połączonych wspólnym tytułem/hasłem :
"Muzeum otwarte". Można ją podziwiać do końca lutego 2020 roku.

hostinghostinghostinghostinghosting

 

---

Zimowe warsztaty dla dzieci

Za nami pierwsze dwa dni zimowych warsztatów edukacyjno-plastycznych w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Filmowy tydzień rozpoczęły zajęcia pt."Tajemnice kina". Podczas warsztatów dzieci poznały podstawowe pojęcia związane z filmem. Integrowały się , grając w filmowe kalambury czy układając w grupach puzzle. Na zakończenie wykonały własną kartonową kamerę.

Drugiego dnia dzieci przeniosły się do świata Kubusia Puchatka i Stumilowego Lasu. Uczestnicy kolorowali postaci z bajki i wymyślali historyjki o przygodach sympatycznego misia i jego przyjaciół. Powstały nawet balonowe wersje bohaterów. O godzinie 12.00 dzieci wzięły udział w wernisażu muzealnej wystawy pt. "1000 lat w naszyjnikach - wystawa biżuterii autorstwa Anny Orskiej", po czym wykonały własne makaronowe naszyjniki zainspirowane obejrzaną wystawą.

hostinghostinghostinghosting

hostinghostinghostinghosting

---

Od 29 stycznia 2020 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu prezentowana jest wystawa „1000 lat w naszyjnikach – wystawa biżuterii Anny Orskiej”.

Prezentowana na niej jest biżuteria autorstwa Anny Orskiej, polskiej artystki, projektantki biżuterii, której dzieła cechuje zaskakujący design, będący efektem wykorzystania materiałów uznanych powszechnie za bezużyteczne (tzw. up-cycling).

Małe arcydzieła Anny Orskiej noszą m.in. Sharon Stone, Andie MacDowell, Grażyna Kulczyk, Nina Terentiew, Grażyna Torbicka, Katarzyna Figura, Beata Sadowska i Anna Czartoryska-Niemczycka.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Śladami Białoszewskiego

Grupa mieszkańców Inowrocławia z dyrektorem muzeum Marcinem Woźniakiem przemierzała wczoraj w południe ulice miasta śladami Mirona Białoszewskiego.

Dokładnie 45 lat temu w Inowrocławiu, na kuracji, przebywał ten jeden z największych polskich poetów 2 połowy XX wieku. Pobyt Mirona Białoszewskiego w naszym mieście zaowocował liczącym 201 stron dziennikiem, którego niemal połowa dotyczy czasu rozpiętego w Inowrocławiu pomiędzy 3 a 30 stycznia 1975 r.

hostinghostinghostinghosting

---

Spotkanie z Krzysztofem Zanussim

W sobotnie popołudnie 25 stycznia w siedzibie Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z miłośnikami kina spotkał się wybitny reżyser Krzysztof Zanussi.

Szanownego gościa powitała starosta Wiesława Pawłowska, której towarzyszyli sekretarz Aleksandra Szubarga i dyrektor muzeum Marcin Woźniak.

W spotkaniu uczestniczyli też wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Alicja Przybylińska i radni Jolanta Mróczyńska, Leszek Sienkiewicz, Wojciech Klimaszewski i Edmund Mikołajczak oraz przewodnicząca sejmiku wojewódzkiego Elżbieta Piniewska.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała opowieści o wielkich produkcjach, kinie od "kuchni"

oraz odpowiedzi na liczne pytania skierowane do reżysera. Krzysztof Zanussi okazał się znakomitym mówcą i niezwykle sympatycznym człowiekiem. Spotkanie poprowadził nauczyciel polonista III LO i wielki miłośnik oraz znawca kina Łukasz Oliwkowski.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Rok 2020 został ustanowiony - rokiem Jana Kasprowicza
w Powiecie Inowrocławskim !!!

24 stycznia 2020 r., Rada Powiatu Inowrocławskiego jednogłośnie podjęła uchwałę ustanawiającą w Powiecie Inowrocławskim rok 2020 "Rokiem Jana Kasprowicza".

 

hosting

---

Wernisaż wystawy Edyty Lasoty

31 stycznia o godzinie 18.00 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Edyty Lasoty pt "Bello". Inowrocławska artystka uczestniczyła w licznych wystawach stałych oraz indywidualnych. W 2019 roku zaproszono ją do udziału w głównej wystawie XVIII Mogileńskich Spotkań Plastycznych.

Na trzech salach zobaczyć będzie można przekrój jej artystycznych fascynacji. Artystka najchętniej tworzy

za pomocą tuszu, ołówka i farb olejnych.

Wernisaż uświetni występ muzyczny w wykonaniu : Macieja Zamczały, Krzysztofa Kosińskiego, Mariusza Michałowskiego i Mateusza Senderowskiego.

Wstęp wolny. Zapraszamy !!!

hostinghosting

 

---

Spacer z Mironem

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na kolejny spacer w przeszłość. Tym razem wskazówki wehikułu czasu nastawimy na 1975 r. Naszym przewodnikiem będzie "Zawał", wydana w 1977 roku książka Mirona Białoszewskiego.

Dokładnie 45 lat temu w Inowrocławiu, na kuracji, przebywał ten jeden z największych polskich poetów drugiej połowy XX wieku.
Pobyt Mirona Białoszewskiego w naszym mieście zaowocował liczącym 201 stron dziennikiem, którego niemal połowa dotyczy czasu rozpiętego
w Inowrocławiu pomiędzy 3 a 30 stycznia 1975 r. Spacerując ulicami Inowrocławia odczytamy fragmenty książki. Może odkryjemy jak napisał Miron :
Inowrocław niewiadomy - zupełnie nieznany.

Zapraszamy do Muzeum im. Jana Kasprowicza
w najbliższą sobotę 25 stycznia, w spacer wyruszamy
o godzinie 11.00.

hosting

---

Krzysztof Zanussi w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym reżyserem Krzysztofem Zanussim, które odbędzie się w najbliższą sobotę 25 stycznia o godzinie 18.00.
Wstęp wolny.

 

hosting

---

Warsztaty edukacyjne Ferie w Muzeum

Przedstawiamy program warsztatów edukacyjnych Ferie w Muzeum dla dzieci w wieku 6-12 lat

Tydzień I. 28-31 stycznia

Filmowe ferie w muzeum

- Tajemnice kina

- Walt Disney przedstawia

- Przygoda w stumilowym lesie

- Mój bohater z dzieciństwa

Tydzień II. 4-7 lutego

Muzealny zwierzyniec

- Mali tropiciele zwierząt

- Z kamerą wśród zwierząt

- Na afrykańskiej sawannie

- Australijskie zwierzęta

Zapisy pod nr tel 52 3575873 lub osobiście w siedzibie muzeum przy ul. Solankowej 33. Zapraszamy !!!

---

Warsztaty zimowe w Muzeum

Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat na warsztaty edukacyjno-plastyczne.

Zajęcia odbędą się w terminach : 28-31 stycznia i 4-7 lutego w godzinach 10-13. Motywem przewodnim pierwszego tygodnia ferii będzie film, a drugiego zwierzęta. Program warsztatów już wkrótce.

Koszt zajęć : 10 zł. dzień warsztatów. Zapisy pod nr tel. 52 3575873 lub osobiście w siedzibie muzeum przy ul. Solankowej 33.

hosting

---

Wystawa Sztuki Polskiej z kolekcji Antoniego Michalaka przeszła do historii i trzeba powiedzieć, że zapisze się w niej na stałe. Wystawę w Muzeum im. Jana Kasprowicza obejrzało od 1 września do 31 grudnia 2019 r. około 2200 osób. Ostatni dzień wystawy zbiegł się z zakończeniem roku 2019 i był okazją do podsumowań:

Jestem przekonana, że dzięki takim kolekcjom jak ta udostępniona przez Pana Antoniego Michalaka nasze muzeum będzie wizytówką nie tylko miasta ale i całego powiatu. Musimy pamiętać o naszej historii, a sztuka była jej nieodłącznym elementem przez wieki – starosta Wiesława Pawłowska.

Dyrektor Muzeum p. Marcin Wożniak podziękował za wsparcie wszystkim którzy uczestniczyli w powstawaniu wystawy szczególnie Staroście Inowrocławskiemu p. Wiesławie Pawłowskiej oraz kolekcjonerowi dzieł p. Antoniemu Michalakowi.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

26 grudnia Muzeum im. Jana Kasprowicza będzie czynne dla zwiedzających w godzinach 10.00-16.00.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia świątecznego czasu zwiedzając stałe i czasowe ekspozycje muzealne.

hosting

---

Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich sympatyków i osób współpracujących z Muzeum składa Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wraz z pracownikami.

hosting

---

OSTATNIE DNI WYSTAWY

W dniu 17 grudnia odbyło się spotkanie Starosty Inowrocławskiego pani Wiesławy Pawłowskiej z kolekcjonerem panem Antonim Michalakiem.

Okazją było spotkanie zespołu doradczego starosty, który obradował w Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Antoni Michalak jest właścicielem wszystkich obrazów, które znalazły się na wystawie czasowej "Sztuka polska". Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Niezwykłe dzieła sztuki można oglądać w muzeum do końca roku.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Elegantka z Latkowa

W dniu 14 grudnia 2019 r. odbyło się spotkanie Marcina Woźniaka - Dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu z sympatykami dawnej historii naszego regionu. Podczas ponad godzinnej prelekcji p. Marcin Woźniak opowiadał o Gotach i ich kontaktach z Imperium Rzymskim, także o pochówkach i znaleziskach w grobach. Była także mowa o wykopaliskach w Latkowie. W roku 2014 w trakcie prac badawczych ekipa łódzkich archeologów odkryła cmentarzysko z pierwszych wieków naszej ery. Spoczywała tam tzw "księżniczka" czyli kobieta  określona mianem "Elegantki z Latkowa" wyposażona w piękny naszyjnik.

hostinghostinghostinghosting

---

ELEGANTKA Z LATKOWA

Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza na spotkanie z Elegantką z Latkowa. W roku 2014 w trakcie wykopalisk arecheologicznych w Latkowie, badań związanych z budową obwodnicy Inowrocławia, ekipa łódzkich archeologów odkryła nieznane cmentarzysko z początków naszej ery.

Był to pierwszy ślad pobytu w rejonie Inowrocławia Gotów, tajemniczego germańskiego plemienia przemierzającego Europę w poszukiwaniu ojczyzny. Spośród 27 pochówków jeden został określony został przez odkrywców mianem grobu elegantki z Latkowa.

Dlaczego ? Odpowiedzią będą odkryte zabytki archeologiczne, które zostaną zaprezentowane

w sobotę 14 grudnia o godzinie 11:00 w siedzibie Muzeum im. Jana Kasprowicza.

Prezentacja towarzyszy wystawie " Od ziarnka piasku do paciorka. Wystawa naszyjników szklanych od Egiptu po Skandynawię" czynnej w muzeum do końca grudnia i zoorganizowanej we współpracy z Archery Club Munin.

hosting

---

159. ROCZNICA URODZIN PATRONA MUZEUM

W dniu dzisiejszym o godzinie 12.00 pod pomnikiem Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej, delegacje reprezentujące władze miasta i powiatu oraz instytucje noszące imię poety oddały cześć wielkiemu artyście. Muzeum im. Jana Kasprowicza reprezentował dyrektor Marcin Woźniak, wraz z pracownikami, którzy oddali hołd piewcy Kujaw poprzez złożenie bukietu kwiatów u stóp swojego patrona.

 

hostinghostinghostinghostinghosting

---

DRZEWKO Z OKAZJI POLSKIEGO NOBLA

W dniu 10 grudnia o godzinie 8.00 obok gmachu Muzeum posadziliśmy piękny srebrny świerk.
Kilka godzin później złoty medal Nagrody Nobla odebrała pisarka Olga Tokarczuk.
Z tej okazji w Krakowie zasadzono cały las - Prawiek,
a w Inowrocławiu obok Muzeum wyrosło nowe drzewko.

hosting

---

W dniu 7 grudnia 2019 roku w godzinach 10.00 - 14.00 odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Ponad 20 wystawców oferowało stroiki, kartki, pierniki, hafty ludowe, rzeźby i inne rzeczy. Atmosferę umilał zespół ludowy "Nasze Kujawy" z Rojewa. Wystawców i kupujących nie przestraszył deszcz. Humory dopisywały. Równolegle w sali audiowizulanej były prowadzone warsztaty Bożonarodzeniowe dla najmłodszych. Dzieci miały możliwość wykonania własnych bombek, łańcuchów czy przystrojenia choinki. Kiermasz odwiedził także wysłannik z Licji czyli św. Mikołaj ;-)

hostinghostinghostinghostinghostinghostinghosting

---

BARBÓRKA W MUZEUM

W dniach 3-4 grudnia Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowało " Barbórke dla dzieci ".

Gościem specjalnym w muzeum był pan Stanisław Kasperski, były pracownik kopalni a także kierownik warzelni soli w Inowrocławiu.

Z okazji Święta Górnika dzieci wysłuchały opowieści o codziennej pracy górników, zapoznały się

z elementami munduru górniczego a także obejrzały zdjęcia przepięknej kopalni soli.

Uczestnicy zwiedzili również wystawę stałą Kopalnia soli Solno po której oprowadzali pracownicy muzeum :

Katarzyna Kasiborska, Przemysław Dorsz oraz Sebastian Jarecki.

hostinghostinghosting

 

 

---

SPACER W PRZESZŁOŚĆ

hostinghosting

Ostatni tegoroczny spacer w przeszłość za nami. Szlakiem inowrocławskich nieistniejących cmentarzy ruszyła grupa ponad dwudziestu miłośników przeszłości. Trasa wiodła obok miejsca odkrycia bezimiennego grobu przy ul. Hoyera, przez cmentarz wokół kościoła pw. św. Mikołaja, na murach którego uważny obserwator dostrzeże tzw. znaki pamięci.

Dalej obok epidemicznego / cholerycznego cmentarza

z 1831 roku w dawnej dzielnicy żydowskiej po plac Klasztorny, gdzie z antropologicznych analiz dowiedzieć się można o biologicznych aspektach życia dawnych inowrocławian.

Z nowym rokiem wyruszymy na nowe szlaki, bowiem jak śpiewał nieustraszony Hobbit Bilbo Baggins :

" A droga wiedzie w przód i w przód,

Choć się zaczęła tuż za progiem -

I w dal przede mną mknie na wschód,

A ja wciąż za nią - tak jak mogę ...

Znużone stopy depczą szlak -

Aż w szerszą się rozpłynie drogę,

Gdzie strumień licznych dróg już wpadł ...

A potem dokąd ? - rzec nie mogę

---

SPACER W PRZESZŁOŚĆ
ODSŁONA KOLEJNA

30 listopada o godzinie 11:00 sprzed inowrocławskiego muzeum wyruszy kolejny spacer w przeszłość. W listopadowej aurze udamy
się śladem nieistniejących inowrocławskich cmentarzy.

Spróbujemy odczytać ledwo już czytelne sgraffita na murach inowrocławskiej fary. Zatrzymany się w miejscu cholerycznego cmentarza z 1831 roku.
A na placu Klasztornym będzie można posłuchać
o wynikach analiz antropologicznych kości pochowanych w obrębie klasztornych krużganków inowrocławian oraz niezwykłym naszyjniku znalezionym w jednym z grobów.

Ruszamy w sobotę 30 listopada o godzinie 11:00, przewidywana trasa : długość około 2 km, czas około 800 lat w przeszłość.

hostinghosting

---

Kiermasz Bożonarodzeniowy

7 grudnia 2019, 10:00 - 14:00

Rękodzieła ludowe, świąteczne wypieki, warsztaty dla dzieci, kolendy w wykonaniu zespołu "Nasze Kujawy" z Rojewa

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Solankowa 33

ZAPRASZAMY!!

Kiermasz Bożonarodzeniowy - kliknij na poniższy obrazek.

hosting

---

GRATULACJE

W dniu dzisiejszym pracownicy Muzeum im. Jana Kasprowicza wręczyli bukiet kwiatów na ręce nowego Dyrektora Muzeum, pana Marcina Woźniaka.

Złożyli również gratulacje oraz życzenia dalszej owocnej pracy na rzecz instytucji.

Pełna zapału grupa muzealników na czele, z panem Dyrektorem od razu wzięła się do solidnej pracy.

hostinghosting

---

MARCIN WOŹNIAK DYREKTOREM MUZEUM

Od 1 grudnia Marcin Woźniak będzie dyrektorem Muzeum im. Jana Kasprowicza. Zarząd Powiatu Inowrocławskiego podjął uchwałę w sprawie powołania go na tę funkcję.

Nowy dyrektor pełnił obowiązki dyrektora jednostki przez ostatni rok i w tym czasie dał się poznać jako sprawny i pełen energii oraz fachowej wiedzy organizator.

W tym miesiącu Marcin Woźniak wygrał konkurs ogłoszony przez władze powiatu. Na stanowisko został powołany do 30 listopada 2023 roku.

Dziś (27.11.2019) nominację wręczyła mu starosta Wiesława Pawłowska w towarzystwie wicestarosty Tadeusza Majewskiego, członków Zarządu Powiatu Włodzimierza Figasa, Jacka Nijaka i Jacka Zalesiaka, skarbnik Beaty Zimon-Plaskoty i sekretarz Aleksandry Szubargi. Nowy szef placówki kulturalnej urodził się w 1971 roku,  ma 48 lat ,zaś w Muzeum pracuje od 1995 roku.

hostinghosting

---

PROMOCJA MUZEUM W UZDROWISKU KUJAWIAK

25 XI 2019 r., odbyła się kolejna prelekcja skierowana dla kuracjuszy dotycząca tematyki Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu a także walorów turystycznych Powiatu Inowrocławskiego. Takimi wykładami staramy się zachęcać osoby będące w sanatoriach do poznawania naszego regionu. Spotkania takie gromadzą liczne grono słuchaczy.

Pierwszą część wykładu prowadził Sebastian Jarecki, adiunkt Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, natomiast drugą Dawid Wiktorowski, szef biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Kujawy w Inowrocławiu. Dziękujemy wszystkim słuchaczom za przybycie i aktywne uczestnictwo.

hostinghosting

---

ROCZNICA ŚMIERCI METEORA MŁODEJ POLSKI

23 listopada mija 92. rocznica śmierci Stanisława Feliksa Przybyszewskiego. Znakomity artysta, pisarz, poeta, dramaturg urodził się 7 maja 1868 roku na Kujawach w miejscowości Łojewo w pobliżu Inowrocławia. Zmarł 23 listopada 1927 roku w Jarontach w wieku 59 lat. Pochowany został na cmentarzu w miejscowości Góra.

W inowrocławskim Muzeum im. Jana Kasprowicza Meteor Młodej Polski, autor manifestu " Confiteor" ma swoje godne miejsce. Gabinet " Młodopolska legenda Stanisława Przybyszewskiego " przedstawia życie i twórczość artysty. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji i upamiętnienia pamięci o tym znakomitym artyście.

hosting

---

SPOTKANIE Z KOLEKCJONEREM

 

Dziś, w sobotnie południe w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyło się spotkanie z kolekcjonerem panem Antonim Michalakiem, właścicielem kolekcji dzieł sztuki polskiej eksponowanej w inowrocławskim muzeum od 1 września br. Spotkanie zgromadziło liczną publiczność. Kolekcjoner w ciągu ponad dwóch godzin oprowadził zwiedzających po autorskiej wystawie, opowiadając o kulisach swojej pasji, dodając wiele osobistych anegdot ze spotkań z wybitnymi artystami.

Następnie w drugiej części kolekcjoner w sali multimedialnej odpowiadał na nurtujące pytania zgromadzonej publiczności i składał autografy do licznie wykupionych katalogów z wystawy czasowej. Przypominamy, że niezwykłe dzieła sztuki z kolekcji Antoniego Michalaka można podziwiać w muzeum do 31 grudnia 2019 roku.

hostinghostinghostinghosting

---

WYRÓŻNIENIE DLA MUZEUM !!!

W dniu wczorajszym podczas gali wieńczącej tegoroczne 27. Europejskie Dni Dziedzictwa uhonorowane zostało Muzeum im. Jana Kasprowicza. Spotkania, warsztaty, inscenizacje, spacery, konkursy, wycieczki i zabawy - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbyły się w ramach tegorocznego święta otwartych zabytków. Przez dwa weekendy września we wszystkich województwach, można było wziąć udział w około 1000. wydarzeń kulturalno -edukacyjnych.

W 27. edycję EDD zaangażowanych było prawie 400 miejscowości !. Zorganizowany przez Muzeum we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu, w dniu 7 września b.r. spacer zatytułowany " Wiatr od Gdyni, czyli o.modernistycznej architekturze ul. Solankowej w Inowrocławiu " zaliczony został do grona najciekawszych wydarzeń i uhonorowany wyróżnieniem.

Z województwa Kujawsko-Pomorskiego laureatami zostały również : Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi

w Grudziądzu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu, Wąbrzeski Dom Kultury oraz Dom Kultury w Górsku.

hostinghostinghostinghosting

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, zaprasza na Barbórkę w dniach 3-4 grudnia 2019 r. Szczegółowe informacje na poniższym plakacie (kliknij na obrazek celem powiększenia )

hosting

---

SPOTKANIE Z KOLEKCJONEREM

W sobotę, 23 listopada o godz. 12.00 w inowrocławskim Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędzie się spotkanie z kolekcjonerem Antonim Michalakiem, który autorsko oprowadzi po wystawie oraz opowie o swojej pasji.

To on jest właścicielem wszystkich obrazów, które znalazły się na wystawie " Sztuka polska " w muzeum, a którą obejrzało już blisko 1,5 tysiąca osób.

To rekord w inowrocławskiej placówce.

Spotkanie z Antonim Michalakiem skierowane jest do wszystkich miłośników sztuki, kolekcjonerów oraz osób marzących o stworzeniu własnej kolekcji.

Wstęp bezpłatny.

hosting

---

OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Dziś w ogrodzie Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyła się uroczysta wigilia 101.rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Inowrocławski szczep ZHR "Szare Wilczęta" oraz zgromadzona publiczność przy ognisku śpiewali patriotyczne pieśni m.in. : "Przybyli Ułani pod okienko", "Wojenko wojenko"," Piechota" czy "Pierwsza Kadrowa".

Przedstawiona została również gawęda o pierwszym dniu wolności. Wydarzenie zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

hostinghostinghostinghostinghosting

----

WARSZTATY PATRIOTYCZNE DLA DZIECI

W dniu dzisiejszym Muzeum im. Jana Kasprowicza zorganizowało warsztaty patriotyczne dla dzieci, związane z obchodami zbliżającego się Święta Niepodległości.

Uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną na temat polskich symboli narodowych oraz własnoręcznie wykonali kotyliony. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę podczas quizu i zagadek na temat naszej ojczyzny. W drugiej części zwiedzili wystawy stałe i czasowe, zwracając uwagę na el