http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

Muzeum im. Jana Kasprowicza wspólnie z Szkołą Podstawową nr 10 w Inowrocławiu i Parafią św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu-Szymborzu zaprasza mieszkańców Inowrocławia i Szymborza oraz okolic na mszę świętą za duszę poety Jana Kasprowicza. Nabożeństwo poprowadzi ks. kanonik Jan Kasprowicz, proboszcz Bazyliki Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie. Msza święta odbędzie się 16.10.2018 roku o godzinie 12.00 w kościele św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu-Szymborzu. Zapraszamy!

---

Po raz 30 zorganizowano Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń, od 26 lat w Kruszwicy i Kobylnikach. Spotkania zaczynają się w czwartki a kończą w niedziele. W tym roku literaci odwiedzili Inowrocław a konkretnie po raz kolejny Muzeum im. Jana Kasprowicza. Tu w sali Stanisława Przybyszewskiego wykład "Z wizytą u poetów" poprowadziła dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska. W przerwach w wykładzie grał i śpiewał p. Marek Folta – inowrocławski muzyk, współtwórca zespołu "Labirynty". Muzykę do wierszy skomponował sam artysta, ale także jego przyjaciele/ Na koniec były kwiaty i muzyka na skrzypcach dla gospodarzy obiektu, czyli Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

„Niepodległa dla wszystkich” to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Z tej okazji Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu wspólnie z partnerami przygotowało „Inowrocławski spacer w czasie: od konfederatów barskich do powstańców wielkopolskich”. O godzinie 10 przed Bazyliką pw. Imienia NMP spotkała się grupa zainteresowanych. Spacer rozpoczęto od mogiły konfederatów barskich z 1769 r., pierwszych powstańców w dziejach Polski. Niezwykłe dzieje inowrocławskiej bazyliki sprawiły, że tuż po sąsiedzku w styczniu 1919 r. pochowano poległych w walkach o Inowrocław powstańców wielkopolskich, wyzwolicieli miasta. Uczestnikom spaceru historię zwycięskiego powstania wielkopolskiego zilustrowała wystawa w gmachu Szkoły im. św. Wojciecha. Przy okazji szkoła pochwaliła się przepiękną aulą, zdobną w wyjątkowej urody 100-letnie witraże. Przechodząc obok odbudowanego pomnika św. Wojciecha, grupa udała się do kościoła pw. Zwiastowania NMP, budowli manifestującej polskość Inowrocławia w początkach XX w. Niespodzianką dla wszystkich była możliwość obejrzenia panoramy „miasta na soli” z wieży kościoła. Spacer zakończono na pl. Kasprowicza, w miejscu gdzie do 6 stycznia 1919 r. stał pomnik cesarza Wilhelma, zburzony przez rozentuzjazmowany wywalczoną wolnością tłum. Cokół po cesarzu w okresie międzywojennym zajął pomnik Jana Kasprowicza, zniszczony w czasie II wojny światowej. Ślady monumentów widoczne są jednak do dzisiaj.

Muzeum im. Jana Kasprowicza dziękuje uczestnikom wycieczki oraz współorganizatorom podróży: Parafii pw. Imienia NMP, Parafii pw.Zwiastowania NMP, Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Wojciecha w Inowrocławiu.

Tekst Marcin Woźniak

Fotografie Jerzy Ekert

hostinghostinghostinghostinghosting

---

W dniu 7 IX 2018 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza otwarto wystawę malarską "Podniebne klimaty" - Bernadetty Lewandowskiej. Motywem głównym jej twórczości są anioły, które stały się jej duchowymi opiekunami i pomagają w zmaganiu się z chorobą są wsparciem w ciężkich dniach.

Wernisaż otworzyła dyrektor Muzeum Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska, a słowa napisane przez Bernadettę Lewandowską przeczytały jej uczennice.

Oprócz aniołów na wystawie można obejrzeć obrazy abstrakcyjne o tematyce przyrodniczej i miejskiej. Przyroda jest wielką inspiracją dla prac pani Bernadetty.

W wernisażu brali udział krewni, przyjaciele, znajomi, wychowankowie Bernadety Lewandowskiej, m.in. wiceprzewodniczący sejmiku województwa kujawsko - pomorskiego Adam Banaszak, który jest bliskim znajomym pani Lewandowskiej.

hostinghostinghostinghostinghosting

----

Podziękowanie dla p. Janiny Sikorskiej od Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy i Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Bydgoszczy za pomoc w tworzeniu Ogólnopolskich Spotkań Pokoleń w Kruszwicy - Kobylniki.

hosting

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza we współpracy z Parafią pw. Imienia NMP, Parafią pw. Zwiastowania NMP, Szkołą Podstawową nr 1 im. św. Wojciecha

ZAPRASZA

na spacer a właściwie próba podróży w czasie, która przypomni uczestnikom najważniejsze postacie, wydarzenia i miejsca wpisane w inowrocławską drogę do Niepodległości. Wędrówkę rozpoczniemy przy kurhanie usypanym nad grobem konfederatów barskich z 1769 r. i sąsiadującym z nim pomnikiem ku czci powstańców wielkopolskich z 1918/1919 r. W pobliskiej Szkole Podstawowej im. św. Wojciecha zwiedzimy Izbę Tradycji Powstania Wielkopolskiego. Na trasie spaceru znajdą się również pomnik św. Wojciecha i kościół pw. Zwiastowania NMP obiekty o historii sięgającej czasów zaboru pruskiego, manifestujące w tamtych trudnych czasach polskość Inowrocławia.

Dalej szlakiem walk powstańczych ze stycznia 1919 r. udamy się w kierunku koszar niemieckiego 140 pułku piechoty.

Termin 15.09.2018 godzina 10-14, zbiórka przy kościele pw. Imienia NMP w Inowrocławiu

 

----

W sobotę 8 września 2018 r. w całej Polsce odbywała się już siódma edycja Narodowego Czytania - akcji popularyzującej czytanie klasyków krajowej literatury.

Patronat nad imprezą przyjęła para prezydencka Agata Kornhauser – Duda i Andrzej Duda.

W tym roku wybraną na to wydarzenie lekturą zostało "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty literatury patriotycznej. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu uczestniczy w imprezie organizowanej przez parę prezydencką od samego początku. Od godziny 11.00 do 13.00 literaturę czytali: Wicestarosta Inowrocławski p. Włodzimierz Figas, aspirant sztabowy z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu p. Izabella Drobniecka, p. Jacek Piątkowski, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu p. Janina Sikorska, pracownicy tejże placówki p. Agnieszka Dzikiewicz i p. Sebastian Jarecki oraz kuracjusze i Inowrocławianie.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd nieco inna niż dotychczas formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu uczestniczy w akcji od samego początku. W dniu 8 września 2018 roku w godzinach 11.00 – 13.00 będzie czytane "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytanie przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Wybrane przez siebie wersety będą czytali na placu muzealnym, osobistości z życia Inowrocławia i regionu, Dyrektor i pracownicy muzeum. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji. Osoby które przyjdą z książką lub kartką otrzymają okolicznościowy stempel.

---

10 VIII: Podróż do Australii i Nowej Zelandii;

Zakończenie warsztatów

hosting hosting hosting hosting hosting

9 VIII : Świat Czechosłowackich seriali.

hosting hosting hosting hosting hosting

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu informuje, że od 30 lipca br. W naszej instytucji nie działają telefony stacjonarne. Sieć obsługuje Orange SA. Od paru dni bezskutecznie czekamy na naprawę telefonów.

Dzień VI

Abstrakcyjne fascynacje

hosting hosting hosting hosting hosting

Dzień V

7 VIII : Oko w oko z chimerą - o legendarnych potworach

hosting hosting hosting hosting hosting

Dzień IV

3 VIII : W starym kinie. O początkach kina. Kino nieme.

hosting hosting hosting hosting hosting

Dzień III

2 VIII : Podróż literacka - przygoda z Panem Kleksem

hosting hosting hosting hosting hosting

 

Dzień II

1 VIII : Wesoło gra lokomotywa...Pociągiem przez Polskę;

Rocznica śmierci Jana Kasprowicza

hosting hosting hosting hosting hosting

 

Dzień I

31 VII : Tajemnice obyczajów i tradycji kujawskich

hostinghostinghostinghostinghosting


---

Od jutra 07.07.2018 wystawa soli Solno I, będzie nieczynna z powodu remontu.

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na warsztaty "Wakacje w Muzeum 2018". Zajęcia będą odbywały się w dniach 31 VII - 3 VIII i 7 VIII - 10 VIII 2018 w godzinach 10.00 - 13.00. Cena za dzień pobytu to 10 złotych. Wiek uczestników 6 do 11 lat. Zapisy w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33 w Inowrocławiu. Poniżej prezentujemy plan zajęć:

31 VII : Tajemnice obyczajów i tradycji kujawskich

1 VIII : Wesoło gra lokomotywa...Pociągiem przez Polskę

2 VIII : Podróż literacka - przygoda z Panem Kleksem

3 VIII : W starym kinie. O początkach kina. Kino nieme.

7 VIII : Oko w oko z chimerą - o legendarnych potworach

8 VIII : Abstrakcyjne fascynacje

9 VIII : Świat Czechosłowackich seriali.

10 VIII: Podróż do Australii i Nowej Zelandii

----

Informacja dotycząca Domu Rodziny w Szymborzu

Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu informuje, że od dnia 10 lipca br. będzie można zwiedzać Dom Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu. Przygotowana wystawa czasowa dotyczy sztuki ludowej Kujaw

Szymborski O/Muzeum czynny będzie w dniach:

wtorek,środa,czwartek,piątek

godz. 10:00 14:00

po wcześniejszym zgłoszeniu w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33 lub telefonicznie pod numerem : 0-52 357 58 73

---

IX IMIENINY JANA KASPROWICZA

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w dniu 23 czerwca 2018 zaprosiło na IX Imieniny Jana Kasprowicza. „Imieniny” rozpoczęły się o godz. 11.45 zbiórką przed muzeum przy ul. Solankowej 33. Stamtąd nastąpiło przejście pod pomnik wieszcza. O godz. 12.30 dyrektor muzeum Janina Sikorska poprowadziła wykład pt. „Jana Kasprowicza droga do niepodległości. Przyczynek do biografii poety”. Przed i w trakcie wykładu uczestnicy wysłuchali koncertu w wykonaniu Marka Folty (piosenki z tekstami Jana Kasprowicza i Anny Achmatowej) oraz Ewy Bohdanowicz (melodie z lat 20. i 30. ub. wieku). Uroczystość imieninową zakończyło o godz. 14.00 towarzyskie spotkanie przy kawie oraz zwiedzanie wystawy czasowej „Portrety Stanisława Przybyszewskiego i członków jego rodziny”. Na uroczystość przybyła rekordowa ilość uczestników- dziękujemy za obecność.

hostinghostinghostinghostinghosting

---

W dniach 31 lipca – 3 sierpnia i 7 sierpnia – 10 sierpnia 2018 roku, w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbędą się warsztaty edukacyjne"Wakacje w Muzeum 2018". Zapisy dzieci w siedzibie Muzeum przy ulicy Solankowej 33 w Inowrocławiu.

( kliknij na poniższy obrazek)

hosting

---

JANINA SIKORSKA

DYREKTOR MUZEUM IM JANA KASPROWICZA W INOWROCŁAWIU

uprzejmie zaprasza na:

IX IMIENINY JANA KASPROWICZA

Uroczystość odbędzie się dnia 23 czerwca 2018 ( sobota) od godz. 11:45 zbiórką w siedzibie Muzeum (ul. Solankowa 33)

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

12:00 – przejście pod pomnik Jana Kasprowicza, złożenie kwiatów, powrót do Muzeum

12:30 – Wykład Janiny Sikorskiej pt: „Jana Kasprowicza droga do niepodległości. Przyczynek do biografii poety.”

Przed i w trakcie wykładu uczestnicy wysłuchają koncertu w wykonaniu Marka Folty ( piosenki

z tekstami Jana Kasprowicza i Anny Achmatowej) oraz Ewy Bohdanowicz (melodie z lat 20

i 30-stych )

14:00 – Towarzyskie spotkanie przy kawie oraz zwiedzanie wystawy „Portrety Stanisława Przybyszewskiego i członków jego rodziny”.

HONOROWY PATRONAT PRZYJĄŁ

TADEUSZ MAJEWSKI

STAROSTA INOWROCŁAWSKI

----

Ogólnopolska akcja Noc Muzeów miała 19 maja 2018 r. kilka odsłon w na terenie Powiatu Inowrocławskiego nie tylko w Inowrocławiu, ale w Tucznie i w Pakości. Od godz. 15 zapraszało Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Dyrektor muzeum p. Janina Sikorska przygotowała wykład "Stanisława Przybyszewskiego droga do niepodległości i wystawę autolitografii Czesława Stefana Sonnevenda "Ver Sacrum- Teka Armii Wielkopolskiej w dniu jej narodzin". O godzinie 16.00 odbył się wernisaż "Portrety Stanisława Przybyszewskiego i członków Jego rodziny" , którego kuratorem była p. Danuta Chadrysiak. W pomieszczeniach na niskim parterze zorganizowano aż trzy wystawy: "Drobiazgi z czasów Stanisława Przybyszewskiego" której kuratorem był p. Sebastian Jarecki ; prezentację i wystawę na którą zapraszał p. Marcin Woźniak"Skraby z obwodnicy część II (Markowice)" i prezentację warsztatu szewskiego mistrzów Stanisława i Włodzimierza Krzyżowskich, kuratorem tej wystawy była p. Katarzyna Kasiborska. W godzinach 15.00 – 23. 00 goście muzeum mogli zwiedzać wszystkie wystawy w budynku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

20180519_160638.jpg IMG_0245.JPG IMG_0246.JPG IMG_0248.JPG Resized_20180519_203108001_1202.jpeg Resized_20180519_203311001_5780.jpeg

---

Noc w Muzeum 2018

19 maja 2018

Rozpoczynamy o godzinie 15.00

Program

16.00 -wernisaż wystawy "Portrety Stanisława Przybyszewskiego i członków Jego rodziny".

Kurator wystawy: Danuta Chadrysiak.

17.00- "Stanisława Przybyszewskiego droga do niepodległości"

-wykład: Janina Sikorska

- wernisaż wystawy:Autolitografia Czesława Stefana Sonnevenda "Ver Sacrum - Teka Armii Wielkopolskiej w dniu jej narodzin".

18.00-19.00 wernisaż wystawy: Drobiazgi z czasów Stanisława Przybyszewskiego". Kurator wystawy: Sebastian Jarecki

20.00 - Skarby z obwodnicy część II (Markowice). Prezentacja: Marcin Woźniak

15.00-23.00 - prezentacja warsztatu szewskiego mistrzów szewstwa Stanisława i Włodzimierza Krzyżowskich. Kurator wystawy: Katarzyna Kasiborska

WSTĘP WOLNY

Pobierz i wydrukuj poniższy plakat

PROGRAM16-00-–-wernisaz-wystawy-„Portrety-Stanislawa-Przybyszewskiego-i-czlonkow-Jego-rodziny”.jpg


---

W dniu 18 IV 2018 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza odwiedziła profesor Meenakshi Bharat. Przyjazd był zorganizowany przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu a jego pomysłodawczynią i realizatorką była prof. zw. Liliana Sikorska, która jednocześnie towarzyszyła profesor Bharat jako tłumacz. Delegacja została przyjęta w Muzeum im. Jana Kasprowicza przez p. Dyrektor Janinę Sikorską, która oprowadziła gości po ekspozycjach. Profesor Meenakasi Bharat ( jak mówiła ) zabytki Inowrocławia jak i samo Muzeum zapisały się jej w pamięci w kolorowych barwach.

Meenakashi Bharat jest profesorem w Sri Venkateswara College na Uniwersytecie w Delhi od 1985 roku. Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie w Delhi, Madrasie oraz w Nehru gdzie zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych. W latach 2011 – 2014 pełniła funkcję vice- przewodniczącej Międzynarodowej Fundacji Języków i Literatur Nowożytnych a obecnie ( od 2014 ) jest jej przewodniczącą. Bharat jest również członkinią Biura Międzynarodowej Rady Filozofii i Humanistyki przy UNESCO oraz przynależy do Indian Association for the Study of Australia, pelniąc w nim rolę executive member. Oprócz publikacji naukowych, Bharat jest również autorką tekstów literackich, głównie opowiadań. W uznaniu za swoją pracę naukową, Bharat otrzymała stypendia oraz międzynarodowe.

DSCF4609a.jpg DSCF4612a.jpg DSCF4616a.jpg DSCF4625a.jpg DSCF4632a.jpg DSCF4636a.jpg

---

W dniu 11 kwietnia 2018 roku na zaproszenie dyrekcji Szkoły Rolniczej w Kobylnikach do tamtejszego pałacu przybyła p. Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i p. Sebastian Jarecki adiunkt, działu historii, numizmatyk. Pani Sikorska przybliżyła zgromadzonej na prelekcji młodzieży postać Stanisława Przybyszewskiego i jego twórczość, zaś Sebastian Jarecki pokazał prezentację multimedialną związaną z osobą poety. Dziękujemy za zaproszenie i za ciepłe przyjęcie nas przez gospodarzy imprezy.

IMG_0181.JPG IMG_0176.JPG IMG_0178.JPG IMG_0179.JPG

----

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

zaprasza na

spotkanie z cyklu

ZABYTEK MIESIĄCA

"Od deski do odbitki"

23 marca 2018, godzina 17.00

Wstęp wolny

zm.jpg

----

Zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny! Odwiedzający będą mogli kupić m.in. zajączki, baranki, serwety czy kartki wielkanocne. Ręcznie robione rzeczy są również idealnym pomysłem na świąteczny prezent dla bliskich lub przyjaciół.

Kiermasz potrwa od 15 do 30 marca w poniedziałku od 10.00 do 15.00, od wtorku do piątku od 10.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00.

ki1.jpg ki2.jpg ki3.jpg ki4.jpg ki5.jpg ki6.jpg

---

Wernisaż wystawy:

Pozyskane

Zakupy i dary w Dziale Sztuki w latach 2009 - 2017.

N1.jpg N2.jpg N3.jpg N4.jpg N5.jpg N6.jpg

-----

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy:

Pozyskane

Zakupy i dary w Dziale Sztuki w latach 2009 - 2017.

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Solankowa 33, godzina 17.00

Pozyskane-.jpg

-------------------

Zabytek miesiąca "Egzorcyzmy z ulicy św. Mikołaja w Inowrocławiu"

a1.jpg a2.jpg a3.jpg a4.jpg

---

Warsztaty w Muzeum 2018

Dzień V

Polacy – Kujawianie – Inowrocławianie. Wszyscy jesteśmy solą tej ziemi

DSCF0072a.jpg DSCF0074.JPG DSCF0075a.jpg DSCF0078.JPG DSCF0079.JPG DSCF0081a.jpg

Dzień IV.

Robimy hałas – rzecz o dawnych instrumentach

mw1.jpg mw2.jpg mw3.jpg mw4.jpg

Dzień III. Zwyczaje wiosenne na Kujawach

k1.jpg k2.jpg k3.jpg k4.jpg k5.jpg k6.jpg


Dzień II. Kobierce – dywany – dywaniki. O wełnie i innych tkaninach naturalnych

danka.jpg danka2.jpg danka3.jpg danka4.jpg danka5.jpg danka6.jpg

 

Dzień I - Wycieczka na krańce Wszechświata

K1.jpg k2.jpg k3.jpg k4.jpg

------

Warsztaty edukacyjne

Ferie w Muzeum 2018

dla dzieci w wieku 7-12 lat

 

Termin : 19-23 lutego 2018

Godziny 10.00 - 13.00

Cena : 10 zł / jeden dzień warsztatów

 

Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 52 357 58 73

lub osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33

Let-it-Snow.jpg

 

Program :

Dzień 1.

19 lutego 2018 poniedziałek, osoba prowadząca zajęcia : Sebastian Jarecki

Temat : Wycieczka na krańce Wszechświata

 

Kosmos jest i mało poznany. Do dziś świat nauki nie zna jego granic. W latach 70 tych XX wieku wystrzelono sondy Voyager I i Voyager II. Po ponad 40 latach (mimo dużej prędkości, jak na ziemskie możliwości) mechaniczni badacze zaledwie opuścili Układ Słoneczny. Na zajęciach będzie przedstawiona prezentacja multimedialna o dokonaniach ludzkich w dziedzinie kosmonautyki. Jedną z zabaw będzie stworzenie przez uczestników warsztatów własnej sondy kosmicznej z pudełek, tektury itp.

 

 

Przebieg zajęć :

1. Prezentacja multimedialna o Kosmosie, pogadanka z dziećmi

2. Film dla dzieci o granicach Kosmosu

3. Krzyżówka i gra integracyjna ''Zdobywamy Wszechświat''

4. Zajęcia plastyczne ''Tworzymy Sondę kosmiczną''

 

 

 

Dzień 2.

20 lutego 2018 wtorek – osoba prowadząca zajęcia : Danuta Chadrysiak

Temat : Kobierce – dywany – dywaniki. O wełnie i innych tkaninach naturalnych

 

Przebieg zajęć :

1. Część teoretyczna

a) rozmowa na temat tkanin naturalnych (wełna, bawełna, len) ich pozyskiwania

- z uprawy roślin (len, bawełna)

- z hodowli zwierząt (owiec, wielbłądów, lam, królików)

b) zapoznanie z legenda ''Jak to z lnem było '' Marii Konopnickiej – czytanie z pokazem ilustracji na ekranie

c) na sali wystaw stałych ''Gabinet Stanisława Szenica'' – oglądanie dywanów zabytkowych (kobierzec, asmałyk, torba wielbłądzia), wykonanych ręcznie z naturalnej wełny, zwrócenie uwagi na kolorystykę i wzory,

wprowadzenie pojęć : bordiura, medalion, motyw (wzó-ornament) oraz osnowa, wątek, węzeł

d) w sali zajęć – o dawnych sposobach pozyskiwania wełny – przędzenie wełny – pokaz kołowrotka (grafika S. Łuczaka – ''Prządka'')

e) obejrzenie czeskiego filmu ''Spodenki Krecika'' z 1956

 

2. Część praktyczna (zajęcia plastyczne)

a) pokazanie sposobu wykonania pomponów z włóczki – wykonanie

- samodzielne wykonanie laleczki lub ''wełniaczka'' z wykorzystaniem kłębków wełny i materiałów papierowych (do zdobienia)

b) zaprojektowanie dywanika (z wykorzystaniem elementów zdobniczych i poznanych podczas oglądania dywaników znajdujących się na wystawie muzealnej)

 

 

Dzień 3.

21 lutego 2018 środa, osoba prowadząca zajęcia : Katarzyna Kasiborska

Temat : Zwyczaje wiosenne na Kujawach

 

Przebieg zajęć :

1. Prezentacja ''Zwyczaje wiosenne na Kujawach''.

2. Wyjaśnienie znaczenia słów : zwyczaj, obyczaj, tradycja.

3. Wielki Post oczekiwaniem na święta Wielkiej Nocy.<