http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

Zabytek miesiąca: 26 I 2018 , godzina 17.00

Dylematy Kazimierza Wielkiego

346827.jpg

W roku 1333 niewielu możnowładców przypuszczało, aby rządy lekkoducha Kazimierza syna Władysława Łokietka były dla Królestwa Polskiego dobre. Młodemu księciu zarzucano zbytnie koncentrowanie się na miłostkach, zabawach dworskich i polowaniach. Koronę polską chciało posiadać wielu kandydatów, byli nimi: Król Czeski Jan Luksemburski, książę łęczycki Władysław Garbaty, książę Przemysław inowrocławski czy Władysław Biały. Łokietek skłonił panów krakowskich do tego aby poparli jego jedynego syna. Wybór ten okazał się nadzwyczaj dobry. Kazimierz Wielki korzystając z koniunktury gospodarczej zreformował kraj. Z jego rozkazu powstało dużo zamków (około 50), wokół których rozrosły się miasta. Król dużo także wojował, dzięki interwencji jego wojsk przyłączono do Polski ziemię przemyską, bełską i Podole. Nie bez znaczenia dla życia Kazimierza Wielkiego były jego podboje miłosne. Żony miał trzy i niezliczone ilości kochanek. Synów z tzw. prawego łoża się nie doczekał, przez co u schyłku swojego życia nie miał męskiego następcy. Jego życie przerwały konsekwencje wypadku. Przy upadku z konia złamał nogę a ta niewłaściwie leczona doprowadziła do śmierci.

Podczas kolejnego spotkania zabytek miesiąca adiunkt w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Sebastian Jarecki opowie o panowaniu Kazimierza Wielkiego jak i zabytkach zgromadzonych przez Muzeum z czasów wielkiego monarchy.

Zapraszamy 26 stycznia 2018 roku o godzinie 17.00 do Gmachu Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przy ulicy Solankowej 33.

---

Dzień 12 grudnia 2017 w Szkole Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu - Szymborzu był obchodzony szczególnie. Uczniowie i nauczyciele tejże szkoły zorganizowali imprezę pod nazwą "Urodziny Jana". Szkoła gościła panią Janinę Sikorską, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza oraz pana Andrzeja Antczaka, instruktora teatralnego. Dzieci od pani Sikorskiej dowiedziały się wielu ciekawostek na temat życia wieszcza. Był on człowiekiem, który z małego Szymborza poszedł w świat i po wielu latach został rektorem akademickim uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Mimo, że potem mieszkał z dala od Kujaw zawsze miłował swoją krainę. Wnuk siostry Jana Kasprowicza, Franciszki Antczakowej ( Andrzej Antczak ) przybliżył wiersz "Późną jesienią". Następnie uczniowie zaprezentowali wiersze: "Kujawiak od Szymborza", "Jest takie miejsce gdzieś w Polsce", "Pamiętam te piaski nad wodą", "Rozmiłowała się ma dusza". Na zakończenie uczennica Zuzanna Biernat wykonała utwór na flecie.

DSC00023.JPG DSC00027.JPG DSC00030.JPG DSC00032.JPG DSC00035.JPG

---

IMG_0146a.jpg IMG_0148a.jpg IMG_0154a.jpg IMG_0161a.jpg IMG_0164a.jpg IMG_0166a.jpg

W dniu 12.12.2017 roku, w 157 rocznicę urodzin Jana Kasprowicza, pod pomnikiem poety spotkały się delegacje Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta Inowrocławia, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Biblioteki Miejskiej, I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kruszwicy i Szkoły Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu. Punktualnie o godzinie 12.00 złożono kwiaty u stóp wieszcza. Następnie Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska opowiedziała zebranym, że "Kasprowicz nie tylko wielkim poetą był", zasłużył się dla potomnych. Sławił kujawskie pola, rodzimą wieś Szymborze, bo " wizja wsi kujawskiej, go nigdy nie opuściła". Opisywał także Tatry i Bałtyk. Na koniec spotkania tradycyjnie przedstawiciele mediów, sfotografowali wszystkich uczestników imprezy pod pomnikiem wieszcza.

---

Zapraszamy na kiermasz bożonarodzeniowy organizowany w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przy ul. Solankowej 33.

 

k1.jpg k2.jpg k3.jpg k4.jpg k5.jpg k6.jpgoh132_Kiermasz5.jpg

----

IMG_0127a.jpg as.jpg bs.jpg cs.jpg es.jpgvvv2.jpg

W dniu 1 grudnia 2017 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Zabytek Miesiąca. Tematem spotkania był wykład p. Janiny Sikorskiej pt. "Norweska gwiazda na polskim niebie". Dyrektor Muzeum przedstawiła zebranym znane i nieznane wątki z życia Dagny Juel - Przybyszewskiej. W drugiej części spotkania goście muzeum spotkali się na wernisażu wystawy "Gruzińskimi śladami Dagny Juel - Przybyszewskiej" autorstwa p. Sebastiana Jareckiego - adiunkta muzealnego, który w 2014 roku odwiedził w Gruzji miejsca związane ze słynną Norweżką. Na spotkanie przybyło wielu miłośników historii i poezji Dagny Juel - Przybyszewskiej.

----

Barbórka w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu ,1 - 7 grudnia 2017 r. Spotkanie dzieci z przedszkoli i klas szkół podstawowych z emerytowanym górnikiem p. Marianem Pierzgalskim.

IMG_0129a.jpg IMG_0133a.jpg IMG_0134a.jpg IMG_0136a.jpg IMG_0138a.jpg IMG_0140a.jpg

---

Wykład i wystawa o Dagny Juel - Przybyszewskiej

Dagny75.jpg

---

 

KAZUO ISHIGURO LAUREATEM LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 2017 roku został brytyjski pisarz o japońskich korzeniach Kazuo Ishiguro. Jest on wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Ma długoletnie kontakty ze środowiskami naukowymi i literackimi w Polsce. Osobiście - od lat - jestem zafascynowana twórczością p. Ishiguro, a ponieważ nasze Muzeum jest instytucją literacką

- za pośrednictwem mojej córki prof. zw. dr hab. Liliany Sikorskiej Kierownik Zakładu Literatury Angielskiej i Lingwistyki Literackiej UAM w Poznaniu, która pozostaje w dobrym, przyjacielskim kontakcie z pisarzem - wystosować do nagrodzonego literata okolicznościowy list gratulacyjny:

Inowrocław, dnia 15.11.2017

Sz. Pan

Kazuo Ishiguro

Wielce Szanowny Panie,

Proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla.

Pańskie książki ukazują się w moim kraju od blisko 25 lat. Tak długa jest nasza znajomość, oczywiście moja z Panem, a raczej z Pana twórczością literacką.

Podziwiam w Pana dziełach zaskakujące puenty i opis życia bohaterów na pograniczu jawy i istnienia poza nią.

Werdykt Komitetu Noblowskiego bardzo mnie ucieszył; wreszcie to wielkie wyróżnienie otrzymał Pan, człowiek, którego dzieła znam i za twórczość szanuję.

Jestem muzealnikiem, moją codzienność stanowią – jak to Pan pięknie ujął -Okruchy dnia ( The Remains of the Day ).

Dziękuję za Słowa, które odnajduję we wszystkich Pana książkach.

Z poważaniem

Janina Sikorska

Pan Kazuo Ishiguro mojej córce odpisał :( oczywiście po angielsku , tu tekst w tłumaczeniu na język polski)

"Podziękuj mamie, Janinie Sikorskiej za list. Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy i zobaczę Muzeum".

Nie pozostaje więc mi nic innego, jak czekać na Noblistę w Inowrocławiu. Bardzo chętnie podyskutuję o Jego twórczości i oprowadzę Go po ekspozycjach muzealnych. Dla nas byłoby to ogromne wydarzenie.

Janina Sikorska

 

 

 

 

---

11 listopada w Katolickiej Szkole Podstawowej w Inowrocławiu odbył się pokaz Cyfrowego Albumu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, na którym obecni byli pracownicy naszego Muzeum: mgr Katarzyna Kasiborska oraz mgr Joanna Smolak.

Ideą albumu o Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 w Inowrocławiu i na Kujawach Zachodnich jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości.

Podczas spotkania można było poznać losy kujawskich powstańców, zobaczyć, jak wyglądał Inowrocław podczas walk niepodległościowych. Prezentacja ta to również historia wielu organizacji i stowarzyszeń. Poruszono także wątek medyczny i udział kobiet w Powstaniu.

Niezwykła opowieść o Powstaniu została uzupełniona pokazem broni oraz mini konkursem z nagrodami dla przybyłych gości.

Inicjatorem realizacji albumu jest Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 koło w Inowrocławiu oraz Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznych ZHR.

Koordynatorem projektu i zarazem moderatorem sobotniego spotkania był p. Tomasz Sibora

Obraz-2021.jpg Obraz-2029.jpg Obraz-2038.jpg Obraz-2043.jpg Obraz-2045.jpg Obraz-2050.jpg

---

Obraz-1880.jpg Obraz-1889.jpg Obraz-1893.jpg Obraz-1895.jpg Obraz-1896.jpg Obraz-1901.jpg

Dnia 27 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zabytek miesiąca”, które poprowadził mgr Marcin Woźniak. Jak wskazuje tytuł „Lilie z inowrocławskiego kościoła Franciszkanów”, była to niezwykła podróż w czasie.

Głównym tematem była płytka z klasztoru Franciszkanów. To jeden z nielicznych zabytków znajdujących się w Inowrocławiu, który ma bezpośredni kontakt z założycielem miasta Księciem Kazimierzem Kujawskim. Okazuje się, że ceramiczna płytka znaleziona podczas badań archeologicznych przy Placu Klasztornym w 2005 roku miała związek z podróżą Księcia do Krakowa w roku 1254. Jest ona łudząco podobna do płytek, znajdujących się w katedrze na Wawelu.

Przybyli goście mogli obejrzeć ją i wysłuchali opowieści archeologa o : Księciu Kazimierzu i Konstancji, inowrocławskich Franciszkanach, św. Stanisławie, dominikańskich muratorach, początkach Inowrocławia oraz liliach kwitnących na posadzce kościoła św. Franciszka.

Zebranych zaszczycił swoją obecnością franciszkanin o. Daniel Pliszka proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Krzyża w Inowrocławiu.

Nie zabrakło dyskusji, która była ciekawym uzupełnieniem tematów poruszanych w trakcie spotkania.

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na spotkanie z cyklu „Zabytek miesiąca” zatytułowane „Lilie z inowrocławskiego kościoła Franciszkanów”, które odbędzie się 27 października o godzinie 17:00.

Tematem spotkania będzie płytka posadzkowa znaleziona w czasie badań archeologicznych na placu Klasztornym. Jest to jeden z nielicznych zabytków znajdujących się dzisiaj w Inowrocławiu mający bezpośredni kontakt z założycielem miasta księciem Kazimierzem Kujawskim. Dla gości

przygotowujemy opowieść o księciu Kazimierzu i Konstancji, o inowrocławskich Franciszkanach, o związkach niepozornej ceramicznej płytki z podróżą księcia do Krakowa w1254, o wawelskiej katedrze, o św. Stanisławie i dominikańskich muratorach, o początkach Inowrocławia i liliach kwitnących na posadzce kościoła św. Franciszka.

Zapraszamy na podróż w czasie.

---

Jan Kasprowicz ma szkoły swojego imienia od samych Tatr po Bałtyk. Na zaproszenie Dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół w Sztumie, Janina Sikorska Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przekazała uczniom tejże szkoły wiedzę o biografii i twórczości poety. Prezentację multimedialną przedstawił Sebastian Jarecki, adiunkt muzeum. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i liczne przybycie na wykład (w prelekcji uczestniczyło 220 uczniów).

IMG_0084a.jpg IMG_0089a.jpg IMG_0090.JPG

---

Kruszwica pamięta o swoim poecie Stanisławie Przybyszewskim. W dniu 17 października 2017 r., wykład "Stanisław Przybyszewski - życie i twórczość" wygłosiła Janina Sikorska -Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Prelekcja była skierowana do 100 uczniów klas VI i VII ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy.Prezentację multimedialną zaprezentował Sebastian Jarecki, gdzie pokazane zostały m.in. nieznane zdjęcia Przybyszewskiego, członków Jego rodziny i przyjaciół. Pani Sikorska za ciekawy wykład zebrała gromkie oklaski. Od dzieci otrzymała także piękną różę.

IMG_0069a.jpg IMG_0070a.jpg IMG_0071a.jpg IMG_0074a.jpg

---

Msza święta w intencji Jana Kasprowicza

Po raz drugi w historii w dniu 19 października 2017 roku w kościele pw. Antoniego Padewskiego w Szymborzu odbyła się msza święta w intencji poety Jana Kasprowicza. Organizatorem uroczystości była Parafia pw. Antoniego Padewskiego, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Szkoła Podstawowa nr 10 w Szymborzu. Mszę prowadził ks. kanonik Jan Kasprowicz z Gniezna a koncelebrował ks. proboszcz Roman Szulga. Po mszy zgromadzeni udali się na wystawę poświęconej kujawskiemu poecie przygotowanej przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Inowrocławiu-Szymborzu.

m1.jpg m2.jpg m3.jpg m4.jpg m5.jpg

----

W dniu 30 września 2017 roku śladami Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego podróżowali nauczyciele poloniści z powiatu Wrześneńskiego. Pierwszym miejscem jakie odwiedzili pedagodzy był pomnik Jana Kasprowicza przy ulicy Solankowej na skwerze im. Jana Pawła II. Następnie grupa pojechała do Góry na grób Meteora Młodej Polski, Stanisława Przybyszewskiego. Nauczycieli oprowadzał znakomity historyk, wieloletni przewodnik Inowrocławskiego koła PTTK p. Bogdan Wojtkowiak. Po powrocie do Inowrocławia nauczyciele udali się do Muzeum im. Jana Kasprowicza. Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska oprowadziła grupę po wystawach literackich, szczegółowo przybliżając życie i działalność literacką Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego i Stanisława Szenica. Na koniec była kawa w sali audiowizualnej muzeum, dyskusje literackie i wymiana wrażeń z podróży.

DSC05473a.jpg DSC05477a.jpg DSC05485a.jpg DSC05492a.jpg DSC05501a.jpg DSC05504a.jpg

---

W dniu 2 października 2017 roku na zaproszenie Muzeum im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i stowarzyszenia "Nowa Para Butów"do muzeum przybył Naczelny Rabin Polski, Michael Joseph Schudrich. Szacownego gościa przedstawiła zebranym, p. Janina Sikorska i przypomniała rabinowi, że odwiedził już Inowrocław, kiedy modlił się przy szczątkach zmarłych w XIX i XX wieku, Inowrocławskich Żydach. Rozmowę z Rabinem Schudrichem prowadził Bartosz Wiśniewski, pracownik Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu.

Michael Joseph Schudrich urodził się w 1955 roku Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach, jako najstarsze z czworga dzieci rabina Davida Schudricha Doris. Jego przodkowie pochodzili z Baligrodu w Bieszczadach. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. Studiował na State University of New York w Stony Brooks. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Columbia.

W latach 1983–1989 przebywał w Japonii, gdzie pełnił funkcję konserwatywnego rabina w gminie żydowskiej w Tokio; nauczał również historii i kultury żydowskiej. Jeszcze podczas studiów odwiedzał w latach 1976, 1977 i 1979 Polskę. W latach 1990–1998 pracował w Warszawie dla Fundacji Ronalda S. Laudera. W 2000 został rabinem Warszawy i Łodzi. To głównie dzięki niemu powstały w Polsce żydowskie przedszkola i szkoły. 8 grudnia 2004 został wybrany naczelnym rabinem Polski. Od 23 lutego 2008 jest członkiem Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym jest członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. 3 listopada 2005 otrzymał polskie obywatelstwo. Jest odtąd obywatelem Stanów Zjednoczonych i Polski.

Pełni wiele ważnych funkcji w społecznym i kulturowym życiu polskich Żydów. Bierze udział w dialogu polsko-żydowskim i chrześcijańsko-żydowskim.

R2-(1).jpg R2-(2).jpg R4-(1).jpg R4-(2).jpg R5.jpg

---

DSCF0005a.jpg DSCF0006a.jpg DSCF0010a.jpg DSCF0011a.jpg DSCF0012a.jpg DSCF0013a.jpg

21 września 2017 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza gościło w swych progach Tadeusza Majewskiego - Starostę Inowrocławskiego wraz z Mirosławą Kucol -Wicestarostą Inowrocławskim i Robertem Gołdeckim - Naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia.

Spotkanie dotyczyło jubileuszu długoletniej pracy w Muzeum Janiny Sikorskiej - Dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Starosta życząc solenizantce wielu sukcesów zawodowych, wręczył kwiaty, upominek oraz okolicznościowy adres.

Ponadto Starostowie wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom Muzeum za pracę na rzecz kultury w regionie i promocji. Uhonorowani zostali także listem gratulacyjnym.

Obraz-015a.jpg Obraz-017a.jpg Obraz-019a.jpg Obraz-027a.jpg Obraz-037a.jpg Obraz-039a.jpgObraz-050a.jpg Obraz-052a.jpg Obraz-053a.jpg

---

 

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na:

kliknij na poniższy obrazek

wer.jpg

----

DSCF0656a.jpg DSCF0657a.jpg DSCF0667a.jpg DSCF0667a.jpg DSCF0677a.jpg

W dniach 7 – 10 września 2017 trwały w Kruszwicy i Kobylnikach XXIX Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń. Na zjazd przyjechali poeci z całej Polski. W ostatnim dniu, wykład "Stanisław Przybyszewski-życie i twórczość" wygłosiła Janina Sikorska -Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Prelekcja była wzbogacona fragmentami wierszy pisarza, które czytał "Młody Przybyszewski" w rolę którego wcielił się Wiktor Nogalski. Prezentację multimedialną zaprezentował Sebastian Jarecki, gdzie pokazane zostały m.in nieznane zdjęcia Przybyszewskiego, członków Jego rodziny i przyjaciół. Pani Sikorska za ciekawy wykład zebrała gromkie oklaski od poetów i otrzymała piękny bukiet kwiatów.

----

Obraz-002a.jpg Obraz-004a.jpg Obraz-006a.jpg Obraz-008a.jpg Obraz-009a.jpg Obraz-011a.jpgObraz-013a.jpg Obraz-017a.jpg Obraz-018a.jpg Obraz-021a.jpg Obraz-026a.jpg Obraz-030a.jpgObraz-021a.jpg Obraz-026a.jpg Obraz-030a.jpg Obraz-036a.jpg Obraz-052a.jpg

Szlakiem miejsc magicznych z Muzeum im. Jana Kasprowicza i inowrocławskim MPK

W sobotę 9 września Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprosiło chętnych na wycieczkę „Szlakiem miejsc magicznych”. Współorganizatorem przedsięwzięcia było inowrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o., które bezpłatnie udostępniło środek transportu, czerwony miejski autobus. Muzealna wyprawa była jedną z propozycji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzonych pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

26 uczestników wycieczki prowadzonych przez dyrektor muzeum Janinę Sikorską i archeologa Marcina Woźniaka zanurzyło się w kujawskie „krajobrazy dziedzictwa” także w krajobrazy literackie bowiem mottem wyprawy były słowa Jana Kasprowicza „wizja ziemi kujawskiej nie opuszczała mnie nigdy”. Inspiracją podróży były życie i twórczość Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego. Spod siedziby muzeum autobus wyruszył do Szymborza, miejsca urodzenia Jana Kasprowicza, gdzie w oddziale inowrocławskiego muzeum obejrzano wystawę kujawskiej rzeźby ludowej. W pobliskim Łojewie, w gościnnych progach Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich na zwiedzających czekały ekspozycje poświęcone Stanisławowi Przybyszewskiemu, kulturze ludowej i odkryciom archeologicznym w Kruszy Zamkowej. Kolejnym punktem na trasie czerwonego autobusu MPK był Szarlej ze zdziczałym parkiem kryjącym ruiny legendarnego zamku Władysława Białego i dwór Józefa Kościelskiego, mecenasa młodego Kasprowicza. A dalej Jaronty, miejsce śmierci Stanisława Przybyszewskiego upamiętnione kamieniem i pomnikowym dębem. Koniec trasy wyznaczała Góra. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Krzysztofa Andrzejewskiego obejrzano kościół, kryjący w swym wnętrzu m.in związany z biografią Jana Kasprowicza obraz św. Walentego i krucyfiks z 31 kul armatnich podarowany świątyni przez Władysława Kościelskiego Sefer Paszę. Wokół świątyni zachwycał zabytkowy cmentarz z odnowionymi pomnikami w tym klasycystycznym nagrobkiem w kształcie egipskiej piramidy. Dłuższą chwile poświęcono mogile leżącej u podnóża Góry, to grób Stanisława Przybyszewskiego. Chwila zadumy, złożenie kwiatów i zapalenie znicza zakończyło wyprawę „szlakiem miejsc magicznych”. Uczestnicy z zadowoleniem pożegnali organizatorów wyrażając zdziwienie, że tak blisko Inowrocławia można znaleźć miejsca interesujące, piękne a nawet magiczne.

 


----


a1.jpg
b1.jpg c1.jpg d1.jpg e1.jpg f1.jpg

W sobotę 2 września Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyła się VI edycja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Spacerujący ulicą Solankową mogli usłyszeć interpretacje m.in:

Włodzimierza Figasa Wicestarosty Inowrocławskiego, Marka Karólewskiego Zastępcy Wójta Gminy Inowrocław, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu: . Izabelli Drobnieckiej aspiranta sztabowego i Jacka Piątkowskiego aspiranta sztabowego.

W akcji udział wzięli również: sędzia Janina Połowińczak , uczennice II LO

im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu:Zuzanna Kowalska wraz z Alicją Grobelską,

dziennikarze inowrocławskich gazet : Dariusz Nawrocki („Gazeta Pomorska”)

i Mirosław Amonowicz („Kurier Inowrocławski”) , Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska

oraz pracownicy: Przemysław Dorsz i Joanna Smolak.

Podczas Narodowego Czytania, przybliżono zgromadzonym gościom oraz słuchaczom postać twórcy „Wesela” - Stanisława Wyspiańskiego.

Nie zabrakło także dyskusji na temat powstania dramatu i autentycznych postaci występujących

w nim,o których opowiedziała Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska.

Każdy uczestnik akcji otrzymał pamiątkowy stempel w swoim egzemplarzu „Wesela”.

-------

Dzień 8.   4 VIII piątek

DSCF0632a.jpg DSCF0638a.jpg DSCF0642a.jpg DSCF0647a.jpg

 

 

Dzień 7.     3 VIII czwartek

"Tytus dostaje dwójkę z geografii"

osoba prowadząca mgr Sebastian Jarecki

DSCF0624a.jpg DSCF0625a.jpg DSCF0627a.jpg DSCF0631a.jpg DSCF0632a.jpg

 

Dzień 5.       1 VIII

"Coś z niczego, czyli kreatywna zabawa to świetna sprawa"

osoba prowadząca mgr Joanna Smolak

91 Rocznica śmierci Jana Kasprowicza- złożenie kwiatów pod pomnikiem

DSCF0588a.jpg DSCF0591a.jpg DSCF0592a.jpg DSCF0600a.jpg DSCF0601a.jpg DSCF0609a.jpg

 

 

----

Pakość uczciła 73 rocz­nicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie War­szaw­skie wybuchło 73 lata temu i było naj­więk­szą akcją zbrojną zor­ganizowaną w Europie okupowanej przez Niem­ców. Żoł­nierze Armii Krajowej przez 63 dni wal­czyli samot­nie, wykazując się ogromną odwagą i poświęceniem, a ich celem była wolna, nie­pod­legła Polska.

W Pako­ści rów­nież uczczono pamięć poległych Powstań­ców. Przy­byłych pod pomnik Powstań­ców Wiel­kopol­skich gości powitali kpt. Ryszard Dolecki oraz Zyg­munt Groń. O godz. 17.00 — w godzinę W — włączone zostały syreny alar­mowe na czas 1 minuty dla upamięt­nienia bohater­skiej walki Żoł­nierzy Armii Krajowej o wolną Pol­skę. Następ­nie po odśpiewaniu hymnu narodowego, modlitwie za poległych i prze­mówieniu zastępcy bur­mistrza Szymona Łep­skiego nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów.

W uroczysto­ści udział wzięli: prze­wod­niczący Rady Miej­skiej Jerzy Joachimiak, zastępca Bur­mistrza Szymon Łep­ski, sekretarz gminy Joanna Zemełka, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu p. Janina Sikorska, kierow­nik referatu Oświaty, Kul­tury i Promocji Gminy Mariusz Jarzynow­ski, dyrek­tor Ośrodka Kul­tury i Turystyki Joanna Reimann, Wiceprezes Światowego Związku Żoł­nierzy Armii Krajowej — Okręg Byd­goszcz Piotr Mądry, Prezes Światowego Związku Żoł­nierzy AK — Koło Pakość kpt. Ryszard Dolecki, Wiceprezes Światowego Związku Żoł­nierzy AK– Koło Pakość Zyg­munt Groń, przed­stawiciel Światowego Związku Żoł­nierzy AK – Koło Pakość Pan Hen­ryk Kuchar­czyk, człon­kowie Związku Kom­batan­tów RP i Byłych Więź­niów Politycz­nych Halina i Janusz Wiśniew­scy oraz mieszkańcy.

IMG_9626.jpg IMG_9634.jpg IMG_9663.jpg

----

Dzień 4       28 VII

"Być jak Żwirko i Wigura czyli o historii lotnictwa"

Osoba prowadząca mgr Marcin Woźniak

DSCF0565a.jpg DSCF0566a.jpg DSCF0567a.jpg DSCF0569a.jpg DSCF0572a.jpg DSCF0576a.jpg

Dzień 3 27 VII

"O tym, jak artysta Stanisława Wyspiański tworzył portrety dzieci"?

Osoba prowadząca mgr Danuta Chadrysiak

DSCF0551a.jpg DSCF0553a.jpg DSCF0554a.jpg DSCF0556a.jpg DSCF0557a.jpg DSCF0558a.jpg

Dzień 2       26 VII

"Pociągiem przez Transylwanię"

osoba prowadząca mgr Sebastian Jarecki

DSCF0538a.jpg DSCF0540a.jpg DSCF0541a.jpg DSCF0542a.jpg DSCF0543a.jpg DSCF0546a.jpg

Dzień 1      25 VII

"Jesteśmy Polką i Polakiem. Symbole Narodowe naszego kraju"

osoba prowadząca Przemysław Dorsz

DSCF0524a.jpg DSCF0525a.jpg DSCF0526a.jpg DSCF0527.JPG DSCF0529a.jpg DSCF0532a.jpg

Obraz-8294.jpg Obraz-8295.jpg Obraz-8296.jpg Obraz-8300.jpg Obraz-8301.jpg Obraz-8307.jpg

Wystawa rzeźby ludowej w Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu

Rzeźba ludowa wyrosła z potrzeb religijnych ludu i zawsze zajmowała w życiu społeczności wiejskiej na Kujawach szczególne miejsce. Świadectwem tego są kapliczki przydrożne w każdej niemal wsi, domowe ołtarzyki, a nierzadko krucyfiksy

i figury świętych w wiejskich kościołach wykonane przez ludowych artystów.

Dawne rzeźby na Kujawach najczęściej przedstawiają Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Matkę Boską Skępską. Figura Matki Boskiej Skępskiej umieszczana była w domowych ołtarzykach i kapliczkach. Ośrodek Jej kultu - sanktuarium w Skępem mieszczące się w klasztorze ojców bernardynów - jest wprawdzie za Wisłą, już na ziemi dobrzyńskiej, lecz pielgrzymki z Kujaw przybywały tu już w XVI wieku.

Niestety do naszych czasów nie zachowało się wiele dawnych rzeźb ludowych. Nietrwałość drewna podatnego na wpływy atmosferyczne, działalność zaborców oraz zniszczenia II wojny światowej to przyczyny dla których figur z kapliczek i krzyży mamy dziś w muzeach tak mało.

Prezentowane na wystawie rzeźby pochodzą od twórców tworzących po 1945 r.

i współczesnych. Często powstały specjalnie dla naszego muzeum, bowiem zostały wykonane na konkursy sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, jakie muzeum w Inowrocławiu organizuje od lat 70-tych XX wieku.

Eksponowane rzeźby ilustrują rok obrzędowy na Kujawach wraz z charakterystycznymi dla naszego regionu obyczajami, takimi jak: Przywołówki Szymborskie, Dyngus, Koza Kujawska, Postrzyżyny. Przedstawiają wygląd typowej chaty kujawskiej, strój kujawianki i kujawiaka, prace polowe oraz zabawy przy muzyce kapel ludowych.

Do najwybitniejszych kujawskich rzeźbiarzy ludowych należał Antoni Chynek (1892-1997), który tworzył proste figurki o tematyce sakralnej i świeckiej. Jego rzeźby są proste, naiwne, najczęściej malowane, w zgaszonych kolorach (Kolędnicy, Św. Mikołaj, Kujawianka, Kapliczka).

Rzeźby Feliksa Maika są z kolei zamknięte w klockowatej bryle, zwykle malowane, zdradzające biegłe władanie dłutem i zamiłowanie do dekoracji (Matka Boska Skępska, Chrystus Frasobliwy, Dziad i Baba).

Głównym i, jak sam deklarował ulubionym tematem, Jana Durkiewicza są figurki Chrystusa, zwłaszcza Frasobliwego oraz krucyfiksy. Na wystawie można jednak zobaczyć, oprócz Kapliczki z Chrystusem, także Parę kujawską i Kapelę z Kowala.

Na uwagę zasługuje także Koza Kujawska dłuta Antoniego Jakubiaka. Zestaw 15 rzeźb ilustruje jeden z typowych dla Kujaw zwyczajów Chodzenia z kozą w ostatni dzień karnawału a przy tym z niezwykłymi szczegółami prezentuje poszczególne postaci orszaku zapustnego.

Oprac. mgr Katarzyna Kasiborska

19657291_118805722062816_4905402126341737770_n.jpg

Wakacje w Muzeum 2017

Warsztaty będą się odbywały w dniach 25-28 lipca 2017 i 1-4 sierpnia 2017.

Cena od osoby 10 złotych (za 1 dzień).

Czas trwania warsztatów od 10.00 do 13.00

Zgłoszenia prosimy kierować pod numerem telefonu 52 357 58 73

Grupy zorganizowane zapraszamy poza terminem

25-28 lipca i 1-4 sierpnia 2017.

Zapraszamy!