http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

14812_4.jpg PICT6185-Kopia.jpg

Gwiazda Polaków - Jadwiga Andegaweńska


Po wakacyjnej przerwie Muzeum im. Jana Kasprowicza powraca z cyklem Zabytek Miesiąca.

 

Już 28 października spotkanie z kobietą, o której współcześni mówili Gwiazda Polaków - Sidus Polonorum.

16 października 1384 korona władców polski spoczęła na skroniach 10-letniej dziewczynki, Jadwigi.

Chociaż przybyła z Węgier to w żyłach jej płynęła duża domieszka kujawskiej, inowrocławskiej krwi.

Jej prapradziadem był założyciel Inowrocławia książę Kazimierz, pradziadem król Władysław Łokietek. Mieszkańcy miasta na soli o Jadwidze, złączonej z dziejami grodu także za pośrednictwem legendy, pamiętają do dzisiaj.W krajobrazie Inowrocławia króla ale i świętą upamiętniają pomniki i kościoły, jej imię noszą ulica, szkoła, nawet dzwon. Pierwszym pomnikiem była tablica zawieszona na Złotym Rogu w 1934 r.

Ocalałe z pożogi wojennej dzieło Piotra Treiblera dzisiaj prezentowana jest w inowrocławskim muzeum.

 

Związkom Jadwigi z naszym miastem poświęcone będzie spotkanie w piątek 28 października o godzinie 17.00 w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!!!

 

---

DSCF0022a.jpg DSCF0023a.jpg DSCF0024a.jpg DSCF0026a.jpg

W dniu 19.10.2016 r. w saloniku Literacko- Artystycznym w Bibliotece Miejskiej przy ul. Kilińskiego 16 w Inowrocławiu, zorganizowano wykład ( w ramach studiów dla seniorów Uniwersytetu III Wieku Fundacji Ekspert -Kujawy przy Wyższej Szkole Pedagogiczno – Technicznej w Koninie ) p. Janiny Sikorskiej – Dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Pani Sikorska w prelekcji pt: "Ten najszczęśliwszy z ludzi, któremu nic zapału do książek nie ostudzi...Rok kujawskiego wieszcza -Jana Kasprowicza", przedstawiła słuchaczom zawiłe losy życia poety. Wykład zgromadził rzesze ( 157 osób) słuchaczy. Na koniec wykładu prelegentka -p. Janina Sikorska otrzymała gromkie brawa i podpisała indeksy uczestnikom.

---

DSCF0011a.jpg DSCF0012a.jpg DSCF0013a.jpg DSCF0014a.jpg DSCF0017a.jpg DSCF0018a.jpg

W dniu 18.10.2016 w auli Liceum nr. 1 w Izbicy Kujawskiej -p. Janina Sikorska, Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu przedstawiła młodzieży klas II i III biografię i twórczość Jana Kasprowicza. Słowa p. Dyrektor zobrazował p. Sebastian Jarecki, adiunkt z tegoż muzeum, prezentacją multimedialną "Jan Kasprowicz 1860 – 1926". Dziękujemy Dyrektorowi liceum, nauczycielom i młodzieży za ciepłe przyjęcie.

----

Od dnia 30 września 2016 r. czynna jest w Muzeum im. Jana Kasprowicza wystawa, przygotowana z okazji 30-lecia Szpitala Wielospecjalistycznego im. dra Ludwika Błażka w Inowrocławiu, zatytułowana ,,Inowrocławski Szpital na przestrzeni wieków".

Na wystawie zaprezentowano fotografie, archiwalia oraz sprzęt medyczny. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum, szpitala oraz Archiwum Państwowego w Bydgoszczy O/Inowrocław.


Katarzyna Kasiborska

Muzeum im. J.Kasprowicza

DSCF0001.JPG DSCF0002.JPG DSCF0004.JPG DSCF0006.JPG DSCF0008.JPG DSCF0010.JPG

----

W dniach 24 i 25 września 2016 Muzeum im. Jana Kasprowicza włączyło się w akcję 60+Kultura. W tych dniach seniorzy mogli zwiedzać muzeum za darmo. Akcja zorganizowana była pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sobotę ( 24 września ), Dyrektor muzeum p. Janina Sikorska przeprowadziła wykład "Dzieje pochówków Jana Kasprowicza" w którym opowiedziała zebranym o końcówce życia oraz o miejscach spoczynku kujawskiego wieszcza. Wykład wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy. W miniony weekend muzeum odwiedziło aż 130 seniorów i seniorek.

100_7419a.jpg 100_7423a.jpg 100_7437a.jpg 100_7424a.jpg

---

W dniu 17 września 2016 roku otwarto w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu dwie wystawy. Pierwsza poświęcona jest Rocznikowi Kasprowiczowskiemu, który ukazuje się od 1936 roku. Od tomu IX pojawiają się w nim nie tylko treści dotyczące tematyki młodopolskiej ale i historii, archeologii i etnografii. Druga wystawa to galeria zdjęć, które wykonała dyrektor Janina Sikorska będąc w Poroninie i Zakopanem, przedstawiają one miejsca związane z Janem Kasprowiczem, a więc Dom Poety na Harendzie, mostek do niego prowadzący, kapliczkę, mauzoleum w którym Jan Kasprowicz jest pochowany i góry. Do zwiedzania wystaw serdecznie zachęcamy!

DSCF0396.JPG DSCF0397.JPG DSCF0398.JPG DSCF0399.JPG DSCF0401.JPG

---

Podziękowanie od Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, p. Mikołaja Bogdanowicza.

DSCF0395.JPG

-----

Muzeum im. Jana Kasprowicza włącza się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "60+ Kultura", skierowaną do Seniorów. W dniach 24 i 25 września wystawy Muzeum zostaną bezpłatnie udostępnione wszystkim Seniorom. 24 września o godzinie 12:00 Dyrektor Janina Sikorska wygłosi prelekcję pt. "Dzieje pochówków Jana Kasprowicza".

Serdecznie zapraszamy.

weekend-seniora-logo.jpg


---

DSCF0374a.jpg DSCF0377a.jpg DSCF0380a.jpg DSCF0386a.jpg DSCF0387a.jpg DSCF0393a.jpg

W dniu 14 sierpnia 2016 roku w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Inowrocławiu Szymborzu odbyła się msza święta w intencji Jana Kasprowicza w 90 rocznicę jego śmierci. Na początku dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska przedstawiła sylwetkę młodopolskiego pisarza i powód dla którego akurat w tym roku jest tyle imprez kulturalnych związanych z jego osobą. Mszę świętą celebrował ks. kan. Jan Kasprowicz- proboszcz i kustosz katedry gnieźnieńskiej, on również w kazaniu nawiązywał do swojego imiennika wspominając o jego zasługach dla kultury polskiej i dylematach osobistych i moralnych. Na mszę świętą przybyło wielu przedstawicieli władz miasta,jednostek samorządowych, biznesu oraz instytucji noszących imię wielkiego Polaka-dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, do którego poeta uczęszczał w l. 1870-1880 i dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza a także muzealnicy i nauczyciele wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu - Szymborzu. Po mszy świętej delegaci, nauczyciele i uczniowie udali się w kierunku ul. Wielkopolskiej. Znajduje się tam Dom Rodziny Jana Kasprowicza o/ Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Pracownicy muzeum oprowadzili wszystkich chętnych po izbach muzealnych, w których prezentowana jest kujawska sztuka ludowa.

NARODOWE CZYTANIE

Dnia 3 września w godzinach 11-13 w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbyło się ''Narodowe Czytanie 2016''. Patronat honorowy nad imprezą objeła Para Prezydencka : Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Muzeum tradycjnie jak co roku wzięło udział w tej imprezie. Dzieło Henryka Sienkiewicza pt.''Quo Vadis'' czytali : dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska, p. Andrzej Antczak reżyser teatralny grupy ''Azyl'' działającej w II Liceum Ogólnokształcącym w Inowrocławiu, pracownik Kuriera Inowrocławskiego p. Julita Klocek oraz pracownik Muzeum p. Przemysław Dorsz.

Z okazji trwającego w tym roku ''Roku Kasprowiczowskiego w Inowrocławiu'', dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska przeczytała również kilka wierszów patrona Muzeum z ''Ksiegi Ubogich''. Każdy kto wziął udział w Narodowym Czytaniu otrzymał pamiątkowy odcisk pieczęci z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału już za rok w kolejnej edycji Narodowego Czytania w Muzeum.

195571.jpg 195572.jpg 195573.jpg 195574.jpg

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

wstęp na imprezy w ramach EDD bezpłatny

Program :

 

  • 10.09.2016 – godzina 12:00 – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i Inowrocławskiego Roku Kasprowiczowskiego wycieczka po Inowrocławiu szlakiem dawnych i współczesnych pomników Jana Kasprowicza. Wycieczka poprowadzona przez pracowników Muzeum przybliży uczestnikom historię pomników Jana Kasprowicza, współczesnego przy ul. Solankowej oraz pierwszego, zniszczonego w czasie II wojny światowej, na placu Kasprowicza. Na szlaku wycieczki znajdzie się również pomnik poety przed I Liceum Ogólnokształcącym. Zwiedzającym zaprezentowane zostaną również miejsca związane z życiem Jana Kasprowicza, kościół pw. św. Mikołaj, ślady domu w którym mieszkał oraz obecny w jego twórczości kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Informacjom o charakterze biograficznym i historycznym towarzyszyć będzie lektura fragmentów dzieł poety.

 

 

  • 17.09.2016 – godzina 12:00 – Muzeum im. Jana Kasprowicza – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i Inowrocławskiego Roku Kasprowiczowskiego wykład „Losy pomników Jana Kasprowicza cz. 1 – Harenda”. Janina Sikorska, Dyrektor Muzeum, przedstawi dzieje Harendy domu i mauzoleum Poety. Wykład towarzyszył będzie otwarciu wystawy „80 lat Rocznika Kasprowiczowskiego”. Wystawa zaprezentuje historię „Rocznika Kasprowiczowskiego” - periodyku naukowego Muzeum im. J. Kasprowicza oraz ludzi współpracujących z pismem.

 

 

Narodowe Czytanie 2016

Henryk Sienkiewicz ''Quo Vadis''


W dniu 3 września w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania dzieł wielkich polskich pisarzy. Honorowy patronat nad imprezą objęła Para Prezydencka RP : Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Wszyscy, którzy tego dnia przyjdą do Muzeum z egzemplarzem ''Quo Vadis'' Henryka Sienkiewicza otrzymają okolicznościowy odcisk pieczęci z Kancelarii Prezydenta RP.

Rok 2016 poświęcono Henrykowi Sienkiewiczowi i jego wybitnemu dziełu książce ''Quo Vadis''.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

Wszystkich chętnych do przeczytania choćby paru wersów dzieła H. Sienkiewicza zapraszamy

w godzinach 11.00-13.00. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy !!!.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

W sierpniu 2016 roku na łamach czasopisma Gdyński IKS nr 33 (Informacje – Kultura – Społeczeństwo) w dziale "Patroni naszych ulic" zamieszczono artykuł "Jan Kasprowicz 1860 – 1926 " autorstwa p. Janiny Sikorskiej , dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza. Poniżej ikona po kliknięciu w którą można przeczytać tekst.

DSCF0352.JPG

---

1 sierpnia 2016 r, w 90- tą rocznicę śmierci Jana Kasprowicza spotkali się przy inowrocławskim pomniku Poety przedstawiciele samorządu powiatowego w osobie wicestarosty Włodzimierza Figasa, pracownicy instytucji kultury szkół noszących imię Jana Kaprowicza oraz mieszkańcy Inowrocławia i organizacje pozarządowe. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Janina Sikorska dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

DSCF0292a.jpg DSCF0299a.jpg DSCF0303a.jpg DSCF0307a.jpg

Dzień VIII - 5.08.2016

Okręty/Sandały

Zakończenie

DSCF0345.JPG DSCF0346a.jpg DSCF0348a.jpg DSCF0350a.jpg DSCF0351a.jpg

----

Dzień VII  4.08.2016

BOGACTWO KUJAW

DSCF0331.JPG DSCF0333.JPG DSCF0335.JPG DSCF0338.JPG DSCF0341.JPG

----

Dzień VI - 03 sierpnia (środa)

HEJ, HEJ ZIELONA UKRAINO

DSCF0319.JPG DSCF0320.JPG DSCF0323.JPG DSCF0322.JPG DSCF0325.JPG DSCF0327.JPG

----

Dzień V  - 02 sierpnia (wtorek)

O ZWIERZĘTACH POETY JANA. KILKA FAKTÓW Z ŻYCIA JANA KASPROWICZA W 90.ROCZNICĘ ŚMIERCI PATRONA NASZEGO MUZEM

DSC_0032.jpg DSC_0036.jpg DSC_0037.jpgDSCF0312.JPG DSCF0316.JPG DSCF0317.JPG

--------------

Dzień IV - 29 lipca (piątek)

BUM TARARA – CZYLI RZECZ O DAWNYCH INSTRUMENTACH

DSCF0279.JPG DSCF0280.JPG DSCF0282.JPG DSCF0283.JPG DSCF0285.JPG DSCF0288.JPG

----

Dzień III - 28 lipca (czwartek)

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE

DSCF0265.JPG DSCF0266.JPG DSCF0269.JPG DSCF0270.JPG DSCF0273.JPG DSCF0275.JPG

---

Dzień II - 27 lipca (środa)

FAKTY I LEGENDY BITWY POD MĄTWAMI

W 350-TĄ ROCZNICĘ BITWY

DSCF0253.JPG DSCF0256.JPG DSCF0259.JPG DSCF0260.JPG DSCF0261.JPG DSCF0262.JPG

----

Dzień I - 26 VII 2016

GRECCY BOGOWIE OLIMPIJSCY W MUZEUM

DSCF0239.JPG DSCF0243.JPG DSCF0244.JPG DSCF0248.JPG DSCF0249.JPG

---

Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w warsztatach edukacyjnych ''Wakacje w Muzeum 2016'', które odbędą się w dniach 26 lipca – 05 sierpnia 2016 (8 dni)

Cena wstępu 9 zł ( jeden dzień warsztatów)

Zajęcia trwają w godzinach 10.00 - 13.00

Zapisy uczestników pod nr. tel 52 357 58 73, lub osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Solankowej 33.

Serdecznie Zapraszamy !!!

Program zajęć :

 

26 lipca (wtorek)

Rozpoczęcie warsztatów edukacyjnych ''Wakacje w Muzeum 2016''

GRECCY BOGOWIE OLIMPIJSCY W MUZEUM

( osoba prowadząca : Przemysław Dorsz)


W tym roku mija 120 lat od historycznych pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Celem spotkania jest zapoznanie uczestników zajęć z historią i ideą Olimpiady oraz Mitologią grecką i Bogami olimpijskimi, rozbudzenie zainteresowań sportem oraz kształtowanie pozytywnych wzorów idei sportowej rywalizacji.

Przebieg zajęć :

- prezentacje multimedialne : ''Bogowie olimpijscy'', ''Idea Igrzysk Olimpijskich oraz Symbole Olimpijskie'', ''Symbolika flag państwowych''

- zajęcia plastyczne : ''Na Olimpie ...'' - wybór swojego Boga olimpijskiego i odszukanie jego atrybutów, ''Tworzenie własnych flag'', ''Zdobywamy szczyty – tworzenie własnych medali''

27 lipca (środa)

FAKTY I LEGENDY BITWY POD MĄTWAMI

W 350-TĄ ROCZNICĘ BITWY

(osoba prowadząca : Katarzyna Kasiborska)

W tym roku mija 350. rocznica bitwy pod Mątwami. Dzieci dowiedzą się o przebiegu tych wydarzeń, które rozegrały się na przedpolach ówczesnego Inowrocławia 13 lipca 1666 roku.

Przebieg zajęć :

- obejrzenie i omówienie obrazu Mariana Adamczyka ''Bitwa pod Mątwami''

- wspólne czytanie bajki Jana Kasprowicza ''O śpiących rycerzach w Tatrach''

- porównanie w.w. bajki z legendami o zatopionej armii w Inowrocławiu

- wykonanie techniką dowolną ilustracji do bajki, legendy lub obrazu

- lepienie figurek żołnierzy, zagadki i krzyżówki historyczne


28 lipca (czwartek)

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE

(osoba prowadząca : Justyna Lajstet)


Podczas trzeciego dnia uczestnicy warsztatów zapoznają się z literaturą dziecięcą. Poznają między innymi baśnie braci Grimm i Jana Kasprowicza. Celem zajęć jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań literackich i artystycznych.

Przebieg zajęć :

- prezentacje multimedialne : ''Skąd się wzięły bajki i baśnie ?'', ''Najbardziej znani bajkopisarze'',

''Jan Kasprowicz jako bajkopisarz''

- zajęcia plastyczne : '' Krasnoludki są na świecie'' – wykonanie krasnoludka z papierowej rolki,

''Jestem lalkarzem'' – wykonanie miniaturowych pacynek z papieru

- ''Bawię się w teatr'' – inscenizacja baśni Jana Kasprowicza przy użyciu wykonanych pacynek

- zabawa ruchowa : ''Raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy''

- zabawa muzyczna ''Bajkowe melodie'' – przypisanie melodii do poszczególnego tytułu bajki

29 lipca (piątek)

BUM TARARA – CZYLI RZECZ O DAWNYCH INSTRUMENTACH

(osoba prowadząca : Marcin Woźniak)

Celem spotkania jest przybliżenie uczestnikom dawnych instrumentów ze sfery zainteresowań archeologa (zabytki z wykopalisk, rysunki naskalne, kafle z wyobrażeniami muzykujących zwierząt) oraz próba rekonstruowania świata dawnych dźwięków. Przebieg zajęć : - prezentacja multimedialna instrumentów muzycznych – zabytków archeologicznych

- słuchanie i oglądanie filmów dotyczących muzyki wykonywanej na dawnych instrumentach

- wspólne wykonywanie prostych instrumentów (grzechotki, bębenki, gwizdki, fletnie, burczybasy)

- próba nagrania sygnału dzwonka telefonicznego, budzika w oparciu o przygotowane instrumenty

- wspólne koncertowanie/hałasowanie w ogrodzie muzealnym


02 sierpnia (wtorek)

O ZWIERZĘTACH POETY JANA. KILKA FAKTÓW Z ŻYCIA JANA KASPROWICZA W 90.ROCZNICĘ ŚMIERCI PATRONA NASZEGO MUZEM

(osoba prowadząca : Danuta Chadrysiak)


1 sierpnia 2016 roku mija 90.rocznica śmierci Jana Kasprowicza - Patrona Muzeum. W tym dniu zajęcia będą poświęcone młodopolskiemu poecie, jego życiu, związków z Inowrocławiem i Kujawami.

Przebieg zajęć :

- Prezentacja zdjęć ukazujących trudne i pracowite dzieciństwo Kasprowicza oraz wpływ i znaczenie Matki na rozwój poety

- poznanie wiersza ''Kogucik'' – czytanie i opanowanie kilku zwrotek na pamięć, układanie tekstu z rozsypanych wersów, recytacja wiersza

- prezentacja zdjęć dojrzałego poety – Kasprowicza w górach, zdjęcia z córkami, żoną, z psem Smokiem – przedstawienie rasy polskich owczarków oraz obejrzenie krótkiego filmu o owczarkach i ich zachowaniu

- zajęcia plastyczne : ''Portret Smoka'', ''Jan Kasprowicz z psem Smokiem w górach''

- zajęcia grupowe : ''Zwierzęta na wiejskim podwórku'', wycinanie konturów zwierząt z kolorowego papieru, naklejanie na duży arkusz papieru


03 sierpnia (środa)

HEJ, HEJ ZIELONA UKRAINO

(osoba prowadząca : Sebastian Jarecki)


Jednym z kilku państw, które graniczy z naszym krajem jest Ukraina, i to właśnie ''naszym wschodnim sąsiadom'' poświęcony będzie szósty dzień warsztatów edukacyjnych. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się o historii, kulturze, zabytkach i ciekawostkach związanych z Ukrainą.

Przebieg zajęć :

- prezentacja multimedialna : ''Ukraina – historia, kultura, kuchnia, ciekawostki''

- prezentacja 10 minutowego filmu animowanego ''Jak Kozacy grali w piłkę''

- ćwiczenia z poznania cyrylicy, sposób wymowy,zapis liter

- wykonanie ozdobnych kołnierzy charakterystycznych dla wschodu


04 sierpnia (czwartek)

BOGACTWO KUJAW

(osoby prowadzące : Justyna Lajstet, Sebastian Jarecki, Przemysław Dorsz)


Kolejny dzień warsztatów poświęcony będzie tym razem Kujawom. Dzieci zapoznają się z historią, kulturą i obyczajami naszego regionu, poznają jego zabytki a także ciekawostki.

Przebieg zajęć :

- prezentacje multimedialne : ''Średniowieczne Kujawy'', ''Regionalne piękno'', ''Kujawski strój ludowy'', ''Kujawy-nasz region''

- zajęcia plastyczne : ''Budujemy zamki na Kujawach'', ''Odtwarzam kujawski strój'',

''Wydzieramy kujawskie kwiaty'', ''Tworzenie górniczego czako i górniczych pióropuszy''


05 sierpnia (piątek)

UROCZYSTE PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE WARSZTATÓW

Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Muzeum, prezentacja multimedialna ''Bajeczny świat''. Gry i zabawy na sali audiowizualnej i ogrodzie muzealnych i tworzenie wystawy wszystkich prac które powstały podczas warsztatów. Uroczyste podsumowanie i zakończenie warsztatów oraz wręczenie uczestnikom upominków oraz dyplomów.

(osoby prowadzące : Justyna Lajstet, Sebastian Jarecki, Przemysław Dorsz)

-----

W dniach 27 i 28 czerwca 2016 roku, Muzeum odwiedziły dzieci wraz z opiekunami z Kolonii Letnich organizowanych przez 56 Bazę Lotniczą i 2 Pułk Łączności z Inowrocławia. Celem wizyty były warsztaty pt: "Kujawy" zorganizowane przez pracowników muzeum: Justynę Lajstet, Przemysława Dorsza i Sebastiana Jareckiego.

DSCF0170a.jpg DSCF0171a.jpg DSCF0183.JPG DSCF0184a.jpg