http://www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl/

Msza święta w intencji Jana Kasprowicza

m1.jpg m2.jpg m3.jpg m4.jpg m5.jpg

----

W dniu 30 września 2017 roku śladami Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego podróżowali nauczyciele poloniści z powiatu Wrześneńskiego. Pierwszym miejscem jakie odwiedzili pedagodzy był pomnik Jana Kasprowicza przy ulicy Solankowej na skwerze im. Jana Pawła II. Następnie grupa pojechała do Góry na grób Meteora Młodej Polski, Stanisława Przybyszewskiego. Nauczycieli oprowadzał znakomity historyk, wieloletni przewodnik Inowrocławskiego koła PTTK p. Bogdan Wojtkowiak. Po powrocie do Inowrocławia nauczyciele udali się do Muzeum im. Jana Kasprowicza. Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska oprowadziła grupę po wystawach literackich, szczegółowo przybliżając życie i działalność literacką Jana Kasprowicza, Stanisława Przybyszewskiego i Stanisława Szenica. Na koniec była kawa w sali audiowizualnej muzeum, dyskusje literackie i wymiana wrażeń z podróży.

DSC05473a.jpg DSC05477a.jpg DSC05485a.jpg DSC05492a.jpg DSC05501a.jpg DSC05504a.jpg

---

W dniu 2 października 2017 roku na zaproszenie Muzeum im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i stowarzyszenia "Nowa Para Butów"do muzeum przybył Naczelny Rabin Polski, Michael Joseph Schudrich. Szacownego gościa przedstawiła zebranym, p. Janina Sikorska i przypomniała rabinowi, że odwiedził już Inowrocław, kiedy modlił się przy szczątkach zmarłych w XIX i XX wieku, Inowrocławskich Żydach. Rozmowę z Rabinem Schudrichem prowadził Bartosz Wiśniewski, pracownik Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu.

Michael Joseph Schudrich urodził się w 1955 roku Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach, jako najstarsze z czworga dzieci rabina Davida Schudricha Doris. Jego przodkowie pochodzili z Baligrodu w Bieszczadach. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. Studiował na State University of New York w Stony Brooks. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Columbia.

W latach 1983–1989 przebywał w Japonii, gdzie pełnił funkcję konserwatywnego rabina w gminie żydowskiej w Tokio; nauczał również historii i kultury żydowskiej. Jeszcze podczas studiów odwiedzał w latach 1976, 1977 i 1979 Polskę. W latach 1990–1998 pracował w Warszawie dla Fundacji Ronalda S. Laudera. W 2000 został rabinem Warszawy i Łodzi. To głównie dzięki niemu powstały w Polsce żydowskie przedszkola i szkoły. 8 grudnia 2004 został wybrany naczelnym rabinem Polski. Od 23 lutego 2008 jest członkiem Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym jest członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. 3 listopada 2005 otrzymał polskie obywatelstwo. Jest odtąd obywatelem Stanów Zjednoczonych i Polski.

Pełni wiele ważnych funkcji w społecznym i kulturowym życiu polskich Żydów. Bierze udział w dialogu polsko-żydowskim i chrześcijańsko-żydowskim.

R2-(1).jpg R2-(2).jpg R4-(1).jpg R4-(2).jpg R5.jpg

---

DSCF0005a.jpg DSCF0006a.jpg DSCF0010a.jpg DSCF0011a.jpg DSCF0012a.jpg DSCF0013a.jpg

21 września 2017 roku Muzeum im. Jana Kasprowicza gościło w swych progach Tadeusza Majewskiego - Starostę Inowrocławskiego wraz z Mirosławą Kucol -Wicestarostą Inowrocławskim i Robertem Gołdeckim - Naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia.

Spotkanie dotyczyło jubileuszu długoletniej pracy w Muzeum Janiny Sikorskiej - Dyrektora Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Starosta życząc solenizantce wielu sukcesów zawodowych, wręczył kwiaty, upominek oraz okolicznościowy adres.

Ponadto Starostowie wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom Muzeum za pracę na rzecz kultury w regionie i promocji. Uhonorowani zostali także listem gratulacyjnym.

Obraz-015a.jpg Obraz-017a.jpg Obraz-019a.jpg Obraz-027a.jpg Obraz-037a.jpg Obraz-039a.jpgObraz-050a.jpg Obraz-052a.jpg Obraz-053a.jpg

---

 

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na:

kliknij na poniższy obrazek

wer.jpg

----

DSCF0656a.jpg DSCF0657a.jpg DSCF0667a.jpg DSCF0667a.jpg DSCF0677a.jpg

W dniach 7 – 10 września 2017 trwały w Kruszwicy i Kobylnikach XXIX Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń. Na zjazd przyjechali poeci z całej Polski. W ostatnim dniu, wykład "Stanisław Przybyszewski-życie i twórczość" wygłosiła Janina Sikorska -Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Prelekcja była wzbogacona fragmentami wierszy pisarza, które czytał "Młody Przybyszewski" w rolę którego wcielił się Wiktor Nogalski. Prezentację multimedialną zaprezentował Sebastian Jarecki, gdzie pokazane zostały m.in nieznane zdjęcia Przybyszewskiego, członków Jego rodziny i przyjaciół. Pani Sikorska za ciekawy wykład zebrała gromkie oklaski od poetów i otrzymała piękny bukiet kwiatów.

----

Obraz-002a.jpg Obraz-004a.jpg Obraz-006a.jpg Obraz-008a.jpg Obraz-009a.jpg Obraz-011a.jpgObraz-013a.jpg Obraz-017a.jpg Obraz-018a.jpg Obraz-021a.jpg Obraz-026a.jpg Obraz-030a.jpgObraz-021a.jpg Obraz-026a.jpg Obraz-030a.jpg Obraz-036a.jpg Obraz-052a.jpg

Szlakiem miejsc magicznych z Muzeum im. Jana Kasprowicza i inowrocławskim MPK

W sobotę 9 września Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprosiło chętnych na wycieczkę „Szlakiem miejsc magicznych”. Współorganizatorem przedsięwzięcia było inowrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o., które bezpłatnie udostępniło środek transportu, czerwony miejski autobus. Muzealna wyprawa była jedną z propozycji w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzonych pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

26 uczestników wycieczki prowadzonych przez dyrektor muzeum Janinę Sikorską i archeologa Marcina Woźniaka zanurzyło się w kujawskie „krajobrazy dziedzictwa” także w krajobrazy literackie bowiem mottem wyprawy były słowa Jana Kasprowicza „wizja ziemi kujawskiej nie opuszczała mnie nigdy”. Inspiracją podróży były życie i twórczość Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego. Spod siedziby muzeum autobus wyruszył do Szymborza, miejsca urodzenia Jana Kasprowicza, gdzie w oddziale inowrocławskiego muzeum obejrzano wystawę kujawskiej rzeźby ludowej. W pobliskim Łojewie, w gościnnych progach Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich na zwiedzających czekały ekspozycje poświęcone Stanisławowi Przybyszewskiemu, kulturze ludowej i odkryciom archeologicznym w Kruszy Zamkowej. Kolejnym punktem na trasie czerwonego autobusu MPK był Szarlej ze zdziczałym parkiem kryjącym ruiny legendarnego zamku Władysława Białego i dwór Józefa Kościelskiego, mecenasa młodego Kasprowicza. A dalej Jaronty, miejsce śmierci Stanisława Przybyszewskiego upamiętnione kamieniem i pomnikowym dębem. Koniec trasy wyznaczała Góra. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Krzysztofa Andrzejewskiego obejrzano kościół, kryjący w swym wnętrzu m.in związany z biografią Jana Kasprowicza obraz św. Walentego i krucyfiks z 31 kul armatnich podarowany świątyni przez Władysława Kościelskiego Sefer Paszę. Wokół świątyni zachwycał zabytkowy cmentarz z odnowionymi pomnikami w tym klasycystycznym nagrobkiem w kształcie egipskiej piramidy. Dłuższą chwile poświęcono mogile leżącej u podnóża Góry, to grób Stanisława Przybyszewskiego. Chwila zadumy, złożenie kwiatów i zapalenie znicza zakończyło wyprawę „szlakiem miejsc magicznych”. Uczestnicy z zadowoleniem pożegnali organizatorów wyrażając zdziwienie, że tak blisko Inowrocławia można znaleźć miejsca interesujące, piękne a nawet magiczne.

 


----


a1.jpg
b1.jpg c1.jpg d1.jpg e1.jpg f1.jpg

W sobotę 2 września Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyła się VI edycja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Spacerujący ulicą Solankową mogli usłyszeć interpretacje m.in:

Włodzimierza Figasa Wicestarosty Inowrocławskiego, Marka Karólewskiego Zastępcy Wójta Gminy Inowrocław, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu: . Izabelli Drobnieckiej aspiranta sztabowego i Jacka Piątkowskiego aspiranta sztabowego.

W akcji udział wzięli również: sędzia Janina Połowińczak , uczennice II LO

im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu:Zuzanna Kowalska wraz z Alicją Grobelską,

dziennikarze inowrocławskich gazet : Dariusz Nawrocki („Gazeta Pomorska”)

i Mirosław Amonowicz („Kurier Inowrocławski”) , Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska

oraz pracownicy: Przemysław Dorsz i Joanna Smolak.

Podczas Narodowego Czytania, przybliżono zgromadzonym gościom oraz słuchaczom postać twórcy „Wesela” - Stanisława Wyspiańskiego.

Nie zabrakło także dyskusji na temat powstania dramatu i autentycznych postaci występujących

w nim,o których opowiedziała Dyrektor Muzeum p. Janina Sikorska.

Każdy uczestnik akcji otrzymał pamiątkowy stempel w swoim egzemplarzu „Wesela”.

-------

Dzień 8.   4 VIII piątek

DSCF0632a.jpg DSCF0638a.jpg DSCF0642a.jpg DSCF0647a.jpg

 

 

Dzień 7.     3 VIII czwartek

"Tytus dostaje dwójkę z geografii"

osoba prowadząca mgr Sebastian Jarecki

DSCF0624a.jpg DSCF0625a.jpg DSCF0627a.jpg DSCF0631a.jpg DSCF0632a.jpg

 

Dzień 5.       1 VIII

"Coś z niczego, czyli kreatywna zabawa to świetna sprawa"

osoba prowadząca mgr Joanna Smolak

91 Rocznica śmierci Jana Kasprowicza- złożenie kwiatów pod pomnikiem

DSCF0588a.jpg DSCF0591a.jpg DSCF0592a.jpg DSCF0600a.jpg DSCF0601a.jpg DSCF0609a.jpg

 

 

----

Pakość uczciła 73 rocz­nicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie War­szaw­skie wybuchło 73 lata temu i było naj­więk­szą akcją zbrojną zor­ganizowaną w Europie okupowanej przez Niem­ców. Żoł­nierze Armii Krajowej przez 63 dni wal­czyli samot­nie, wykazując się ogromną odwagą i poświęceniem, a ich celem była wolna, nie­pod­legła Polska.

W Pako­ści rów­nież uczczono pamięć poległych Powstań­ców. Przy­byłych pod pomnik Powstań­ców Wiel­kopol­skich gości powitali kpt. Ryszard Dolecki oraz Zyg­munt Groń. O godz. 17.00 — w godzinę W — włączone zostały syreny alar­mowe na czas 1 minuty dla upamięt­nienia bohater­skiej walki Żoł­nierzy Armii Krajowej o wolną Pol­skę. Następ­nie po odśpiewaniu hymnu narodowego, modlitwie za poległych i prze­mówieniu zastępcy bur­mistrza Szymona Łep­skiego nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów.

W uroczysto­ści udział wzięli: prze­wod­niczący Rady Miej­skiej Jerzy Joachimiak, zastępca Bur­mistrza Szymon Łep­ski, sekretarz gminy Joanna Zemełka, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu p. Janina Sikorska, kierow­nik referatu Oświaty, Kul­tury i Promocji Gminy Mariusz Jarzynow­ski, dyrek­tor Ośrodka Kul­tury i Turystyki Joanna Reimann, Wiceprezes Światowego Związku Żoł­nierzy Armii Krajowej — Okręg Byd­goszcz Piotr Mądry, Prezes Światowego Związku Żoł­nierzy AK — Koło Pakość kpt. Ryszard Dolecki, Wiceprezes Światowego Związku Żoł­nierzy AK– Koło Pakość Zyg­munt Groń, przed­stawiciel Światowego Związku Żoł­nierzy AK – Koło Pakość Pan Hen­ryk Kuchar­czyk, człon­kowie Związku Kom­batan­tów RP i Byłych Więź­niów Politycz­nych Halina i Janusz Wiśniew­scy oraz mieszkańcy.

IMG_9626.jpg IMG_9634.jpg IMG_9663.jpg

----

Dzień 4       28 VII

"Być jak Żwirko i Wigura czyli o historii lotnictwa"

Osoba prowadząca mgr Marcin Woźniak

DSCF0565a.jpg DSCF0566a.jpg DSCF0567a.jpg DSCF0569a.jpg DSCF0572a.jpg DSCF0576a.jpg

Dzień 3 27 VII

"O tym, jak artysta Stanisława Wyspiański tworzył portrety dzieci"?

Osoba prowadząca mgr Danuta Chadrysiak

DSCF0551a.jpg DSCF0553a.jpg DSCF0554a.jpg DSCF0556a.jpg DSCF0557a.jpg DSCF0558a.jpg

Dzień 2       26 VII

"Pociągiem przez Transylwanię"

osoba prowadząca mgr Sebastian Jarecki

DSCF0538a.jpg DSCF0540a.jpg DSCF0541a.jpg DSCF0542a.jpg DSCF0543a.jpg DSCF0546a.jpg

Dzień 1      25 VII

"Jesteśmy Polką i Polakiem. Symbole Narodowe naszego kraju"

osoba prowadząca Przemysław Dorsz

DSCF0524a.jpg DSCF0525a.jpg DSCF0526a.jpg DSCF0527.JPG DSCF0529a.jpg DSCF0532a.jpg

Obraz-8294.jpg Obraz-8295.jpg Obraz-8296.jpg Obraz-8300.jpg Obraz-8301.jpg Obraz-8307.jpg

Wystawa rzeźby ludowej w Domu Rodziny Jana Kasprowicza w Szymborzu

Rzeźba ludowa wyrosła z potrzeb religijnych ludu i zawsze zajmowała w życiu społeczności wiejskiej na Kujawach szczególne miejsce. Świadectwem tego są kapliczki przydrożne w każdej niemal wsi, domowe ołtarzyki, a nierzadko krucyfiksy

i figury świętych w wiejskich kościołach wykonane przez ludowych artystów.

Dawne rzeźby na Kujawach najczęściej przedstawiają Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Matkę Boską Skępską. Figura Matki Boskiej Skępskiej umieszczana była w domowych ołtarzykach i kapliczkach. Ośrodek Jej kultu - sanktuarium w Skępem mieszczące się w klasztorze ojców bernardynów - jest wprawdzie za Wisłą, już na ziemi dobrzyńskiej, lecz pielgrzymki z Kujaw przybywały tu już w XVI wieku.

Niestety do naszych czasów nie zachowało się wiele dawnych rzeźb ludowych. Nietrwałość drewna podatnego na wpływy atmosferyczne, działalność zaborców oraz zniszczenia II wojny światowej to przyczyny dla których figur z kapliczek i krzyży mamy dziś w muzeach tak mało.

Prezentowane na wystawie rzeźby pochodzą od twórców tworzących po 1945 r.

i współczesnych. Często powstały specjalnie dla naszego muzeum, bowiem zostały wykonane na konkursy sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, jakie muzeum w Inowrocławiu organizuje od lat 70-tych XX wieku.

Eksponowane rzeźby ilustrują rok obrzędowy na Kujawach wraz z charakterystycznymi dla naszego regionu obyczajami, takimi jak: Przywołówki Szymborskie, Dyngus, Koza Kujawska, Postrzyżyny. Przedstawiają wygląd typowej chaty kujawskiej, strój kujawianki i kujawiaka, prace polowe oraz zabawy przy muzyce kapel ludowych.

Do najwybitniejszych kujawskich rzeźbiarzy ludowych należał Antoni Chynek (1892-1997), który tworzył proste figurki o tematyce sakralnej i świeckiej. Jego rzeźby są proste, naiwne, najczęściej malowane, w zgaszonych kolorach (Kolędnicy, Św. Mikołaj, Kujawianka, Kapliczka).

Rzeźby Feliksa Maika są z kolei zamknięte w klockowatej bryle, zwykle malowane, zdradzające biegłe władanie dłutem i zamiłowanie do dekoracji (Matka Boska Skępska, Chrystus Frasobliwy, Dziad i Baba).

Głównym i, jak sam deklarował ulubionym tematem, Jana Durkiewicza są figurki Chrystusa, zwłaszcza Frasobliwego oraz krucyfiksy. Na wystawie można jednak zobaczyć, oprócz Kapliczki z Chrystusem, także Parę kujawską i Kapelę z Kowala.

Na uwagę zasługuje także Koza Kujawska dłuta Antoniego Jakubiaka. Zestaw 15 rzeźb ilustruje jeden z typowych dla Kujaw zwyczajów Chodzenia z kozą w ostatni dzień karnawału a przy tym z niezwykłymi szczegółami prezentuje poszczególne postaci orszaku zapustnego.

Oprac. mgr Katarzyna Kasiborska

19657291_118805722062816_4905402126341737770_n.jpg

Wakacje w Muzeum 2017

Warsztaty będą się odbywały w dniach 25-28 lipca 2017 i 1-4 sierpnia 2017.

Cena od osoby 10 złotych (za 1 dzień).

Czas trwania warsztatów od 10.00 do 13.00

Zgłoszenia prosimy kierować pod numerem telefonu 52 357 58 73

Grupy zorganizowane zapraszamy poza terminem

25-28 lipca i 1-4 sierpnia 2017.

Zapraszamy!

 

Dzień 1      25 VII

"Jesteśmy Polką i Polakiem. Symbole Narodowe naszego kraju"

osoba prowadząca Przemysław Dorsz

Dzień 2       26 VII

"Coś z niczego, czyli kreatywna zabawa to świetna sprawa"

osoba prowadząca mgr Joanna Smolak

Dzień 3 27 VII

"O tym, jak artysta Stanisława Wyspiański tworzył portrety dzieci"?

Osoba prowadząca mgr Danuta Chadrysiak

Dzień 4      28 VII

"Być jak Żwirko i Wigura czyli o historii lotnictwa"

Osoba prowadząca mgr Marcin Woźniak

Dzień 5      1 VIII wtorek

"Tytus dostaje dwójkę z geografii"

osoba prowadząca mgr Sebastian Jarecki

Dzień 6       2 VIII

"Kujawskie inspiracje"

osoba prowadząca mgr Joanna Smolak

Dzień 7       3 VIII

"Pociągiem przez Transylwanię"

osoba prowadząca mgr Sebastian Jarecki

Dzień 8      4 VIII

"Czarnoziem na soli"

osoby prowadzące mgr Sebastian Jarecki i Przemysław Dorsz

---

W dniu 24 VII 2017 roku w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowano VIII Imieniny poety Jana Kasprowicza. Po przywitaniu gości w gmachu muzeum tradycyjnie, goście udali się pod pomnik wieszcza ulokowany na skwerze im. Jana Pawła II. Kwiaty złożyli przedstawiciele władz powiatu, muzealnicy i goście muzeum. Następnie wszyscy udali się z powrotem na Solankową 33 i wysłuchali wykładu p. Janiny Sikorskiej dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza pt "Muza dwóch poetów". Wykład był poprzedzony oraz zakończony piosenkami w wykonaniu Marka Folty i Ewy Bohdanowicz. Następnie p. Marcin Woźniak- kustosz muzeum zaprosił gości na wernisaż wystawy "Miasto-Ludzie-Historie, Żywoty z dziejów Inowrocławia". Na koniec imprezy każdy z obecnych mógł spróbować tortu na cześć wielkiego solenizanta. Tort ufundowała Firma Jóźwiaków, za co -w imieniu wszystkich gości serdecznie dziękujemy.

19478130_114920305784691_2111261265_n.jpg 19489681_114920099118045_2139076254_n.jpg 19511815_114920222451366_1668176027_n.jpg 19512479_114532385823483_514752327_n.jpg19239701_114920439118011_1782331969_n.jpg 19511813_114920345784687_375086647_n.jpg

----

Odsłonięcie tablicy Jana Kasprowicza w Rozewiu.

Rozewie1.JPG Rozewie2.JPG Rozewie3.JPG Rozewie4.JPG Rozewie5.JPG Rozewie6.JPG

Latarnia Morska Rozewie II im. Jana Kasprowicza

Dzień 17 czerwca 2017 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii Kujaw i Pomorza . Tego bowiem dnia uhonorowano naszego rodaka, jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku- Jana Kasprowicza, nazywając Jego imieniem Latarnię Morską Rozewie II.

Ale po kolei.

Z inicjatywą nadania Latarni Morskiej Rozewie II imienia Jana Kasprowicza wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W Rozewiu znajdują się dwie zabytkowe latarnie. Pierwszą (Rozewie I) w 1933 r. nazwano imieniem Stefana Żeromskiego, autora m.inn. książki "Wiatr od Morza", po 84 latach drugiej latarnii morskiej (Rozewie II) nadano imię- Jana Kasprowicza.

Obie te inicjatywy, ta z 1933 r. i ta z 2017 r., nie były przypadkowe. Stefan Żeromski i Jan Kasprowicz uczestniczyli w 1920 roku w przygotowaniu plebiscytu na Warmii i Mazurach. Jan Kasprowicz był wtedy gościem pisarza w jego domku w Orłowie. Tego roku ponownie przyjechał nad morze- tym razem do Gdańska.

Jan Kasprowicz człowiek z nizinnych Kujaw, zafascynowany był przestrzenią morską- pierwsza podróż do Włoch i pierwsze spotkanie z morzem opisywał w listach do żony Jadwigi, kolejna jego "wielką miłoscią" były Tatry. To w końcu w Zakopanem w dzielnicy Harenda kupił dom – obecnie Muzeum, a obok ukochanego domu został pochowany. Teraz "powrócił" nad morze.

Latarnię morską Rozewie II Jan Kasprowicz znał. Mieszkał przez dwa tygodnie w 1922 roku w lewym skrzydle, już wtedy nieczynnej latarni u rodziny latarników Lewandowskich razem z córką Anną i zięciem Władysławem Jarockim znanym malarzem górali, który w Rozewiu namalował kilkadziesiąt obrazów przedstawiających rybaków i pejzaże nadmorskie.

Rozewska uroczystość rozpoczęła się od występu Chóru Męskiego "Echo" z Tczewa, który wykonał pieśń "Baltia" zaczynającą się od słów "Od morza jesteśmy, od morza". Pieśń tę Kasprowicz napisał dla studentów Korporacji Uniwersytetu Poznańskiego na prośbę Romana Dmowskiego. Muzykę skomponował Feliks Nowowiejski.

Do Rozewia przyjechało wiele osobistości: przewodniczący Rady Miasta Władysławowo Stefan Klein, burmistrz Władysławowa Roman Kużel, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Kajut, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzy Litwin, przewodniczący Rady Narodowego Muzeum Morskiego prof. Mieczysław Nurek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza- z siedzibą na Harendzie w Zakopanem Piotr Kyc, dyrektor Muzeum Ziemii Puckiej w Pucku Jarosław Kuklik, przedstawiciele Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Gdyni z kapitanem Andrzejem Królikowskim na czele, reprezentanci Związku Piłsudczyków RP wraz z pocztem sztandarowym, sołtys Rozewia Renata Łojek Ostrowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Fryderyk Tomala i niżej podpisana Dyrektor Muzeum imienia Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Tablicę odsłoniła Dobrochna Sulajewska jej autorka, która powiedziała: "Latarnio Morska Rozewie II bądź dla społeczeństwa kolejnym symbolem umiłowania morza oraz polskiego wybrzeża Bałtyku.Przynoś chwałę Urzędowi Morskiemu w Gdyni za jego troskę o latarnie morskie- ważne elementy polskiego wybrzeża, gwarantujące bezpieczną żeglugę. Rozsławiaj imię Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego jako pomysłodawcy "Blizarium Rozewskiego" oraz rewitalizacji tejże latarnii – bohaterki dzisiejszej uroczystosci. Sprawiaj satysfakcję miłośnikom twórczości Jana Kasprowicza, jego związków z polskim morzem iwybrzeżem, a w szczególności Rozewiem. Od tej chwili nadaję Ci imię Latarnia Morska Rozewie II imienia Jana Kasprowicza".

Sama tablica jest przepiękna. Z lewej strony umieszczono sylwetkę poety, obok wybija się tekst fragmentu "Baltii":

"Od morza jesteśmy, od morza,

od szumnych bałtyckich wód,

z świeżości ich siłę swą czerpie

nasz polski odwieczny ród..."


W prawym dolnym rogu znajduje się inskrypcja:


"W celu uczczenia pamięci

o nadaniu

Latarnii Morskiej Rozewie II

imienia

Jana Kasprowicza

Towarzystwo Przyjaciół

Narodowego

Muzeum Morskiego

tę tablicę w 2017 roku

ufundowało."

Na zakończenie uroczystości, po przemówieniach, z krótkim koncertem wystapił chór "Echo", a pieśń Baltia wykonał dodatkowo dziewczęcy duet wokalny z puckej szkoły podstawowej.

Dzisiaj na mapie upamiętnień Wielkiego Poety pojawił się brzeg Bałtyku. Tatry i Bałtyk tworzą wspaniałą klamrę spinającą dorobek naszego Jana. Niech jego słowa ,jak latarnia, rozświetlają mroki naszej codzinności i prowadzą do szczęśliwego portu.

Janina Sikorska

---

Kliknij na obrazek aby powiększyć

Plakat-miasto-ludzie-muzeum.jpg

-----

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych Inowrocławia i powiatu, zatytułowanego "Wycieczka do Muzeum" - XII edycja - rok szkolny 2016/2017 - temat prac konkursowych: "Portretujemy Stanisława Przybyszewskiego (1968-1927)-dla uczczenia 90. rocznicy śmierci pisarza, urodzonego w kujawskiej wsi Łojewo.

k1.jpg k2.jpg k3.jpg k4.jpg k5.jpg k6.jpgserce.jpg

----

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

serdecznie zaprasza na wystawę

MIASTO-LUDZIE-HISTORIE

ŻYWOTY Z DZIEJÓW INOWROCŁAWIA

Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu:

"Miasto-Ludzie-Muzeum"

Patronat Honorowy:

Mikołaj Bogdanowicz

Wojewoda Kujawsko-Pomorski

wystawa dostępna 24 VI 2017 r.

---

W dniu 26 maja 2017 o godzinie 17.00 w Muzeum im. Jana Kasprowicza odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Zabytek miesiąca". Tym razem głównym tematem będzie rzeźba autorstwa Wita Płażewskiego ( 1934 – 2004 ) przedstawiająca dr praw Zygmunta Wilkońskiego (1832 – 1880 ), założyciela inowrocławskich Solanek. Zasługi Wilkońskiego dla Inowrocławia są bardzo duże.

W 1875 Zygmunt Wilkoński był inicjatorem powołania Towarzystwa Akcyjnego "Solanki Inowrocławskie", które dało początek rozwoju Inowrocławia jako miasta uzdrowiskowego, powołał do życia pierwszą na Kujawach cukrownię w Janikowie, która dała początek budowy całej sieci cukrowni. Dzięki jego działaniom oraz Lucjana i Józefa Grabskich powstał w 1872 r. pierwszy w Inowrocławiu i na Kujawach młyn parowy. Wilkoński był inicjatorem powołania w 1872 Towarzystwa Pożyczkowego dla miasta Inowrocławia i okolicy, które przekształciło się w 1889 w Bank Ludowy ( obecnie Bank Spółdzielczy ).

Wit Płażewski był znakomitym artystą rzeźbiarzem, jego twórczość wpisała się w krajobraz artystyczny Inowrocławia. W mieście znajdują się pomniki jego autorstwa: Jan Kasprowicz przy gmachu I Liceum Ogólnokształcącego, Skrzypaczka przed Teatrem, Pływający przed krytą pływalnią Delfin, czy znakomite popiersie w brązie – portret Stanisława Przybyszewskiego.

Sylwetki tych dwóch znakomitych postaci przedstawi publiczności pracownik Muzeum p. Przemysław Dorsz. Podczas spotkania będzie możliwość zobaczyć prace Wita Płażewskiego, które prezentowane są na wystawach stałych w Muzeum. Wstęp i wykład jest bezpłatny, serdecznie zapraszamy.

---

Włodzimierz Mazanka urodził się 28 marca 1951 roku w Piaskach. W latach 1971 – 1976 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 1976 roku w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Brzozowskiego. Pan Mazanka jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych m.in w Galerii BWA w Szczecinie, Galerii PSP w Poznaniu, Galerii Sztuki Współczesnej Desa w Poznaniu, Galerii Profil w Poznaniu, Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu, Muzeum Regionalnym w Jarocinie obecnie także w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Artysta tak, jak wspomina "początkowo nie wiedziałem, co to malarstwo, było to jak jakaś abstrakcja, gdyż ludzie w jego rodzimych stronach zajmowali się sprawami codziennymi". Kiedy w wieku 11 lat wysłał jedną z swoich prac na konkurs do Poznania, obraz znalazł się na jednej z pierwszych stron Głosu Wielkopolskiego. Ojciec przyszłego artysty poczuł to jako powód do dumy i wykupił prawie cały nakład gazety w swojej miejscowości. Artysta specjalizuje się w rozciąganiu twarzy na płótnie czy zdjęciu, twarze te zamieniają się jakby w krajobraz czy pejzaż, zaś rysy nabierają znamion płynności przestrzennej. Początkowo artyście wydawało się, że wypracował jeden język przekazu dla odbiorców, jednak z czasem stwierdza, że operuje kilkoma językami przekazu artystycznego. Dzięki rozciągnięciom twarze są jakby lżejsze, uśmiech szerszy a obrazy wyrażają radość.

DSCF0432.JPG DSCF0435.JPG DSCF0440.JPG DSCF0437.JPG DSCF0449.JPG DSCF0447.JPG

---

Noc Muzeów 2017

Kolejna Europejska Noc Muzeów za nami. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrcławiu tradycyjnie włączyło się do akcji. Zaczynaliśmy o godzinie 15.00 możliwością zwiedzenia wystawy prac Włodzimierza Mazanki z Poznania pt: "Portret- przestrzeń metaforyczna". O godzinie 16.00 otwarto wystawę "Z kolekcji Stanisława Dankowskiego inowrocławskiego numizmatyka. Na wernisaż przybyli także bliscy i rodzina niedawno zmarłego kolekcjonera. Następnie w gabinecie Stanisławowa Przybyszewskiego Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza p. Janina Sikorska promowała niedawno wydrukowany Rocznik Kasprowiczowski tom XIV-XV. Był także występ zespołu muzycznego Andante prowadzony przez p. Romana Kozłowskiego. Fragmenty utworu Stanisława Przybyszewskiego "Z gleby Kujawskiej" czytał p. Wiktor Nogalski członek Inowrocławskiego Teatru Otwartego. Można było także zwiedzać wystawę źródeł archiwalnych dotyczących genealogii rodu Przybyszewskich ze zbiorów archiwum Państwowego w Bydgoszczy, oddział w Inowrocławiu, a także wystawę "Średniowieczna broń w zbiorach muzeum". Wszystkim, którzy odwiedzili w tę noc zwiedzającym dziękujemy za miłe spotkania i wspaniałe rozmowy.

b--(1).jpg b--(2).jpg d-(1).jpg d-(2).jpg f-(1).jpg f-(2).jpg

h-(1).jpg h-(2).jpg j-(1).jpg j-(2).jpg l-(1).jpg l-(2).jpg

Noc Muzeów 2017 - kliknij na poniższy obrazek

Noc2.jpg

-----

Janina Sikorska

Dyrektor Muzeum

im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy

Włodzimierza Mazanki

Portret a przestrzeń metaforyczna

Wernisaż odbędzie się 19 maja 2017 r. o godz 17:00

w siedzibie Muzeum, przy ulicy Solankowej 33.

---

1234.jpg P4250007a1.jpg P4250011a3.jpg P4250021a4.jpg P4250035a5.jpg P4250042a6.jpgP4250044a7.jpg P4250055a12.jpg P4250061a13.jpg